האם מותר לגרושה לעבור עיר עם ילדיה?

אישה שהתגרשה רצתה לעבור מהצפון לאזור המרכז עם ילדיה בעקבות הצעת עבודה. אביהם של הילדים התנגד למהלך. ההורים לא הצליחו להגיע לפשרה, וההחלטה התקבלה בבית משפט

01/06/2014
עו''ד רחלי גרינברג קבלו עדכונים מעו''ד רחלי גרינברג
  • RSS

אחת הסוגיות הרגישות ביותר לאחר הגירושים היא מקום המגורים שבו בוחרים להתגורר שני ההורים, שכן מרחק גדול בין ההורים עלול למנוע מאחד מהם, לרוב האב, קשר עקבי ורציף עם ילדיו. בדיוק לסוגיה זו נדרש לאחרונה בית המשפט לענייני משפחה, כאשר פסק כי אישה גרושה אינה יכולה לעבור עם ילדיה לאזור מגורים מרוחק, אלא אם בעלה יסכים לכך.

מדובר באישה שביקשה לעבור עם ילדיה לאזור המרכז, שם מצאה מקום עבודה חדש. בעלה לשעבר ואבי הילדים, שהבין כי יתקשה מאוד להיפגש עימם בתדירות גבוהה, הגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה, בה דרש למנוע את עזיבתם של הילדים ולהשאירם סמוך למקום מגוריו בצפון. בית המשפט נעתר לבקשת האב, ופסק כי נסיבות צרכי הילדה הקטינה וזכותה לקשר רציף וקרוב עם שני הוריה, גובר על צרכי האישה. הוא קבע כי אין לקבל פעולה חד צדדית של הורה המבקש להעתיק את מקום מגוריהם של קטינים ללא הסכמה מפורשת של ההורה השני.

גירושין. צילום: שאטרסטוק

לא אחת לאחר תהליך גירושים עלול להיווצר מצב בו יש התנגשות בין צרכי הילד ובין צרכי ההורה. בפסיקה זו, ביקש בית המשפט למנוע מצב שבו, לאחר שהמשמורת הפיזית ניתנת לאם, נמנעת מהאב זכותו הבסיסית להיות שותף בהחלטות חשובות ביחס לילדיו. אולם מצד שני, ניתן לתהות, האם היה ראוי להתערב בצורה שכזו בחייה של האם, שכל מבוקשה הוא להתחיל פרק חדש בחייה ולפרנס את משפחתה.

ברוב המקרים, המשמורת הפיזית על ילדים שהוריהם מתגרשים ניתנת לאם. עד לא מזמן, יכלו אימהות לקבוע עובדות בשטח ולהעתיק את מקום מגוריהן ומגורי הילדים כרצונן. בית המשפט כמעט תמיד בחר לא להתערב ואישר את מעבר האם, אך לאחרונה השתנתה המגמה. בית המשפט אינו מאשר לאם מעבר מגורים באופן אוטומטי ובודק כל מקרה לגופו.

מהי טובת הילד?

העיקרון שעומד בפני בית המשפט בבואו לפסוק בסוגית מקום מגוריו של הילד הוא "טובת הילד". במסגרת זו נבחנים קריטריונים שונים, כגון טיב הקשר של הילד עם כל אחד מהוריו, מערכת היחסים בין ההורים עצמם, הסיכוי לפגיעה במערכת היחסים עם ההורה עקב המרחק וצרכיו ההתפתחותיים והרגשיים של הילד. בית המשפט בוחן גם את מניעי ההורה. מטרתו היא לוודא כי החלטה על המעבר בוצעה בתום לב ולא מתוך רצון להתנקם בבן הזוג לשעבר על ידי הרחקת הילד.

מכיוון שכך, מתנה בית המשפט מעבר מקום מגורים של ההורה המשמורן (שהילדים נמצאים בחזקתו) בהסכמת ההורה השני. הורה משמורן, בין אם  מדובר באם או באב, אינו יכול כיום לשנות את מקום מגוריו ללא צורך במתן הסבר או קבלת אישור, ולכל מקום שיחפוץ. ניתן להתרעם על החלטה זו, אולם כל הורה שלוקח על עצמו את הטיפול בילדיו מודע לכך שהוא נדרש להעמיד את צרכי הילד לפני צרכיו המידיים. בהינתן זאת, במידה ואכן מחליט אחד מההורים לעבור עם הילדים, נודעת חשיבות רבה לניהול תהליך המעבר באופן נכון.

יש להדגיש, כי בית המשפט מחזיק בסמכויות להגביל מעבר שכזה במרחק ואפילו לבטל אותו לחלוטין. כדי להימנע מצווי מניעה ודיונים משפטיים שעלולים לגרום עוגמת נפש רבה לשני הצדדים ופוגעים בילדים עצמם, רצוי לקבל החלטה שכזו לא במחטף ותוך כדי דיאלוג עם ההורה השני. כדאי לצפות מראש בעיות שעלולות להתעורר תוך כדי המעבר ולנסות לספק להן פתרונות, כמו בעיות לוח זמנים ותחבורה. ניתן אף לקבוע עוד בחוזה הגירושין, תחום מוגדר למגורי ההורים או לקבוע, שבמידה ואחד מההורים עובר דירה למקום מרוחק על דעת עצמו, האחריות להסעת הילדים למקום מגוריו של ההורה השני חלה עליו.

אין ספק כי שימור הקשר של הילד עם הוריו לאחר שהתגרשו עומדת בקנה אחד עם עיקרון "טובת הילד". אולם צריך לאזן זכות זו עם פרמטרים נוספים, כמו "טובת האם", שיכולתה לעבור למקום מגורים שבו היא מסוגלת לפרנס את עצמה ולקיים קשר זוגי חדש מהווה חלק אינטגראלי מטובתו של הקטין. בהתאם, כדאי להסדיר את נושא מעבר מקום המגורים מראש בחוזה הגירושין ולנהל את תהליך המעבר באופן מושכל, תוך שיתוף ההורה השני, בכדי למנוע מהסוגיה להגיע לפתחו של בית הדין. על שני ההורים להבין, כי עליהם להתפשר, על מנת שיוכלו להמשיך בחייהם ולדעת כי זכויותיהם של ילדיהם אינן נפגעות בתהליך.

*****

עו"ד רחלי גרינברג היא מומחית לדיני משפחה, שותפה במשרד עו"ד גרינברג - אפרתי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה