האם המדינה דואגת לבריאות הנפש של נשים?

במציאות החברתית כלכלית בה נשים מרוויחות פחות מגברים, רבות מהן נמצאות מתחת לקו העוני ומטפלות בכולם חוץ מעצמן, חייבים לסבסד טיפול נפשי לאישה. אבל מי באמת דואג לנו?

28/05/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

הפסיכולוג הראשון שלי היה גבר, הייתי בת 20, הוא כבן 60, וזו הייתה טעות. הייתי נוסעת באוטובוסים למעונו ברמת אביב גימל פעם בשבוע במשך שנתיים, משלמת מכספי המלצרות ואחר כך מהפרוטות שקיבלתי ככתבת מקומון. בחרתי בו כי הייתי מהופנטת מהסמכות הגברית המבוגרת ומכך שהיו עליו שמועות שהוא חלק מכת פילוסופית שמאמינה בגורדייף, הוגה שאז קראתי. הוא מת לפני הרבה שנים, אני עדיין זוכרת את עיניו הכחולות הקריסטליות ואת העץ הנהדר שניצב לו מחוץ לחלון בחדר.  אחרי שעזבתי אותו הלכתי למטפל-גבר אחר, צעיר ורזה בהרבה ממנו. התאהבתי בו כמובן, וחלק ניכר מהפגישות עסקו ביחסי ההעברה האלו וכיצד הוא יצליח לתקן לי את ההתאהבויות הרות האסון שלי בגברים הכי מחורבנים בעיר. הוא לא.

שאטרסטוק

די הרבה שנים אחר כך הבנתי שבלי דמות נשית בטיפול זה לא יצליח בשבילי.  באופן סמלי, ככל שהפסקתי לסכל את הקבלה שלי בעיני עצמי כאישה ולהבין מי אני, חדלתי לפחד ממטפלת אישה. במשבר האמהות שלי טיפלה אישה מוצלחת ואחר כך עשיתי הפסקה של לא מעט שנים, מצהירה שיש לי חוסר אמון בפסיכולוגיה ושאני מבכרת בהרבה את מזור הכימיקלים, כשבעצם, חלק מזה נבע מהקושי הגדול לשלם על טיפול סדיר, אלפי שקלים מהתקציב המשפחתי. לפני כמה חודשים החלטתי לחזור לספה, ובדקתי מה יכולה הקופה היקרה שלי לתת לי, על כל השקלים היפים שאני משלמת לה. לבחור פסיכולוגית מטעם הקופה נראה לי תמיד חשוד, חששתי כהוגן מנפילות, לא קל לפתוח את ליבך בפני זרה, על אחת כמה וכמה אם את מרגישה שאין סיכוי שתחזרי. זרות וניכור בתוך סיטואציה כל כך אינטימית יכולים רק להחריף את המצוקה. להפתעתי – התבדיתי. קיבלתי המלצה על מטפלת מהרשימה המופיעה באתר, במקרה התפנה לה תור, וכבר חודשיים שהיא מקשיבה לי בתשלום מגוחך של 60 שקלים ל20 פגישות, עוד 10 ב120 וגם אחר כך היא תתחשב. חשוב מהתעריף הזה הוא שהייתי שמחה ללכת אליה גם באופן פרטי, היא מתאימה לצרכים שלי.

במציאות החברתית כלכלית בה נשים מרוויחות פחות מגברים, רבות מהן נמצאות מתחת לקו העוני ומטפלות בכולם חוץ מעצמן, קריטי שהשרותים הבריאותיים יקצו מסגרת כזו של טיפול לנשים, המכוון לבעיות הייחודיות של נשים, תכיר את המציאות שהן מתמודדות איתה וכמובן, תהיה באוריינטציה פמיניסטית. במדינה שבה סדר היום של נשים מושפע כל כך מאלימות מינית וכלכלית, מאפליה וחברה שוחרת מסורת ודת, זה חיוני לדרוש שירות כזה. הדרכים לקבל טיפול כזה בתשלום מופחת עוברות בקופות החולים, מחלקות רווחה של העיריות, בחלק מבתי החולים, והן כרוכות בהמתנות ארוכות ומסגרת מוגבלת של משך טיפול. במצבים מיוחדים כמו תקיפה מינית יש סיוע פסיכולוגי של המרכז לסיוע נפגעות תקיפה מינית, אבל גם הוא תחום בזמן. בבית החולים שיבא תל השומר הקימו את "מרפאת חווה", שבדף המידע באתר שלו נכתב כי "בשנים האחרונות נושא "הפסיכיאטריה הנשית" קיבל מקום ייחודי ובעולם יש הרבה מרכזים שאך ורק מתמקדים בבריאות האישה. הרושם הוא שהפסיכופתולוגיה הנפשית  הייחודית למעגל חיי האישה מרכזת בעצמה קונסטלציה סימפטומאטית המתבטאת הן בגוף והן בנפש, ולכן, דורשת הערכות מערכתית הכוללת הערכה פסיכיאטרית, תמיכה פסיכולוגית, לעיתים התערבות במשפחה ומול גורמים קהילתיים, שיתוף פעולה בזרוע אחד עם רופאים מתחומים שונים...בחטיבה הפסיכיאטרית בשיבא,הקמנו את מרפאת חווה  שמטרתה היא להתמקד בפסיכיאטריה נשית, ז"א: לתת סיוע לנשים העוברות משבר נפשי הקשור למעגל החיים הנשי (תסמונת קדם-וסתית ,הריון, לידה,גיל הבלות, בעיות פוריות, הפסקת הריון, מות עובר) או שהן סובלות ממחלות נפשיות בהן תפקודן הנשי נפגע".

טיפול המיועד לנשים, בעל גישה פמיניסטית והתחשבות במצבן הכספי יש במרכז לייעוץ לאישה. "כי אנחנו מבינות איך זה להיות אישה היום", היא סיסמת הפרסום של המרכז, ולו קהילת מטפלות, כולן נשים כמובן, נשות מקצוע מגוונות, פסיכולוגית ועובדות סוציאליות.

בטי עופר, עובדת סוציאלית, שאמה הייתה אחת מהמקימות, היא מטפלת זוגית ומשפחתית זה 16 שנים במרכז הקיים 26 שנים, ולו שני סניפים, ברמת גן ובירושלים. "כולנו מטפלות ותיקות, מתמחות בטיפול בנשים, יש לנו  הכי הרבה ניסיון מצטבר בטיפול בנשים בארץ", היא אומרת.

איך מגיעים אליכם? כמה זה עולה?

"מגיעים מפה לאוזן ויש גופים שמחדירים אותנו למודעות. יש ממיינות שמאתרות את המטפלת המתאימה על פי זמנים פנויים וסיבת פנייה. חלק מהמטפלות מקבלות בקליניקה הפרטית. יש לנו סולם מדורג של תעריף, התשלום המינימאלי שלנו הוא 180 שקל והתשלום המקסימאלי מתחרה עם השוק, כ-350 שקל, תלוי איפה את נמצאת, ונקבע לפי ההכנסות של האישה ואם יש לה זוגיות, וכמה ילדים יש לה, אם יש אישה שמבקשת לשלם פחות, אנחנו משתדלות להתחשב. המחיר היותר נמוך שלנו מאפשר לאוכלוסיה להגיע שאחרת לא הייתה מגיעה, אבל אני חושבת שזה לא מוקד המשיכה שלנו. המיוחד שלנו הוא הניסיון והידע על מה זה להיות אישה בחברה".

עם אילו קשיים והתמודדויות מגיעות המטופלות בדרך כלל?

"בהרבה מאוד מקומות כדי להתקבל ולהצליח, נשים צריכות לעבוד יותר קשה ולהתמודד עם דברים שגברים לא צריכים להתמודד איתם. לעבוד שתיים או שלוש משמרות ולהרוויח פחות, להיות אם, רעיה ואישה עובדת, וגם לעזור לבן הזוג לתמרן בעולם כזה. שלא לדבר על דברים יותר קשים, מהטרדה ועד פגיעה שכמעט אין אישה שלא מתמודדת איתם. מגיעות נשים עם שינויים הורמונאליים, שיותר ויותר יש מודעות אליהם בגיל המבוגר אבל גם בגילאים הצעירים הם קיימים.  אנחנו מודעות לזה שגיל המעבר זה לא רק הפסקת מחזור ויש תסמינים שמתמודדים איתם. גם אחרי הלידה, וקבלת החלטות בחיים. מגיעות נשים עם הכל, מאכזבה בזוגיות, ואוכלוסיה יותר מבוגרת של נשים מקסימות או בסוף קריירה או בקריירה שנייה, הורים מתבגרים שהרבה מאוד פעמים זה נופל על האישה. כן הריון או לא, לנשים גם רווקות, גם כאלו שמתקשות. כמעט כל נושא שתדברי עליו התמודדנו, למשל לסביות".

אתן קיימות כבר עשרות שנים, יש הבדלים מהותיים בין קשיים של נשים לפני עשור או שניים לאלו בעידן של עכשיו?

"אני חושבת שיש יותר מודעות, נשים מגיעות יותר מודעות מלפני עשור או שניים, גם להבדלים המגדריים וגם לגיטימציה לטיפול וקשיים.  אומרים שבטיפול חצי מהדרך היא מודעות אבל זה לא מדויק, כי אם המודעות לא עוזרת לך לעשות את השינוי או בתפיסה שלך את עצמך או את הסביבה, לפעמים התסכול יותר גדול בעקבות המודעות. הדיבור היא יותר חופשי מפעם, על כל הקשיים".

האם יכול להיות פתרון למצוקת נשים אם גברים לא ישתנו?

"זו שאלה מאוד טובה, לדעתי לא, אבל בזה שאנחנו מטפלות בנשים אנחנו גם עוזרות לגברים להשתנות, כי הן אמהות, אחיות, נשים של, בנות, אם אנחנו מעלות את המודעות שלנו ואנחנו באות עם ציפיות אחרות ושפה אחרת, אנחנו משנות את הגברים שלנו. אני באופן אישי אמא לשלושה בנים, אני מוקפת גברים ואני מרגישה שאני מאוד משפיעה על הגברים שבחיי. כל ההסתכלות משתנה".

איך מטפלת טובה יכולה להעצים נשים כדי שתוכלנה להתמודד עם הקשיים האלו?

"אנחנו קבוצת מטפלות שמתמחות בכל מיני שיטות טיפול, מה שמאחד אותנו שאנחנו באמת רואות את האישה במרכז, אנחנו מבינות את הפמיניזם, את הצורך בעולם שיוויוני ובטוח לכולם. אנחנו בונות את התוכנית והמסגרת, כל אישה לפי צרכיה. ביחד אנחנו יוצאות למסע של איך לפתוח אפשרויות בחירה".

לדעתך גבר יכול לטפל באשה?

"כן, אבל אני חושבת שבשלב ב', כמו שאני ממליצה לגברים ללכת לטיפול הראשון שלהם אצל גברים, אני ממליצה לנשים ללכת לטיפול הראשון אצל נשים. אם מטפל גבר, הוא חייב להיות פמיניסט".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך