מכתב לדליה שרוצה להיות נשיאה

אם דליה איציק ודליה דורנר ישקיעו באג'נדה פמיניסטית לא פחות משפרס השקיע בתהליך השלום - אולי הן יביאו תועלת אמיתית ממוסד הנשיאות. הנה כמה הצעות לשתי הדליות

28/05/2014
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» "אזרחיות ישראל". איציק. (צילום: גטיאימג'ז)

דליה יקרה,

אני כותבת לך בשם פרטי, כי עד לרגע זה אני עדיין לא יודעת לאיזו מהדליות אני כותבת - איציק או דורנר. כמובן שיש ביניכן הבדלים לא מעטים, ברקע, באופי, בגיל ובכל דבר כמעט - אבל שתיכן מועמדות לתפקיד הנשיאה, ושתיכן נשים, ובשבילי זה מספיק. יש היגידו גם שלשתיכן אין שמץ של סיכוי להבחר, ויש שסבורים, כמו החברים ב"ארץ נהדרת" ש"בואו נפרוש בשיא - מי צריך נשיא".

למען האמת - גם אני מעולם לא הבנתי מדוע אנחנו צריכים תפקיד עם אופי מלוכני במדינה שבקושי גומרת את החודש, אבל אז שמעתי כמה פמיניסטיות אומרות שעלינו לתמוך דווקא במועמדת אישה, כי יש ערך הצהרתי לכיהונה בתפקיד כזה. אם כך, אני מוכנה לתמוך בך דליה איציק, וגם בך, דליה דורנר -  אבל יש לי כמה בקשות לפני כן.

היה ומשום מה, מסיבות מסתוריות, דווקא את תבחרי לנשיאה, אני מבקשת ש:

* תכריזי על יום אבל לאומי לכבוד נשים שנפלו קרבן לאלימות מידי גברים, לניצולות אונס ותקיפה מינית, ולכל מי שעדיין סובלות מתרבות הניצול והאונס. מצדי זה יכול להיות צמוד ליום השואה, כי זו השואה שלנו. אני לא יודעת אם לנשיאה יש סמכות להכריז על ימים כאלה, אבל זה נשמע לי מתאים לתפקיד.

* תזמני לפגישה את שר החינוך שי פירון לשיחה על לימודי מגדר החל מכיתה א'. אני לא חושבת שלשר חינוך מותר לסרב לפגוש את הנשיאה.

* תפקידך הרשמי כנשיאה זה לאחד את העם. אבל עזבי, זה רק על הנייר. אל תאחדי את החלק בעם שמדיר נשים, ואם איזה רב חשוך שקרא לנו בשמות גנאי הולך לעולמו, את לא חייבת להספיד אותו בדמעות. אל תמכרי אותנו, דליה.

דליה דורנר. צילום מסך מתוך יוטיובאל תספידי שונאי נשים. דורנר (צילום: יוטיוב)

* לוח הזמנים שלך ודאי יהיה עמוס בארועים וטקסים, אך הקפידי שלפחות פעם בשבוע תגיעי לארוע של עמותה או ארגון הקשורים לנשים, ועמך הסיקור התקשורתי.

* אל תסכימי לכבד בנוכחותך ארועים שאליהם מוזמנים עברייני מין. אפילו אם הם מגיעים רק לחלק האמנותי. וגם תדאגי שבכל טקס שאת נואמת בו, משלמים לאישה על הבמה לא פחות מאשר לגבר.

* בתוקף תפקידך, ודאי תפגשי ראשי וראשות מדינות סביב העולם - שוחחי איתם על מעמד האישה במדינתן, ואם מצבם יותר טוב מאיתנו (מה שבדרך כלל יהיה המצב), תשאלי איך הם עושים את זה. ואז תספרי את מה שלמדת לראש הממשלה.

* יש הרבה נשים חזקות במשק הישראלי היום: הנגידה קרנית פלוג, מנכ"ליות הבנקים רקפת רוסק עמינח ולילך אשר טופילסקי, ומנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן. זמני את כולן למשכן הנשיאה, ליום של סיעור מוחות משותף, איך מחזירים לכלכלה הישראלית מיליארדים שהיא מפסידה משום שנשים לא לוקחות חלק שוויוני בעולם העבודה.

* כשאת פונה במסר חגיגי לאומה, תגידי מדי פעם "אזרחיות ישראל". 

אני יודעת, אני קצת תובענית. חילקתי לך לא מעט משימות, אבל גם את תבצעי רק שתיים או שלש מהן, זה יהיה לא רע. זכרי שבתמורה את מקבלת משכורת נאה, לשכה מפנקת, והמון כיבוד טעים בארועים רשמיים.  הנשיא הקודם השקיע מאמצים עילאיים בקידום תהליך השלום ולצערנו די נכשל - אם תשקיעי מאמצים דומים דווקא באג'נדה פמיניסטית, מי יודע, זה עלול עוד להצליח.

כי מגיעה לנו נשיאה פמיניסטית, דליה. זו יכולה להיות את.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה