אפשר למנוע צניחת רחם

צניחת רחם היא תופעה שלא מרבים לדבר עליה. הגיניקולוגים טוענים שצריך לסבול בשקט, או לעבור ניתוח. גל אפרת יסקי, מדריכת פילאטיס, בטוחה שאפשר אחרת, ומסבירה איך

26/05/2014
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת גל אפרת יסקי, מדריכת פילאטיס מכשירים והבעלים של סטודיו Fly לפילאטיס, גארודה ותנועה

 "לפני מספר ימים הגיעה אלי לקוחה חדשה ולחשה לי שהיא חוותה צניחת רחם. הבחורה, שנתיים אחרי לידה שניה, חזרה לפעילות ספורטיבית מיד לאחר הלידה עם מאמן כושר צמוד, בהתמדה ובאדיקות, רצה, קופצת ומתאמנת כל יום כדי להשיל את הקילוגרמים העודפים ולחזור להיות כפי שהייתה לפני כן. כשיש לה מטרה, היא תשיג אותה. ובכל זאת, לפני שבוע היא חוותה את הטראומה הזאת ומיד פנתה לשני גיניקולוגים בכירים שינחו אותה. שניהם אמרו לה שאין מה לעשות, אומנם איכות החיים קצת תרד אבל היא יכולה להמשיך ולעשות כל מה שהיא עושה.

גל יסקי פילאטיס בהריון צילום יחצ

ולסיפור שלי: עברתי שתי לידות צפופות יחסית, כך שהגוף לא הצליח ממש לחזור לעצמו ולהתאושש לגמרי ביניהן. ובאמת בהריון השני היה לי מה שנקרא בשפה הרפואית "סימפיזיוליזיס" (הפרדות ותזוזה של עצמות האגן) שאותו איבחנה הפיזיותרפיסטית לרצפת אגן. כשבאתי לרופא שלי, שאותו אני מעריכה ואוהבת מאוד, הוא קבע שזה שטויות, כי אם היה לי באמת סימפיזיוליזיס, לא הייתי יכולה ללכת, ונשים במצבים כאלה הן בשמירת הריון.

צילום רנטגן, שנתיים אחר כך, הוכיח שבאמת הייתה לי תזוזה של עצמות האגן.  אני מייחסת את הסיבה ליכולת שלי להמשיך ולהתהלך בחודשים האחרונים של ההריון השני לחוזק שרירי הבטן שלי כתוצאה מתרגול רב השנים בפילאטיס וההבנה איך לתרגל נכון. אני, דרך אגב, מאותן הנשים המעצבנות שאחרי הלידה קמות ומתהלכות בבית החולים כאילו לא עברתי לידה בזה הרגע. ואני לא אומרת את זה בשביל לעצבן.  גם לזה אני יכולה לייחס את התרגול בפילאטיס.

לאחר שנים של הוראה, תלמידות רבות באות אלי ואומרות לי  שבזכות הפילאטיס הלידה עברה בקלות יחסית והן חוזרות להתאמן בסבלנות ובהתמדה, עד שהן חוזרות לחיים אימהיים איכותיים. ויש את אלו שלא התאמנו לפני, ובאות אחרי, איתן אני עובדת לאט ובסבלנות, בשילוב עם הפיזיותרפיסטית לרצפת האגן ומצליחות לא פעם להימנע מניתוחים מיותרים (כמו זה למשל, של הפרדות שרירי הבטן האורכיים – דיאסטזיס) או מסבל מיותר.

את לא חייבת להסתובב עם הרחם בין הרגליים

יש מקום לתהות, האם אותם גינקולוגים ששולחים אותך ללא מענה, שאומרים לך שאין מה לעשות, היו מסתובבים עם הרחם בין הרגליים, האם גם אז הם היו אומרים שזאת רק ירידה באיכות החיים?

ולמה, בעצם, אנחנו הנשים לא מדברות על זה כמעט? הלקוחה שלי התחילה לספר את שקרה לה לחברות שלה ומה הסתבר? שכולן חוו את זה או בעיה אחרת אחרי הלידה. ואלה שלא חוו את זה הודו שייתכן וזה רק מפני שהיו מודעות לפני לתופעת צניחת הרחם ולכן התאמנו אחרי הלידות בפילאטיס בשילוב עם פיזיותרפיה לרצפת אגן.

נשים, בכל גיל, חוות צניחת רחם, או "רק" בורח להן פיפי כשהן מתעטשות, או מרימות את הילדים. יש לי תלמידות דקיקות ורזות שלא מבינות איך הבטן הקטנטונת של חודש חמישי לא יורדת למרות שהן ספורטאיות ועושות המון כפיפות בטן. יש כאלו שסובלות מכאבי גב נוראיים לאחר הלידה ויש כאלו שמעדיפות להימנע מיחסי מין – כי זה לא כמו שהיה פעם.

נשים יקרות, אין שום צורך וסיבה לחיות ככה, למרות כל מה שהרופאים אומרים. אפשר להכין את הגוף בזמן ההיריון לקראת לידה קלה יותר ואם התעצלתן בזמן ההיריון – עדיין לא מאוחר, תרגול אחרי הלידה יכול למנוע את הסבל והירידה באיכות החיים. אתן חייבות את זה לעצמכן.

מה שהרופאים לא מספרים לך

אז אני רוצה לדבר על מה שלא מדברים עליו ומה שהרופאים לא מספרים לכל הנשים, לא מרוע, אלא מחוסר עניין, על השיקום לאחר הלידה.

בואו נבין כמה דברים: הלידה, מאורע מפעים ומרגש לחלק מהנשים, לחלק טראומטי וקשה. כך או אחרת, מדובר בטראומה לגוף שבמשך כ- 40 שבועות השרירים מתארכים וגדלים בהדרגתיות, מפרקי העצמות באגן מתרחבים (על מנת לתת מקום לתינוק לעבור), מערכת ההורמונים משתנה (על מנת לייצר מזון לעובר ולהתחיל לייצר חלב)  ולהכין את הגוף לקראת אותו מאורע. מערכת העיכול משתנה, מערכת השתן, מערכת הנשימה, הלב העור הדם וכמובן, משקל הגוף. בקיצור כל מערכות הגוף עובדות לאט ובהדרגתיות בכדי שנוכל להסתגל.

ואז – ביום אחד, הכל משתנה בבת אחת. הרחם מתרוקן, אותם שרירים ארוכים של הבטן ורצפת האגן נשארים רפויים, ולא נותנים תמיכה לרחם ולגב וההורמונים עדיין לא חזרו לאיזון הרגיל.

הטעות הקלאסית של רוב הנשים בתקופתנו היא לחזור לעבוד יומיים אחרי הלידה, או להרים את התינוק, לסחוב, לנקות, לעשות כביסה, כי הרי בשביל זה יש חופשת לידה, לא? נשים רבות חוזרות להתאמן כמה שיותר מהר וכמה שיותר חזק בצורה לא מבוקרת עם כפיפות בטן, ריצה, קפיצה ועוד כדי להוריד את הקילוגרמים העודפים. כל אלה עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך במקרה הגרוע או לשיקום ארוך מאוד במקרה הטוב.

פילאטיס בהריון צילום סטודיו Fly

אז מה כן עושים?

  1. נחים באמת: במשכב לידה (6 שבועות), משתדלים להרים פחות ולישון כל פעם שהתינוק ישן. המנוחה חשובה כדי לתת הזדמנות להורמונים לחזור לאיזון, ולמצב הרוח להשתפר ולאפשר ליהנות מהרגעים הקסומים.
  2. מחזקים את המערכות: בוחרים במזון בריא ומאוזן, אוכל מלא ועשיר – כדי לתת לכל המערכות להתחזק, להשתקם ולחזור לתפקוד תקין.
  3. נושמים: למי שהתאמנה בפילאטיס לפני, הזדמנות לחזור ולהתאמן בנשימות אל הבטן, כפי שלמדת בשעורי הפילאטיס בהריון.
  4. קובעים תור אצל פיזיותרפיסטית לרצפת אגן: חודש וחצי אחרי הלידה, ביום שקובעים תור אצל הרופא המטפל, קובעים תור אצל פיזיותרפיסטית לרצפת אגן. רק היא יכולה לדעת בדיוק מה מצבך ויכולה להנחות את מדריכי הפילאטיס היכן לשים דגש ועם מה ואיך לעבוד אצלך. הטראומה לגוף שונה מאישה לאישה ומהריון להריון ותלויה בגורמים רבים, החל מגנטיקה, מספר לידות, הצפיפות בין הלידות, גודל העובר, סוג הלידה ואין להתייחס לכל לידה ואישה כאל אחת. אימון לאחר לידה צריך להיות מותאם אישית לכל אחת.
  5. להיות סבלניות -  לא להיבהל אם לא מרגישים את שרירי הבטן, האזור רדום עדיין. לוקח זמן עד שחוזרים להרגיש – אצל כל אחת אחרת, תלוי בלידה ובאופי התרגול לפני.
  6. בייביסיטר, פעמיים בשבוע – להשאיר את התינוק עם בייביסיטר או עם בן / בת הזוג וללכת לעשות אימון פילאטיס מבוקר פעמיים בשבוע.

--------------------------------------------------------------------------------------------

גל יסקי היא מדריכת פילאטיס מכשירים והבעלים של סטודיו Fly לפילאטיס, גארודה ותנועה בתל אביב. בסטודיו מוצעים שיעורי פילאטיס מיוחדים לנשים בהריון ולנשים אחרי לידה וכן מפגשי פסיכותרפיה לנשים. ב-30/5 ייערך בסטודיו, ברחוב חיסין 5 בתל אביב, מפגש היכרות עם הפסיכותרפיסטית והמורה לפילאטיס מיכל קלמן המיועד לנשים בהריון. המפגש הוא בחינם, יש להירשם מראש - http://studiofly.co.il/
https://www.facebook.com/events/462620410550171/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה