אפרת אברמוב מגלה את יפן

אפרת אברמוב ואמה נסעו יחד לטיול מאורגן ביפן. היא הייתה צריכה לטוס עד לשם עם חבורת גיל הזהב כדי לשמוע מאמא שלה את המשפט - "דווקא כיף איתך"

25/05/2014
אפרת אברמוב קבלו עדכונים מאפרת אברמוב
  • RSS

יש להם פה ווי פייב?

- ווי פיי אמא. את מבלבלת עם היי פייב שהיו להקת גייז מלפני המילניום.

- אה. אקסיוז מי, דו יו הב ויי פייב?

אפרת אברמוב ואמה. צילום: אלבום משפחתי

עזבו אתכם מאיש הברזל - טיול מאורגן הוא המבחן האמיתי לכושר סיבולת אנושי. למשך כמה זמן תוכל לשאת את נוכחותם המיוזעת של אנשים כל כך חסרי תושייה במידה כזאת שהם נרשמו לטיול מאורגן? כשהצטרפתי לאמא לטיול כזה ביפן ידעתי שאין דרך חזרה - או שיותר לא נדבר לעולם, או שההתמודדות תגבש אותנו ליחידה לוחמת אחת.

כשהגענו גילנו שאנחנו הצעירות של הקבוצה עם גיל ממוצע שעומד על 90. אדון אחד דווקא עשה לנו עיניים, אבל מאוחר יותר התגלה שזה קטרקט. מהר מאוד התחלנו להתבלט בתור אלה שיכולות להיעלם ולחזור עם שיפוד צרצרים טעים או לעבור את הכביש לבד. בתמורה, הקבוצה הדביקו לי את הכינוי "המתמצאת". וואו איך שהיא מתמצאת, מאיפה היא כל כך מתמצאת?

אפרת אברמוב וחברים. צילום: אלבום משפחתי

יפן מדהימה. נגיד השירותים. אם בארץ לילי לח זה השיא, ביפן כל האסלות ממוחשבת ואפשר לבחור את הטמפרטורה של המושב וסוג המוסיקה שיתנגן ברקע. גיליתי שפעיות דולפינים מאוד מרגיעות אותי, אבל מאז שחזרתי לארץ אני נאלצת להסתפק בסאונד מריבות מבית האח הגדול 6.

יפן היא מקום של ניגודים. הרחובות נקיים ואין פחים, המלצרים נחמדים ואין טיפים ואמא נהנית אבל מפחידה אותי.

- "הרבה יפניות נופלות מהעקבים ושוברות את המפרקת", היא ממתיקה סוד תוך שהיא בוחנת את הפלטפורמות המפלצתיות ברחוב.

- "איך את יודעת את זה?"

-  "קראתי. הרבה יפניות ככה נהרגו".

היפנים באמת עושים הכול עד הסוף ומבחינתם הביטוי "להתאבד על זה" הוא בכלל לא ביטוי. בזמן שאצלנו מוכר בחנות יסביר שאתה מפריע לו להתעלם משאר הלקוחות, ביפן, העובד הזוטר ביותר, ימלא את תפקידו בדבקות של סמוראי. הוא ירוץ ממקום למקום להראות שהוא מתאמץ, יעזור להכניס את הכסף הקטן לארנק, ילווה אותך בקידות החוצה ויביט בך בעיניים כלות של גור שמחכה שתוציא אותו עד שתודה לו.

יפן יותר זולה מתל אביב, לפחות במה שחשוב - נגיד באוכל. במסעדת סושי הכי עממית, הארוחה תעלה 30 שקלים והדגים כל כך טובים עד שהם נמסים בפה. באמת, לא צריך ללעוס - פשוט יושבים דקה בפה סגור. או תה ירוק - אחרי שגילו שהוא בריא, היפנים המתלהבים שמים אותו בהכול - בגלידות, בשוקולד, בעוגות, אפילו בתה.

אפרת אברמוב בטיול. צילום: אלבום משפחתי

רק בתחום מאכלי הים היפנים, כמו שאר האסייאתים, מגזימים מדי. באחד הסופרים ראיתי ארגז גדול ובו צבים חיים, דומים מאוד לצבים הישראלים, כשכל צב עטוף ברשת ומחכה לסופו שיגיע כנראה בתור מרק. זה מאוד העציב אותי, אבל אמא הסבירה - "החיות האלה אין להם בינה, הן נועדו לאכילה".

מהר מאוד אמא ואני הפכנו לרוח החיה בקבוצה, מצד שני לא בטוח שכולם היו בין החיים. התחברנו עם יוקו, המדריכה המקומית שסיפרה שחוץ מללוות קבוצות, היא גם מלווה סלבס שמגיעים ליפן כמו ג'וליה רוברטס, אשטון קוצ'ר וליאונרדו דיקפריו שהגיע עם בר רפאלי.

- "באמת? בר מדהימה", אמרתי בגאווה.

- "כן, אבל היא לא ממש נחמדה", לחשה יוקו. "ישבה כל הזמן עם פרצוף חמוץ".

"טוב זה בגלל שהיא וליאו היו יזיזים והיא תמיד רצתה יותר", הסברתי. "אבל היום היא בזוגיות והיא לגמרי סבבה, עובדה היא כל הזמן מעלה תמונות של עצמה, תמונות של שקיעה, ותמונות של עצמה בשקיעה". יוקו התרשמה מההסבר ואמרה שאני באמת מתמצאת.

בערב רציתי להמשיך לשתות משהו לבד. "השתגעת?" אמרה אמא, "היפנים מאוד אכזריים". הסברתי לה שמלחמת העולם השנייה הסתיימה ושיפן היא אחד המקומות הבטוחים בעולם, אבל היא לא השתכנעה והצביעה על יפני עם שיער ארוך ואמרה "למשל הטיפוס הזה? יאקוזה".

אבל מסתבר שאפילו למאפייה היפנית - היאקוזה יש סדר. עם ספר חוקים, מפגשים שנתיים ותיאום פעולות מול המשטרה הם מגדירים מחדש את הביטוי פשע מאורגן. אין ספק שהיפנים מביאים הכל לדרגת שלמות. מצד שני הם ישפרו כל דבר קיים אבל ימעטו ליצור דבר חדש. ככה לפחות עודדתי את עצמי לקראת סוף הטיול כשבאוטובוס התחיל להתפתח שיעול שחפתי.

אחד המקומות האחרונים שביקרנו בהם היה עמק פסטורלי ובו קופי שלג משתכשכים במעיינות חמים. ניסיתי ללטף קוף כשאמא הביטה בי ואמרה "את יודעת? דווקא כיף איתך". ומיד הוסיפה "תזהרי! הם מלאי מחלות שקופים לא חולים בהם ובני אדם נדבקים בשנייה".

אפרת אברמוב בטיול. צילום: אלבום משפחתי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה