הבדיקה החשובה והזולה שמשרד הבריאות מסרב לאמץ

הידבקות בנגיף ה-CMV במהלך ההיריון עלולה להיות מסוכנת ביותר ולגרום למומים קשים בעוברים. אז מדוע במשרד הבריאות מתנגדים לה, ומה נשים צריכות לעשות כדי להגן על העובר שלהן?

22/05/2014
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: עו"ד עדי וייס

מרבית הנשים אשר היו בהיריון בשנים האחרונות, או שהן בהיריון כיום, יעידו כי רופא הנשים שאל אותן האם חלו בעבר בנגיף ה- CMV. סביר להניח שאותו רופא גם שלח אותן לבצע בדיקת דם כדי לגלות האם קיימים בגופה נוגדנים.

בהיריון (צילום: שאטרסטוק)

מרבית הנשים. לא כולן.

בדיקת דם פשוטה, אותה ניתן לבצע עוד לפני הכניסה להיריון וגם במהלכו יכולה לאתר ולהצביע על הידבקות  בנגיף. לצערנו נכון להיום, ביצוע הבדיקה אינו מוגדר כחובה. ההחלטה נתונה לשיקול דעתו הבלעדי של הרופא המטפל. ירצה יישלח, לא ירצה, לא ישלח.

על אף שזו הפרקטיקה הנהוגה בקרב מרבית הרופאים ולמרות שמדובר בבדיקת דם פשוטה וזולה, חוזר מנכ"ל משרד הבריאות מחודש אוקטובר 2011 קובע במפורש כי אין לבצע בדיקות סריקה שגרתיות לאיתור נגיף ה-CMV בנשים הרות, שמהלך הריונן תקין. האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה מחזיק באותה דעה.

מדוע הרופאים מתנגדים לבדיקה?

התנגדותם של משרד הבריאות ושל האיגוד למיילדות וגניקולוגיה אינה ברורה ומעוררת תהיות רבות. נגיף ה-CMV הינו נגיף נפוץ ביותר אליו חשופות באופן יום יומי נשים רבות שלהן ילדים קטנים (או נשים העובדות עם ילדים). מדובר במחלה, אשר עשויה לגרום למומים ופגיעות קשות אצל העובר: פיגור שכלי, פגיעות מוחיות, הפרעות התפתחות, חירשות ועוד.

ביהמ"ש העליון נדרש לסוגיה זו, לפני מספר שנים, בעקבות תביעה שהוגשה ע"י תינוק שנולד עם מומים קשים לאחר שנדבק ב- CMV  במהלך ההיריון וקבע כי מאחר והריונה של האם היה היריון "רגיל" ולאור נייר העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה, בהיריון מסוג זה לא חלה על הרופא חובה לשלוח את האישה לבדיקה ולכן לא ניתן לקבוע כי הרופא התרשל. לפיכך, דחה ביהמ"ש העליון את הערעור.

מקריאת פסק הדין לעומק נראה כי דעתו של ביהמ"ש העליון לא הייתה נוחה מדחיית התביעה, וזאת, במיוחד, לאחר שהבינו השופטים כי רופאים רבים אכן נוהגים לשלוח את הנשים לביצוע הבדיקה. שופטי העליון קבעו שיש מקום לעיון מחודש בהנחיות לרופאים מעת לעת. חלפו מספר חודשים ומשרד הבריאות הוציא חוזר מנכ"ל מעודכן ובו חזרה על ההנחיה לפיה אין צורך לשלוח נשים בהיריון תקין לבדיקת CMV.

נדמה כי קיימת אי נוחות ציבורית שלא לומר בעייתיות מחוזר מנכ"ל זה.

כשותפה במשרד עורכי דין המייצג נפגעי רשלנות רפואית, אנו נתקלים, לא אחת, במקרים כואבים ובבעייתיות שנוצרה כתוצאה מחוזר המנכ"ל וההנחיות לרופאים, מהם עולה כי לא חלה, גם כיום, חובה להפנות כל אישה בהיריון לבדיקת CMV.

עו"ד עדי וייס

עו"ד עדי וייס

התינוק סובל מפיגור שכלי ונכויות קשות

לפני ימים אחדים הגיש משרדנו לביהמ"ש המחוזי בירושלים, תביעה בשם קטין שנולד עם פגיעה מוחית קשה הילד סובל כיום מפיגור שכלי, הפרעות התפתחות, פרכוסים, חירשות, בעיות ראיה, שיתוק של 4 הגפיים ואסטמה קשה. נכותו הינה 100%) לאחר שנדבק ב- CMV במהלך ההיריון. גם במקרה זה, לא הופנתה האם לבדיקת דם לזיהוי CMV והאמינה לאורך כל חודשי ההיריון שהריונה תקין והעובר אותו היא נושאת ברחמה בריא. רק לאחר הלידה, התגלה כי בנה סובל מעיוורון, שיתוק ופיגור שכלי – תוצאה ישירה של הידבקות בנגיף המסוכן.

בחוות הדעת הרפואית, אשר הוגשה בתמיכה לכתב התביעה, טוען המומחה כי אילו הייתה האישה מופנית לביצוע בדיקת CMV, תוצאת הבדיקה הייתה חיובית ובמקרה זה ניתן היה לבצע בדיקות משלימות, מהן ניתן היה להסיק על הידבקות העובר במחלה. במצב כזה, היו ההורים פונים לוועדה להפסקת היריון ומבקשים לבצע הפלה.

במציאות של היום, בשעה שמשרד הבריאות עומד בדעתו שלא לקיים את הבדיקה החשובה, כדבר שבשגרה, האחריות מונחת לפתחנו - הנשים. וזאת עד לשינוי ההנחיות הקיימות ועדכונן, בהתאם לפרקטיקה הרפואית הנוהגת, שהינה הפניית הנשים לביצוע בדיקת חשיפה לנגיף ה-CMV.  משום שמדובר בבדיקה חשובה, עדיף להתייעץ עם רופא הנשים ולקבל החלטה האם לבצע אותה.

עו"ד עדי וייס שותפה במשרד עורכי הדין ילינק, וייס ושות', אמא לשני ילדים בני 4.5 ו-10.5.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך