ההייטקיסט, הקוראת בקפה וההימור המטורף שהצליח

לערן שטרן היתה משרה בכירה עם תנאים טובים אבל הוא לא היה מאושר. לאחר 9 שנים הוא החליט יום אחד להתפטר ממקום עבודתו ולהגשים את עצמו בדרך אחרת

21/05/2014
ערן שטרן קבלו עדכונים מערן שטרן
  • RSS

לפני כ-10 שנים, בגיל 32, הייתי בשיא הקריירה שלי בתפקיד ניהולי בכיר באינטל שכלל אינספור נסיעות לחו"ל. רוב הזמן הייתי בין שדות תעופה, מטוסים ובתי מלון. בפועל לא ממש הייתי בבית. הייתי מסוג האבות שחוזרים מאוחר, נותנים נשיקה לילדים ומסתגרים בחדר העבודה כי בעולם גלובלי – שעות העבודה אצל הלקוחות בחו"ל מתחילות כשאצלנו לילה.

גדלתי בחינוך הפולני המוכר. אמרו לי: "תהיה ילד טוב, תרכוש השכלה גבוהה, ותמצא עבודה בטוחה ורווחית מה שיבטיח את עתידך גם בפנסיה". ויתרתי על הטיול בהודו וישר התחלתי תואר ראשון ומיד לאחריו תואר שני. אחרי הלימודים נכנסתי למסלול החיים  שכלל עבודה, חתונה, בית, משכנתא, ילדים וכו'. לאט לאט התקדמתי בסולם הדרגות עד שמונתי לתפקיד בכיר בתאגיד העולמי של אינטל.

לכאורה הכל טוב - נכון? משכורת גבוהה, בונוסים, אופציות, רכב צמוד, פינוקים והטבות כמו שנהוג בהייטק. אז זהו, שלא בהכרח. למרות הכל לא הייתי מאושר. בזמן שחייתי במטוסים ובתי מלון, המשפחה שלי המשיכה לחיות כאן בארץ, עם אבא נעדר ועם בן זוג שלא נמצא שם כשצריך אותו. התחלתי להבין את המחיר. תהיתי לאיפה כל זה מוביל והאם אני עושה בחירות נכונות בחיים שלי.

ערן שטרן. צילום: רונן אקרמן

המחשבות הללו רצו לי בראש במשך תקופה ולא נתנו לי מנוח. אחרי שהבנתי שאני חייב לעשות שינוי, שקלתי לשנות מסלול לעבר קריירה אחרת פחות תובענית אבל קול פנימי אמר לי "אתה יכול יותר!".

התחלתי לתהות שמא אני מבזבז את החיים שלי והתחלתי לחפש תשובות. חבר טוב שעבר תהליך דומה שיתף אותי שהוא ביקר אצל קוראת בכף יד. בשבילי, כמהנדס מרובע, ללכת לקוראת בכף יד זה כמו לבוא עם חזיר לבית הכנסת ביום כיפור אבל הייתי כל כך אבוד שהסכמתי לנסות הכל.

משותק מפחד

כשהיא פתחה לי את הדלת הופתעתי שזה לא מקום חשוך ומעושן כמו שרואים בסרטים אלא קליניקה חביבה כשברקע מוסיקה משנות ה-70. לאחר שנפרדתי מכמה מאות שקלים היא התבוננה בי, ביד שלי והחלה למלמל כל מיני דברים. באותו שלב הבנתי שעשיתי טעות. החלטתי שאני יוצא משם ואז היא אמרה את המשפט שאני לא אשכח: "אתה הולך להיות מנטור מפורסם ותדריך אנשים להגשים את החלומות שלהם". יצאתי משם מבולבל. לא היה לי מושג על מה היא מדברת. מה זה מנטור? על אילו חלומות היא מדברת?

עם הזמן הבנתי שאני רוצה לעזוב את העולם הזה מאחורי. מצד שני הייתי משותק מפחד. אזיקי הזהב של ההייטק הכבידו על הידיים שלי. זה היה נראה אז כמו הימור מטורף - להשאיר את כל מה שבניתי במשך תשע שנים מאחורי. כולם חשבו שירדתי מהפסים. שאני מסתכן, שאני לא אחראי. אמרו לי: "יש לך הכל – מה אתה מחפש לעצמך צרות?". אבל לא יכולתי לשאת את המחשבה שאני ממשיך להתפשר על החיים שלי. ואחרי תשע שנים בהן ביססתי קריירה מפוארת הודעתי על ההתפטרות. באותו היום התחלתי לבנות את העסק הראשון שלי מאפס.

יום לאחר שעזבתי את מקום העבודה פרצה מלחמת לבנון השניה. ואני זוכר שאמרתי לעצמי שכנראה בחרתי את התזמון הכי גרוע לעזוב. אחרי שהקוראת בכף יד שלחה אותי להיות מנטור הלכתי לחפש בגוגל מה זה אומר. נחשפתי לעולם שלם שלא הכרתי ולא ידעתי שקיים. שם גם נתקלתי בשם בוב פרוקטור, אחד המורים בסרט "הסוד" ומי שנחשב לאחד המנטורים הגדולים בעולם. התחלתי ללמוד ממנו דרך האינטרנט ובמיילים שהוא היה שולח, עד שלאחר מספר שבועות נתקלתי במייל שמבשר על ההזדמנות ללמוד ממנו באופן אישי את כל הסודות שלו. לאחר מספר בירורים, תואמה לי שיחת טלפון עם אחד העוזרים שלו. הוא הציג בפני הזדמנות יחודית ללמוד מבוב, עם תג מחיר כואב של כ-100 אלף שקלים. הסכום הזה, היה שווה בדיוק לסכום של כספי הפיצויים שקיבלתי על כל השנים שעבדתי בחברה. הבנתי את הסימן והזמנתי כרטיס טיסה למיאמי לי ולאשתי.

להתחיל מאפס

המפגשים עם פרוקטור היו פוקחי עיניים וגרמו לי להבין מה אני באמת רוצה: להעביר את הידע הזה לאחרים ולעזור להם להצליח יותר בחייהם. כשחזרתי לארץ הייתי יותר מפוקס על הכיוון שלי. גיליתי שיש עולם שלם של עצמאיים, יזמים ובעלי עסקים רבים שחיים מחוץ לקוביות של משרדי העבודה בחיפוש אחר הזדמנויות וצמיחה.

לאט לאט משהו התחיל להתעורר בי. אותו חיידק יזמי שתמיד היה שם. למדתי דברים חדשים על עצמי ואפילו גיליתי שאני יודע לדבר מול קהל. השיא היה כשלראשונה בחיי התחלתי להרוויח כסף ממקורות חדשים שלא ידעתי על קיומם. גיליתי שאפשר ליצור כסף שלא רק דרך מקום עבודה קונבנציונאלי.

הבטחון שלי עלה דרמטית. זה גם עשה לי פלאים במערכות היחסים עם אשתי והילדים, ועם עצמי. בתקופה הזו, השתחררו אצלי הרבה מחסומים. ממש התחלתי מאפס. לקוח ראשון ועוד לקוח, פרוייקט ועוד פרוייקט. ניסיתי המון כיוונים, המשכתי להיפגש עם הרבה אנשים חדשים, ללמוד ולנסות להבין איך אני מצליח ליצור לעצמי הכנסה שתהיה שווה לפחות למה שהיה לי.

ערן שטרן. צילום: טלי כהן

בשלב מתקדם יותר התחלתי להעביר סדנאות ולקדם את השיווק באמצעות אתרי האינטרנט שלי. כך הסדנאות שלי החלו להתמלא. בהתחלה הגיעו אנשים בודדים ולאט לאט זה הפך לעשרות ואפילו מאות. כיום אני כבר מעביר סדנאות להצלחה עסקית והגשמה אישית בישראל ובחו"ל מול אלפי אנשים, והספר שלי "להגשים" הפך לרב מכר שנמכר בלמעלה מ-15,000 עותקים.

השינוי שעשיתי עזר לי להגיע להגשמה ולסיפוק גדול יותר מחיי, אבל בעיקר סייע לי ליצור שלמות במשפחה שלי ובחיי הזוגיות. כיום אני לא מגדיר את העיסוק שלי כעבודה אלא כתחביב מאד מהנה שמתגמל אותי בנדיבות. בניגוד לימי העבודה האינסופית, היום יש לי את החופש לבחור מה לעשות ומתי לעשות. זה נקרא חופש כלכלי ונחשו מה? זה אפשרי וזה רק תלוי בנו.

*****

ערן שטרן הוא מנטור עסקי, מרצה ומחבר הספר "כיצד העבודה שלך משאירה אותך עני".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה