חד הוריות רוצות לעבוד

אמהות חד הוריות אקדמאיות מנסות להשתלב בשוק העבודה אך נתקלות בקשיים רבים. עכשיו אולי הן יצליחו להתגבר על המחסומים, בעזרת תוכנית חדשה שתסייע להן לנצל את יכולותיהן

15/05/2014
אושרה פרידמן קבלו עדכונים מאושרה
  • RSS
» אושרה פרידמן: "עולם התעסוקה תחרותי ונוקשה"

תארו לכם מצב בו אתם רוצים להיות עצמאיים, לעבוד ולפרנס את עצמכם ואת בני ביתכם, לקחת אחריות על חייכם מבלי להיות תלויים באחרים ובעיקר לא להיות תלויים בגופים ממשלתיים כמו ביטוח לאומי ומשרדי הרווחה. רוצים אך לא מתאפשר לכם, הדלתות חסומות  וההזדמנויות מתמעטות.

זהו, לא צריך לתאר. המצב הוא כזה למאות אם לא לאלפים של אמהות חד הוריות אקדמאיות אשר מבקשות להשתלב בשוק העבודה. נשים שנגד כל הסיכויים הצליחו לסיים לימודי תואר ראשון מתוך ידיעה שזה יפתח להן דלתות בשוק העבודה, מוצאות את עצמן מתמודדות עם אתגרים בעולם התחרותי הזה.

הזדמנות לתעסוקה

ממקום של מפגש אישי עם האמהות בהיותן סטודנטיות באקדמיה, בחרתי להוביל תכנית בשיתוף התאחדות התעשיינים וחמישה מעסיקים פרטיים, אשר תאפשר לכל אם ואם המבקשות להשתלב בעולם התעסוקה, את ההזדמנות להיות מועסקת, לרכוש ניסיון ולבסס את עצמה כלכלית ובכך לצאת מתלות לאחריות. יחד עם השותפים בחרנו לתת לתכנית שם ייחודי ומתאים והוחלט כי נקרא לה "עסוקה". פשוט ואמיתי.

בעידן של היום, שנת 2014, עידן בו עולם התעסוקה הוא תחרותי ונוקשה, אין זה ברור מאליו שתעשיינים ומפעלים שונים יתגייסו לתכנית, שנראית בלתי אפשרית, אך מוכנים יחד להראות לכולם שזה אכן אפשרי.

עם זאת, הצלחתי לרתום את השותפים לפרויקט, ובשלב הראשון אנחנו מקווים שיספק תעסוקה ל-30 אימהות חד הוריות בעלות תואר במשאבי אנוש, הוראה, חינוך, עבודה סוציאלית, כלכלה ומנהל עסקים בחמש מסגרות תעסוקה.

השבוע זכיתי בפרס כספי ע"ש יפה לונדון-יערי ז"ל, מטעם הקרן החדשה בישראל, בזכותו אוכל להתניע את המיזם בשנתו הראשונה. הפרס, על סך 15 אלף שקלים, מהווה עבורי ועבור האימהות הכרה בחשיבות הפעילות ובחיוניות שבה. באמצעותו אוכל להעמיד לרשות האמהות את הכלים הדרושים לקראת השתלבותן בעולם התעסוקה, ולספק למשתתפות הפרויקט סדנאות הכשרה.

להיות עצמאיות

ההצלחה האמתית של המיזם תלויה, יותר מכל דבר אחר, ברוחם של האנשים המעורבים בעשייה. אלה אשר מאמינים ביכולתן, במסוגלותן וברצונן של האימהות להיות עצמאיות מבלי להוות נטל על אף גורם.

אין מתכון אלא אמונה ותפיסה אחת משותפת בה אנו רוצים לאפשר לאימהות להיות עצמאיות, לאפשר להן לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן, לאפשר להן להיות מודל לחיקוי לילדיהן ובני משפחותיהן, ובעיקר לאפשר להן להיות אחראיות על חייהן ופרנסתן.

המיזם יפעל תחילה כפיילוט באזור הצפון, ואני מאמינה שמשם הוא יתרחב לרמה ארצית. אני מברכת את האמהות והתעשיינים על הזכות שניתנה לי להוביל תהליך ייחודי זה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה