עיצוב מינימליסטי: מעט זה הרבה יותר

אם אתם מחבבים חללים נקיים ומוארים, מרחבים ומשחקי צבעים אתם הולכים לאהוב את הטרנד המינימליסטי. הטיפים לעיצוב בית החלומות המינימליסטי שלכם

14/05/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

דמיינו לכם חלל מואר, חלונות גדולים, משחקי צבעים בין כהה ובהיר, והכל משדר איפוק וניקיון לצד חמימות ביתית וצניעות. אם הצלחתי לגרות את דמיונכם, כנראה שגם אתם, ממש כמו כותבת שורות אלה, מתחברים לטרנד המינימליסטי.

עיצוב מינימליסטי מושפע מזרמים באומנות שפרצו בשנות ה-60 של המאה הקודמת, ועיקרו הוא הסיסמה Less is more - "מעט הוא יותר". "זו טעות לחשוב שעיצוב מינימליסטי הוא חלל ריק וריהוט לבן", מסבירה מעצבת הפנים שולמית קדם. "יוצא שרואים בכל מקום עיצובים של ריהוט לבן, או צבע אפור על מרצפות שחורות עם כריות אדומות. אבל זה לא עיצוב מינימליסטי, אלא עיצוב פשטני, קר ומנוכר". קדם שוברת את המיתוס הזה ומסבירה כי המינימליזם בנוי דווקא על משחקי צבעים: "הצבעוניות בנויה מקשת צבעים בשילובם נכונים ביניהם ולא רק שמנת, אפור ולבן. ניתן לבחור גוונים מעניינים בהירים או כהים - מה שחשוב זה שתהיה הרמונית צבעים נכונה המשתלבת גם עם גווני הלבן למיניהם. כך נוצר חלל מעניין, חם ולא מנוכר".

צבעוניות בפרטים הקטנים (צילום: אלי גרוס קרן אור)
עיצוב מינימליסטי. איים ירוקים בין קווים נקיים אפורים (צילום: אלי גרוס קרן אור)

"כשאני בוחר לעצב בסגנון המינימליסטי, הסגנון העיקרי הוא עיצוב חללים גדולים עם פתחים גדולים ורחבים - קיר זכוכית, דלתות של גינה או מרפסת גדולות הרבה יותר מהסטנדרט. מבחינת קירות, חלוקת החלל תהיה בקווים ישרים" מפרט אלירן אלגוב, אדריכל ומנהל קשרי אדריכלים בקליל חלונות מעוצבים. הפתחים הגדולים והבחירה בקווים ישרים מייצרת חלל מואר מאוד בתאורה טבעית על מנת לייצר אווירה רגועה ומאופקת ולשמור על אחידות מבחינת הצבעים השולטים בחלל. יש חשיבות גבוהה לבחירת החומרים שבונים את החלל- הצבע והמרקם שלו, מראה החלונות ותאורה בצבע נייטרלי עם גופי תאורה שמתמזגים עם החלל ולא בולטים ברקע. מערכת חלונות שמותאמת לעיצוב מינימליסטי מגיעה עם זכוכית חכמה - הטכנולוגיה יצרה זכוכית שמצד אחד היא מאוד שקופה כדי שיכנס מקסימום אור לבית, מצד שני היא חוסמת קרינה ושימור האנרגיה שלה גבוה במיוחד, שומר על הטמפרטורה בבית ומפחית שימוש במזגן, והיא גם חוסמת רעשים", מציין אלגוב.

תיכנון חללים פתוחים ותאורה טבעית (צילום: אלי גרוס קרן אור)חלונות גדולים עם זכוכיות חכמות. הצד האדריכלי של המינימליזם (צילום: אלי גרוס קרן אור)

לפני שאתם ממהרים לחנות הרהיטים הקרובה לביתכם, קדם מבקשת להבהיר שבחירה בקו מינימליסטי וצנוע לא מתאימה לכל אחד. "לאגרנים או אספנים זה ממש לא מתאים. קשה להם להשלים עם מיעוט חפצים בחלל. כנ"ל לגבי מי שאוהב סגנון כפרי או סגנון עתיק".

השתכנעתם? התאהבתם? כל מה שמתחשק לכם עכשיו זה להגיע בערב לסלון ביתכם המעוצב באיפוק? קבלו מספר טיפים מהמומחים, שיקדמו אתכם אל עבר המינימליזם:

1. צבעוניות

עיצוב מינימליסטי לא רק בשחור לבן (צילום: שלומית קדם)

קיר תחום או מוגדר שניתן לתת לו הגדרה חדשה, אם בגוון כלשהוא או בטקסטורה חדשה, טיח דקורטיבי, או הדבקת לבנים BRICKS שאם הם בגוון לבן, עדיין מאפשרים מראה נקי . כמו כן, תנו מקום לשילוב פריטים משמעותיים אחרים בחלל. בתמונה: כורסאות וכריות ירוקות מוסיפות צבע לחלל מונוכרומטי (צילום: שולמית קדם).

2. הקפדה על האביזרים המשלימים

גופי תאורה כאביזרים משלימים (צילום: אלי גרוס קרן אור)

ידיות החלונות או הארונות, גופי תאורה, מסגרות החלון -  גם הפרטים הקטנים מושפעים מהעיצוב המינימליסטי ומשפיעים עם מראה הבית כולו. בתמונה: גופי תאורה בגוון שמנת ובקווים נקיים משלימים את הלוק המינימליסטי (אלי גרוס קרן אור).

3. יצירת מוקדי עניין

פרטים קטנים נותנים זריקת צבע (צילום: אלי גרוס קרן אור)

ניתן לשדרג את החלל על ידי פריטי שמגיעים בצבעוניות מעניינת- בר מים צבעוני, טוסטר, מכונת קפה, או אפילו פריט דקורטיבי כמו פסל או אגרטל בצבעונית הרמונית ישדרגו את החלל. בתמונה - פינת האוכל הגדולה מעץ טבעי בולטת על רקע העיצוב הלבן הכולל (צילום: אלי גרוס קרן אור).
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך