סופית: אולמרט ירצה מאסר של שנה וחצי

ערעורו של ראש הממשלה לשעבר בפרשת הולילנד התקבל הבוקר חלקית בבית המשפט והשופטים קבעו כי ירצה שנה וחצי מאסר. אלדד יניב מזהיר את כל הפוליטיקאים האחרים: אם לא תעשו משהו, גם לכם זה יקרה

29/12/2015
אלדד יניב קבלו עדכונים מאלדד
  • RSS

אתם, הפוליטיקאיות והפוליטיקאים בתחילת דרככם. הפקידים והפקידות במשרדי הממשלה והעוצמה. אתם שיכולים לשנות את המציאות במחי מילה או החלטה או חתימה על תוכנית בנייה או העברת תקציב או הקלת מס או קריצה.

הביטו היום בעיניו העצובות של אולמרט. הביטו ביום אסונו. בכאב. בתדהמה. בחוסר היכולת להכיל את מה שקרה. הביטו היום באולמרט, והביטו בעצמכם.

אהוד אולמרט. צילום: רויטרס

היה היה פה פעם ראש עירייה וראש ממשלה שבנה ופרץ דרכים, ששלח למלחמות וניסה לחולל שלום. כל מה שאתם רוצים לעצמכם ביום מן הימים. על מה חולם פוליטיקאי, אם לא על להגיע לראש הפירמידה? זה גם חלומכם, וזה לא רק טבעי, זוהי זכותכם.

אבל תזכרו היום שאתם ואתן לא שונים מאולמרט. הוא בשר ודם. ולא נולד עבריין. הוא התחיל טוב ורצה לשנות עולם. בדיוק כמוכם. זה בדיוק תוכניתכם וחלומכם.

אבל הכח משחית והדרך לשם היא כמו ביער חשוך, מלאה בזאבים ובסכנות. כל בעלי העניין יחכו לכם בפינה, כמו הזאב לכיפה אדומה. עם הצעות מפתות, שמתחילות בקטן. לאט לאט הם יטגנו אתכם כמו שמטגנים צפרדע במחבת. על אש קטנה. כדי שתתרגל לחום ולא תבין שהיא בדרכה למותה. כך בדיוק יעשו לכם.

כל הלוביסטים שאתם פוגשים במסדרונות בעירייה או במשרד הממשלתי או בכנסת. עורכי הדין של החברות הגדולות והטייקונים והיחצ"נים, שמושיטים לכם יד ומציעים לכם עזרה בתחילת דרככם, בידידות גדולה. כי אתם, ההבטחה הבאה. ולכם זה לא יעלה אגורה.

התחיל בטוב

כל מה שקרה לאולמרט, חבר כנסת צעיר, בגיל 28 וכבר במרכז העניינים, מחכה לכם. הוא התחיל בטוב. רצה לשנות עולם. עם כיסים ריקים מכסף, עם אוטובוס שהביא אותו מבנימינה לכנסת, עם סנדלים מרופטים. הוא הניף את המלחמה בחזקים. במושחתים. בגדולים.

עד שהם אספו את אולמרט לחיקם. לאט לאט. כמו קרפדה, טיגנו אותו על המחבת. והראש של אולמרט הסתחרר. פתאום היחפן מבנימינה נהפך למסמר הערב. חברם של כל הטייקונים ובעלי האינטרסים. ואז הם התחילו לגבות ממנו לבקש טובות ואט לאט, לגבות חובות בחזרה על כל הטוב שהרעיפו בתחילת דרכו.

פה תעזור לבנק צפון אמריקה, ופה צריך לשלם לפעילים עם חשבוניות פיקטיביות. והנה אתה ראש עיר. אז תן עוד קומה. זו עזרה קטנה. מה לא עשינו בשבילך. ופה תקל ושם תשחרר. אל תדאג, על הכל אתה תקבל בגדול ובריבית, כי אתה הכי טוב. הכי.

ואז החל אולמרט לספר לעצמו שקרים. אני באמת הכי טוב, וזה לטובת העיר. אז הם עוזרים לי קצת, ממילא המשכורת של נבחרי הציבור לא באמת ענקית כמו שמספרים בעיתונים. ויש הרבה חתונות ובר מצוות של פעילים וצריך להביא הרבה מתנות ולהתלבש יפה, בצו האופנה האחרון. וזה עולה כסף והרבה. אז קצת עוזרים לי. זה הרי לא לכיסי באמת, זה "לצרכי עבודתי". ואלה שסביבו, שטוו כל השנים את הקורים, לא נתנו לאולמרט להתלבט באמת וחזרו אחריו בקול גדול: אתה, מלך העולם. רק תסכים לעזור ותקבל עזרה בחזרה, בגדול.

מדרון חלקלק

תביטו היום באולמרט, ותרחמו על עצמכם. גם לכם זה יקרה. ולא מאוחר לעצור. לנפנף את הלוביסט הראשון שנדבק. כי אם לא תעצרו היום, זה מדרון חלקלק. אתם חכמים ומוצלחים, אבל אולמרט היה יותר. ואם זה קרה לו, זה יקרה גם לכם.

תלו הבוקר את תמונתו במשרדכם. הפכו אותו לתמונת המסך, בסמרטפונכם. הביטו הבוקר באולמרט, והביטו בעצמכם. בעתידכם. בגורלכם. בשקיעת חייכם. יעברו עוד שנים עד שאולמרט ייקבר לצד משה קצב בחלקת גדולי האומה. אבל את כבודו ושמו לעולם כבר לא יקבל בחזרה.

בלי שעונים יקרים ובלי חליפות גזורות. הוא הולך להשתכן במה שנשאר לו לחיות בחיים - בכלא מעשיהו. עם מדים כתומים. עם שעון יד פשוט מגומי. עם מה שייטגן לעצמו בצהרים על הפלטה או יחטוף מהקנטינה, כי בחדר האוכל המזון ממש מגעיל.

אז כל זה היה באמת שווה? לאולמרט כבר לא יעזרו הרחמים. אם תרחמו היום על עצמכם, פוליטיקאים ופוליטיקאיות בתחילת דרככם, זה יציל את חייכם.

הביטו היום באולמרט, ועצרו. בברקס אחד, במקום.

*****

אלדד יניב הוא עורך דין, פעיל חברתי, ממקימי מפלגת “ארץ חדשה”, יועץ פוליטי בעברו, בהווה פובליציסט המרבה לחשוף ולעסוק ביחסי הון-שלטון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה