לשמור על בריאות השיניים של הילדים

התפתחות שיניים תקינה תלויה רבות בשלבים הראשונים בחיי הילד. מתי ואיך אנחנו יכולים לתרום לבנייתן של שיניים יציבות ובריאות אצל הילדים שלנו?

11/05/2014
ורדית סיני קבלו עדכונים מורדית
  • RSS

טרה. שיניים בריאות לילדים. צילום: שאטרסטוק

בפעם הבאה שאתם עומדים לצלם את הילדים שלכם, לטובת האלבום המשפחתי או סתם כדי להשוויץ בהם מול החברים בפייסבוק, שימו לב שוב לחיוך שלהם. כמה אנחנו אוהבים חיוך של ילד. צחוק של ילד, שפותח את הפה וחושף חיוך רחב מלא שיניים לבנות וקטנות, יכול להמס אפילו את הלבבות הקשוחים ביותר. אין כמו חיוך מתוק של ילד מאושר כדי להביא שמחה גדולה לכל הלבבות.

כדי שהחיוך של הילדים שלכם תמיד יהיה רחב ויפה והצחוק שלהם ימשיך להתגלגל, כדאי מאוד להקפיד ולשמור על שיניים בריאות, ויש כמה דרכים לעשות זאת, בין השאר דרך תזונה.

מתי צריך להתחיל?

האם ידעתם שהשיניים הקבועות של בני האדם, אותן שיניים ממש שמלוות אותנו עד גיל 120, מתחילות להיווצר מרגע הלידה? כבר מגיל 0 ובערך עד גיל 3 הן נוצרות ונבנות, ומחכות בסבלנות בתוך עצם הלסת, עד שיגיע תורן לבקוע ולצמוח, בערך בגיל 6-7 שנים.

"מאחר והשיניים של האדם מתחילות להיווצר ולהיבנות מיד עם לידתו", מסבירה ד"ר אסתי דוידוביץ', מומחית ברפואת שיניים לילדים, "לכל גורם שישפיע על התפתחות השן בגיל הזה תהיה השפעה קריטית על איכות השיניים ובריאותן בעתיד. לכן, השמירה על בריאות השיניים ומניעת מחלות כמו עששת, צריכה להתחיל כבר עם הלידה ואפילו לפני כן".

על הקשר בין תזונה נכונה ובריאות השיניים

"כבר בתקופת החיים הראשונה", אומרת ד"ר דוידוביץ', "וכמובן שגם בהמשך, הקפדה על תזונה נכונה, שכוללת את כל מרכיבי המזון, תקבע את התפתחות השיניים ואיכותן. אם בתקופה הזו הילדים יאכלו מוצרי מזון עשירים בסידן וזרחן, גוברים הסיכויים שהשיניים יתפתחו בעתיד בצורה תקינה, אפילו עוד לפני שהן בוקעות".

חלב ומוצריו, העשירים בוויטמינים, בזרחן ובסידן, הם מוצרי מזון שכיחים בקרב משפחות ישראליות. על שולחן האוכל הישראלי נמצא בקלות חלב, גבינות ומעדני חלב למיניהם, שהילדים הישראלים אוכלים בהנאה.

כדאי ומומלץ להיעזר במוצרי החלב בתפריט המוצע לילדים כבר מזמן הגמילה מחלב האם או פורמולת ההנקה. צריכת המוצרים הללו יכולה לתרום רבות להתפתחותן של שיניים בריאות וחזקות, ובין השאר יעזרו למנוע מחלות של חלל הפה והשיניים, כמו עששת.

"ילד שצורך מוצרים עשירים בסידן, כמו מוצרי חלב, עוד בתקופת התפתחות השן ובנייתה, יש יותר סיכוי שהשיניים יצמחו אצלו יציבות יותר, ועם פחות נטייה להתפוררות. כך יורד הסיכוי שיתפתחו בהן פגמים, גם בעתיד.

האם אפשר להשפיע גם על איכות שיני החלב?

"שיני החלב", עונה ד"ר דוידוביץ, "מתחילות להיווצר בפה של העובר כבר בתוך הרחם, בערך בשבוע ה-14 להריון. אצל רוב העוברים, השיניים הללו מוגנות יותר מהשיניים הקבועות, מפני שבאופן ביולוגי העובר 'לוקח' מגופה של האם את כמות הסידן הנחוצה להתפתחותן".

"כמובן שבתקופת התפתחות העובר", מוסיפה דוידוביץ', "תזונת האם היא חשובה להתפתחות שיני החלב, וככל שהיא תרבה לאכול מוצרים עשירים בסידן ובזרחן, כך יגברו הסיכויים שגם שיני החלב של התינוק יהיו יציבות ולא יפתחו פגמים ומחלות".

ולא לשכוח - לצחצח!

כמובן שהקפדה על צחצוח שיניים יסודי בוקר וערב, בעיקר אחרי צריכת מאכלים ומשקאות עתירי סוכר, היא הרגל שילדים צריכים לאמץ כבר מרגע בקיעת השיניים הראשונות.

הורים יקרים, באמצעות תזונה נכונה ושמירה על הרגלי ניקיון יומיומיים, אתם יכולים לעזור לילדיכם לתת לילדיכם עוד סיבה לחייך, בכל יום מחדש.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה