נוסטלגיה ישראלית: כשהמטבח והאמבטיה היו הכי רחוקים מהצבע הלבן

מאז קום המדינה עבר הבית הישראלי שינוי של ממש: הצצה נוסטלגית לסגנונות עיצוב ישראליים ישנים שלא בטוח שהיו מתקבלים היום בברכה

08/05/2014
אתר בניין ודיור קבלו עדכונים מבניין ודיור
  • RSS

מאת: אנה פלוט, אתר בניין ודיור | צילומים: סריקות מתוך מגזיני בניין ודיור

זוכרים את השירותים הכחולים בבית של סבתא שלכם? הידעתם שפעם היה מדובר באחד הטרנדים החזקים של עולם עיצוב הבית? אסלה כחולה, כיור כחול, אריחים כחולים וכמובן גם ברז ומגבות בצבע כחול להשלמת המראה... הכחול. אבל הטרנד לא היה סביב הצבע הכחול, אלא התמקד בלוק הכללי של החדר שבו הכל היה חייב להיות בדיוק באותו צבע או גוון. ומה עם המטבחים? אתם בטח מאוד אוהבים את המטבח הלבן שלכם, עם המגירות הרחבות, הקלאפות וטריקה השקטה. אבל פעם, מה ששלט בשוק המטבחים, היה הצבע, וכמה שיותר נועזר יותר טוב.

מעצבת הפנים ומנהלת פורום לעיצוב פנים, דנה שקד אומרת ש"בעבר ניתן היה לראות כלים סניטריים כגון אמבטיה, כיור ואסלה בגוונים רבים החל מוורוד עתיק, תכלת בייבי, חום וירוק פיסטוק, לעומת היום שהכלים הסניטריים הנפוצים הם כלים לבנים, כאשר הצבעוניים או השחורים עולים הרבה יותר יקר. עם השנים, כפי שהחללים בבית עצמו הפכו ללבנים, כך גם חדרי רחצה הפכו לבנים ומרגיעים, וניתן לראות כי בשילוב קווים ישרים כמעט אסיתיים, הם מעוצבים כחללים המאפשרים היטהרות פיזית ונפשית".

אז כדי להיזכר בעיצובים ישראלים ישנים, פנינו אל הארכיון המפואר של "מגזין בניין ודיור" ושלפנו משם את הטרנדים הכי שווים בשנות ה-80 במטבחים, חדרי רחצה וחדרי השירותים. תחזיקו חזק, אנחנו ממריאים אל העבר.

מטבח

אז: כאמור, פעם אהבו צבע. הרבה צבע. אהבו לקחת את הצבע ולצבוע בו כל חלקה טובה בבית. לבן, אגב לא נחשב לצבע. מסקירה של כמה מטבחים שונים, חלקם של חברות שקיימות כבר שנים בשוק, אנחנו מבינים שהמטבחים פעם היום בתוך חללים גדולים יותר, הארונות היו הרבה יותר גבוהים, הייתה חייבת להיות ויטרינה או תצוגה של כלים כלשהי. הארונות היו צרים מאוד וגבוהים מאוד, היו חייבים לשים ידיות על כל הארונות, ושיש שחור זה היה הדבר לשאוף אליו, שלא יראו את הלכלוך, אלא מה?

היום: הצבע השולט ברוב המטבחים הוא לבן, הארונות נהיו גדולים ורחבים יותר, הם נסגרים בשקט ויש להם ידיות נסתרות ואינטגרליות. לרוב לא תראו במטבחים המודרניים ויטרינות וגם השיש יהיה כמעט תמיד לבן, מקסימום בז'.

מטבח ירוק, עם שתי מגירות בצבע ירוק כהה יותר וארונות עליונים כהים גם הם. הדלפק גם הוא ירוק
(צילום מתוך גיליון מס' 24, מטבחי טופז)

 

בית ברביות בגודל מלא (צילום מתוך גיליון מס' 13, מטבחי לב)

 

לא מפחדים מצבע (צילום מתוך מגזין, מטבח דקור רהיט)

 

מטבח בסגנון כפרי, בחיפוי עץ ושיש שחור (צילום מתוך גיליון מס' 16, מטבח נגריית אבי)

 

מטבח לבן עם שיש שחור, קרמיקה שחורה ופאנל שחור מעל הארונות  (צילום מתוך גיליון מס' 16, רהיטי פסגה)

 

חדר רחצה וחדר שירותים

אז: אם מטבח בצבע של בית ברבי לא הספיק לכם, אתם יכולים להיזכר גם בכלים הסניטריים הוורודים ששלטו פה פעם בשוק העיצוב. כאמור, כל הכלים היו חייבים להיות בצבע או בגוון דומה ועדיף בצבעי פסטל זוהרים. הדבר התבטא בכל דבר בעיצוב חדר הרחצה, כך למשל הקרמיקה על הקירות הייתה אותה הקרמיקה של חיפוי האמבטיה, ומה שהיה מסתיר את צינור המים מתחת לכיור, היה גם מסתתר מאחורי חלק צבעוני בגוון תואם.

היום: רוב חדרי הרחצה, קודם כל יהיו עם חלל ייועדי שבו מתרחצים בעמידה שיוסתר עם וילון או דלתות זכוכית. הצבעים בדרך כלל יהיו רגועים על הסקלה של צבעים לבנים או חומים. יהיו דלפקים ארוכים או כיורים גדולים, תמיד יהיו ארונות או מקומות אחסון חכמים ובעיקר תמיד יהיה משהו שישבור את רצף הצבעים כדי שלא כל החלל יהיה חד גוני.

שני כיורים ורודים ואמבטיה ורודה שעומדת על במה (צילום מתוך גיליון מס' 15, א.ג.א לבנין)

 

זה מגיע גם בכחול (צילום מתוך גיליון מס' 12)

 

בוורוד כהה יותר או בחום תואם (צילום מתוך גיליון מס' 8, חיים הלפרין)

 

כאן הצבע מגיע דווקא מכל הכלים המשלימים וכולם אדומים (צילום מתוך גיליון מספר 12, סניבד)

 

קצת צהוב כדי לסמן איפה מתחילה ונגמרת האמבטיה (צילום מתוך גיליון מס' 8, בית הג'קוזי)

 

אוהבים נוסטלגיה? 

גלריה: כך נראה המינימליזם בשנות ה-70 בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה