מוניקה לוינסקי: שורדת

אומרים שהיא עושה "קאמבק", אבל מוניקה לוינסקי היא בעצם שורדת הסלאט שיימינג הגדול ביותר שנעשה בהיסטוריה. זה הזמן להכות על חטא

22/10/2014
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

מה אומר לכם צמד המילים "מוניקה לונסקי? האם הוא גורם לכם לחייך? לצחקק? סביר שכן. המושג והאישה "מוניקה לוינסקי", הייתה, מאז ומתמיד חומר קומי – וזה לא משנה אם אתם גברים או נשים, צעירים או מבוגרות, ישראלים או אמריקאיות, שמאלניות או ימנים. כולם, כולל כותבת שורות אלו – נהנו בשלב זה או אחר מאיזו בדיחת מוניקה טובה, שכנראה כללה את המילים "סיגר", "שמלה כחולה", "על הברכיים" וכיוצא באלה. אני יכולה אפילו לדמיין את הנשיא קלינטון, הגיבור השני של הפרשה, ממתיק הלצה בנושא וממשיך לענייניו העסוקים.

אבל מוניקה לוינסקי היא לא בדיחה. היא אישה, היום בת 40. במאי האחרון היא כתבה את סיפורה למגזין וניטי פייר, שם שברה שתיקה של 10 שנים והחזירה אותנו אל 1998, אל הרומן שלה עם נשיא ארהב לשעבר. היא הכריחה את כולנו להביט עמוק אל מה שעוללנו לה: הסלאט שיימינג האכזרי בהיסטוריה. בחודשים שאחרי פרסום המאמר, מוניקה "התקמבקה" גם בחשבון טוויטר חדש והופעה פומבית ראשונה בוועידה של פורבס - אבל זהו לא קאמבק, זהו מאמץ ראוי לציון לחזור אל החיים במאה אחוז, בלי להתבייש או להתחבא.

m

בוניטי פייר, מוניקה כתבה, תחת הכותרת "בושה והישרדות", כי היא  "לוקחת בחזרה את הנרטיב כדי לתת משמעות לעברי".  במאמר הרהוט והשנון, המלווה בתמונות של  אישה בשלה, יפה, קורנת - מוניקה באה בחשבון עם ממשל קלינטון, עם הגב' הילארי קלינטון שהשמיצה אותה בעבר, אבל בעיקר עם הציבור כולו שכמעט הרס את חייה. ציבור שדרך תכניות בידור ושיחות ברזייה הפך אותה למוצצת של העולם המערבי, כאילו היא האישה היחידה שאי פעם העניקה מין אוראלי לגבר, כאילו אקט אחד שעשתה בגיל 20 צריך ללוות אותה עד יום מותה. כאילו אין לה שכל, חיים, שאיפות, אמא, אבא, נשמה.

מתקפה תקשורתית שכמעט גרמה לה להתאבד

המילה "התאבדות" איננה מודרת מהדיון הזה. מוניקה מספרת כי המתקפות התקשורתיות עליה באותן שנים יכלו לגרום לה להתאבד, ואלמלא רשת התמיכה של משפחתה, אולי לא הייתה בחיים היום. כן היא מספרת כי מה שהוביל אותה לכתוב היה סיפור התאבדותו של בחור שבוייש באינטרנט בשל נטיותיו המיניות. "כשאמא שלי שמעה על הסיפור הזה, זה החזיר אותה ל-1998, אל הבושה, הבוז, שנזרקו אל הבת שלה, הפחד שאקח את חיי, פחד שבאופן מילולי, ישפילו אותי למוות".

לוינסקי מספרת שלא ממש מצאה את עצמה מקצועית מאז המקרה, כי בכל פרוייקט שרצתה להצטרף אליו נאמר לה כי "היא לא בדיוק מתאימה", אך כיום היא החליטה להקדיש את חייה לעזרה לקורבנות של השפלה באינטרנט, משימה מבורכת שנראה כי מתאימה לה.

אפשר לקרוא את המאמר של מוניקה, אשר מדגישה שוב ושוב כי היחסים עם קלינטון היו בהסכמה -  ולנהוג באותה דרך בה אנחנו נוהגים בסלבס מסוגים שונים – להגיד שמי שלא רוצה לסבול את החום, שתצא מהמטבח. רוצה לאמר – קיימת מערכת יחסים עם נשיא, מה את מתפלאת שזה ילווה אותך כל חייך? אלא שמוניקה אינה סתם מפורסמת כי היה לה רומן. בוא לא נטופף סביב הנושא: היא מפורסמת כי היא מצצה.

מעבר לעובדה המגוחכת שחבר מושבעים גדול היה צריך להחליט אם מין אוראלי הוא סקס או לא, מוניקה עצמה נחקקה בתור סמל של טראש. הלוק שלה, כמובן, עזר לנרטיב. ככה נראית מוצצת, פסק הציבור: לא יפה מדי, מתלהבת מאוד, וכמובן בעלת שפתיים מלאות הנכונות למלאכה.

הפוריטניות לא ידעה גבול, כשהעולם חולק ל"היליאריות" -  אלה שמתחתנים איתן, ול"מוניקות" – אלה שמתעסקים איתן (לא באופן שונה משחולק ל"ג'קי" ול"מרילין" בשנות השישים, אבל הרבה יותר תקשורתי). וכן, גם נשים לקחו חלק בחגיגה ולא הבינו שבדיכוטומיה המיותרת, השמרנית, האכזרית הזו, בין "הילדות הטובות" ל"מלוכלכות שעושות דברים איומים עם הפה" הן מזיקות גם לעצמן.

אות הקלון שאישה מקבלת על התנהגות מינית, איננה גרועה פחות מהוקעה של אדם בשל גזעו, צבעו או דתו; וכפי שלמדנו פעמים אין ספור, גם נשים מסוגלות לפגוע בנשים.

 סלאט שיימינג קורה סביבכם, כל הזמן. הוא קורה כשנערה, לא צעירה בהרבה ממוניקה בשעתו, מוקעת ברשתות החברתיות כי היא "נותנת". הוא קורה כשתמונות אינטימיות עוברות בוואטסאפ, מלוות בקללות וגידופים כלפי המצולמת, לעולם לא כלפי המצלם. הוא קורה גם כשאתם אומרים "זונה" או "שרמוטה" בתור מילת גנאי, בעוד שלגברים מעולם לא הומצאה מילה שתבקר את התנהגותם המינית. מקסימום, הם ייחקקו כ"שובבים" כמו ביל קלינטון, מי שגם היה חלק מאותה מציצה מפורסמת, אך זה לא הפריע לו לסיים את הקדנציה ויתכן שבקרוב יכהן גם כבעלה של הנשיאה הראשונה.

הגורל של מוניקה לוינסקי שפר עליה הרבה פחות, כשהפכה לבדיחת המציצה האפקיבית ביותר, כבר כמעט 20 שנה.

אולי עכשיו היא תצחיק קצת פחות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה