חטיפת הבנות מניגריה: העולם מתעורר?

נערות ניגריות נחטפו על ידי ארגון טרור שאיים למכור אותן כשפחות מין. למרות מחאה ברשת והפגנות, הן עדיין נמצאות בסכנה. אולי התערבותם של הזוג אובמה תוביל לשינוי המיוחל

08/05/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

276 נערות נחטפו לפני כחודש מבית ספר בניגריה על ידי ארגון טרור איסלמי, מהמושמצים בעולם, והקמפיין הגלובאלי לשחרורן תופס תאוצה בימים האחרונים. הזוג הנשיאותי הראשון, ברק ומישל אובמה הצטרפו למחאה אמש. הנשיא שחרר הצהרה כי הוא חושב מדי יום על הנערות ועל ילדים בסוריה, והוסיף כי "אנחנו רק צריכים להביט על כותרות היום: ההרס בסוריה, מקרי הרצח והחטיפות בניגריה, הקונפליקטים הבין שבטיים - כדי לראות שלא התגברנו על הדחפים האפלים ביותר של האדם".

מישל אובמה צייצה את תמונתה מחזיקה שלט מחאה עם הסלוגן שנבחר - החזירו את בנותינו. ארגון הטרור הודיע כי הבנות בידיו, כמה עשרות מהן הצליחו לברוח בכוחות עצמן, והן מיועדות למכירה כשפחות מין. ואם זה לא מספיק מעורר פלצות, הוא גם ביצע פיגוע טרור נוסף בו נהרגו 150 בני אדם בימים האחרונים. המחאה הולכת ותופסת תאוצה עולמית, ובטוויטר היא מהנושאים המדוברים ביותר תחת ההאשטג BringBackOurGirls אבל זה לא משפיע על הטרוריסטים. בראשון האחרון הם חטפו מכפרן 11 נערות נוספות ומנהיגם פרסם סרטון שבו הוא מתרברב בשבי הנערות.

גם מלאלה יוספזאי, הנערה האפגנית בת ה-16, פעילה פוליטית באפגניסטן, שנורתה בראשה וניצלה על ידי קיצונים אפגניים בארצה, הצטרפה למחאה וקראה לעולם באמצעות הבי.בי.סי לא להישאר אדיש לגורלן של הנערות, כשהיא מדגישה את הנושא כסמל למאבק זכויות נשים עולמי, "אם נמשיך לשתוק זה יתפשט ויקרה שוב ושוב ושוב", אמרה.

נערות חטופות בניגריה. צילום: רויטרס

בינתיים הורי הנערות חידשו את החיפושים אחריהן בכוחות עצמאיים והאשימו את הרשויות באוזלת יד, מצב הנשים בניגריה הוא מהעגומים בעולם, לא מן הנמנע שהתייחסויות כמו של הזוג אובמה יביאו סוף סוף להתייחסות לגורלן.

מיליוני צייצנים שהצטרפו למחאה, ורבים מהם הצביעו על התחושה כי אין לתפוס או לעכל שזה גורלן של נשים בתקופה זו במקום כלשהו בעולם. אחד מהם כתב: "חייבת להיות לחוטפים האלו אנושיות כלשהי, אלוהים, הם חולקים איתנו אותו די.אנ.איי". ההתייחסות הזו מסמלת את ההתנגשות התרבותית עם הכוחות האיסלמים הקיצוניים בניגריה ובמקומות אחרים שנלחמים נגד מה שהם רואים כחינוך מערבי ובפרט נגד זכויות נשים.

"הם היו רבים מכדי שניתן יהיה לספור", סיפרה ניצולה בניסיון להסביר מדוע צייתו התלמידות להוראותיהם גם לאחר שהבינו כי מדובר בפעילי טרור. החמושים העמיסו את הבנות על שלוש משאיות ופתחו בנסיעה, אולם השיירה נאלצה לעצור כשאחת המשאיות התקלקלה. אז הנערה וחברתה ניצלו את ההזדמנות וקפצו מהרכב. "אנחנו מוכרחות ללכת", קראה אחת הבנות האחרות, לפי עדותה של הנערה. "הם יכולים לירות בי אם הם רוצים, אבל אני לא יודעת מה הם יעשו איתי אם לא ארד". השתיים רצו והתחבאו בשיחים בצד הדרך, מבלי לדעת אם רודפים אחריהן."
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה