בדרך לעסק משלך: איך לגייס את תמיכת הסביבה?

כשאת משנה סטטוס משכירה לעצמאית, האנשים שקרובים לך ביותר יכולים להיות רשת הביטחון שלך או מכשול בדרך להצלחה. כמו בכל תחום, גם כאן הבחירה בין השניים תלויה רק בך

07/05/2014
קרין לויט פרידריך קבלו עדכונים מקרין לויט פרידריך
  • RSS

בנק הפועלים. צילום: שאטרסטוק

להפוך משכירה לעצמאית ולפתוח עסק משלך הוא צעד גדול ומשמעותי בחייך. חשוב שתזכרי שכמו החלטות חשובות אחרות, גם כאן את צריכה לקחת בחשבון כיצד הצעד ישפיע על המעגלים החברתיים המקיפים אותך ובעיקר על הקרוב ביותר - המשפחה.

לא תמיד התגובות של המשפחה והחברים יהיו מיד חיוביות ומלטפות, וייתכן מאוד שגם בזירה הזו תצטרכי לעבוד וליצור לעצמך סביבה שתדע לתמוך בך, לעודד, וגם לעזור לך כשתמעדי. בדיוק לשם כך אספנו 5 צעדים שיעזרו לך לגייס את תמיכת הסביבה:

 1. להיות // עם בן הזוג הנכון

"כשאת עומדת להפוך משכירה לעצמאית, והחלטת ללכת בדרך הזו ולפתוח עסק משלך, המשפחה ובן הזוג במיוחד יכולים להיות הרוח הגבית שלך או בור שיישאב ממך את האנרגיה", אומרת נירית גלר ג'מילי, יועצת ומאמנת תעסוקתית למציאת עבודה.

"העצה הכי טובה שאני יכולה לתת היא לבחור את בן הזוג הנכון: כזה שישקף לך את המציאות, כזה שרואה אותך באמת ואת יכולה לסמוך עליו. זה בן זוג שיכול להגיד לך 'אני רואה כמה את מתאמצת, בואי ואעזור לך', ולא משהו כמו 'את לא שמה לב כמה אנרגיות את מבזבזת, עוד כמה זמן תמשיכי עם הניסיון הזה? אולי תחזרי להיות שכירה?' ועוד עצות מרפות ידיים ובלתי מועילות".

 2. להקדיש // זמן חדש למשפחה

אם את עומדת בפתחו של עסק משלך, כנראה שלפנייך תקופה מרגשת אך גם מורכבת. לפחות בהתחלה (ובמקרים מסוימים "התחלה" יכולה להיחשב גם שנתיים-שלוש או אפילו יותר), יש סבירות די גבוהה שתהיי פחות בבית, ושכמות הזמן שאת מקדישה לזוגיות ולילדים תקטן בצורה משמעותית. "נשים רבות נוטות לדרוש מעצמן סטנדרטים מאוד גבוהים של מסירות לעסק", אומרת גלר ג'מילי. "ברגע שהן הופכות למנהלות של עצמן, הן המנהלות המחמירות והתובעניות ביותר שיש וזה יכול להתבטא בשעות עבודה ארוכות או בזמנים לא שגרתיים כמו סופי שבוע".

החדשות הטובות הן, שפעמים רבות המשמעות של עסק משלך היא בחירה עצמאית של שעות העבודה שלך. נצלי את האפשרות הזו כדי להיות איתם בזמנים חדשים. למשל, לקבל את פני הילדים כשהם חוזרים מבית הספר ולאכול איתם צהריים - אלו דברים שעבודה משרדית רגילה לרוב לא מאפשרת ויכולים לעזור לך לשמור על האיזון בין העבודה והמשפחה ולתת למשפחה תחושה שהיא חשובה.

 3. להדביק // את כולם בהתלהבות שלך

אם את רוצה תמיכה של הקרובים לך, שתפי אותם. ספרי להם על התוכניות הקרובות לעסק, שבו ביחד ותראי לבן הזוג את התוכנית העסקית, הפכי אותו לשותף לחשיבה. חשוב, עם זאת, לשמור על שקיפות ולא "למכור" להם רעיונות מנופחים או נתונים שלא ממש קיימים במציאות.

האנשים הקרובים לך - בן הזוג, החברות, ההורים ואפילו הילדים - עשויים להיות מכרה זהב לרעיונות חדשים שלא חשבת עליהם. דברי איתם, דברי את העסק שלך החוצה. כל אחד מהקרובים שלך שהרעיון שלו ימצא את עצמו מתממש באמצעותך, יעניק לך בוודאות את תמיכתו הבלתי מעורערת.

 4. לשתף // אותם בהצלחות שלך

תמיד כיף לשמוע ולשתף בהצלחות הקטנות שבדרך. גייסת לקוח שנורא רצית שיהיה אתך? עברת את היעד של הקליקים שהצבת לעצמך? שמעת מילה טובה על העסק ממישהו שלא מכיר אותך? איזה כיף! את הרגעים הקטנים שבהם תחושה מתוקה של גאווה ממלאת את לבך, ממש חובה לחלוק עם אלו שאוהבים אותך – שידעו שיש במי ובמה להתגאות גם אם ההתחלה קשה.

 5. להרגיע // את אלו שדואגים לך

כשאת עוברת מעבודה כשכירה לבעלות על עסק עצמאי, עשויה להיות לכך השפעה רצינית על התקציב המשפחתי ואנשים רבים – חוץ ממך – דואגים מהמצב הכלכלי החדש. בדרך כלל יהיה מדובר בבן הזוג ובהורים של שניכם (וככה זה עם הורים). זה בסדר לחוש תחושות של חוסר וודאות, אבל בעיקר להורים כדאי לשדר גם תחושות של ביטחון. איך עושים את זה? מרגיעים אותם על ידי שיתופם בתהליך ההתקדמות. בפני מה את עומדת, מה התוכניות הכלליות שלך, מה כבר השגת. אם את יודעת לאן את הולכת – גם הם לא מרגישים באפלה, חשים בטוחים יותר לגבי כל המהלך ורוב הסיכויים שהם יתמכו בך בדרך הזו.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה