יעל פפר ויהודית הרמן: בזכות הכוחות המחודשים

הן היו שתיים מנשותיו של גואל רצון, ולאחר שיצאו מביתו החליטו לא לשתוק. יעל פפר כתבה ספר, יהודית הרמן נתנה את יומניה כהשראה להצגה חדשה, והן עוסקות בפעילות הסברתית בארץ למען נשים

04/05/2014
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

יעל פפר ויהודית הרמן. צילום מסך מתוך יוטיוב

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בהן?

סיפורן של יעל פפר (40, אימא ל-8 ילדים) ויהודית הרמן (32, אימא ל-5 ילדים) שתיים מנשותיו לשעבר הרבות של ראש הכת הביגמיסטית, גואל רצון – מעניק פרוש מצמרר למושג 'אהבה טוטאלית'. כנשים, רובנו נתקשה לעכל את מה שעבר עליהן בשנים הארוכות שבהן חיו בביתו, תחת אחיזתו הבלתי מתפשרת, בתוך מעגל בלתי נגמר של הריונות ולידות, ובעיקר תחת משטר של איומים, הפחדות ועינויים. ולמרות זאת, באופן מעורר השראה כאימהות חד הוריות שמפרנסות לבדן משפחות מורחבות כיום, הן לא רואות את עצמן כקורבנות ולא מתייחסות לעברן בתור חוויה טראומתית.

מה תרומתן לקידום הנשים?

שתיהן החליטו לחשוף את העבר שלהן כדי להזהיר נשים אחרות ואנשים מהתופעה הזאת שמתפשטת בארץ. פפר כתבה ספר חושפני, שהפך לרב מכר בשם 'גאולה מרצון', בו היא מגוללת את סיפורה הבלתי ייאמן, שבמסגרתו עוד לפני שהפרשה התפוצצה אזרה אומץ לעזוב את החיים המשותפים בכת. בנוסף, היא מרצה בפני קהלים שונים בכדי להעביר את המסר האופטימי שתמיד אפשר לעשות שינוי בחיים. בדומה לה, גם הרמן החליטה לעבד את החוויה הלא פשוטה וסיפור חייה מקבל בימים אלה ביטוי בהצגה המוערכת "שייכת" שמועלית כעת ב"תיאטרונטו".

במה הן בולטות בתחום עיסוקן?

אחרות היו אולי מעדיפות לשכוח או להדחיק, ובכל מקרה בהחלט לא להיחשף ולעמוד אולי לביקורת. במובן הזה הן מהוות דוגמה ותקווה לנשים אחרות שנמצאות במצבים קשים - דומים או שונים, ומוכיחות שעם קצת אמונה ואומץ אפשר להתגבר ולקבל החלטות מוצלחות יותר. לא פחות חשוב - במישור הפלילי הפעילות התקשורתית שלהן העלתה את מודעות הציבור לתופעת הכתות המסוכנת הפועלות בארץ.

מה היינו מצפות לראות מהן בעתיד?

פפר והרמן הן נשים שדבקו ביכולת שלהן לשמור על עצמאותן, כנגד כל הסיכויים. אנחנו מאחלות להן שגם בשנה הקרובה יפרחו, יתחזקו וימשיכו בפעילות ההסברה המבורכת שלהן.

תגובת יעל פפר:

"יום העצמאות אינו רק היום בו מניפים את הדגל כאות לניצחון, אלא תחושה של חופש מוחלט וניצחון שלי מתוך מגבלות החיים. הרגשת העצמאות והבחירה החופשית מתוך התחושה הפנימית בנקודה העמוקה ביותר בנפשי ועד להבעת האני שלי בכל דבר. על כן אני מאחלת לעצמי את מה שאני מאחלת לכולן - ניצחון על האויב שנמצא עימכן, אותו אחד שלא נותן מנוחה ותמיד מופיע... הקושי. אני מאחלת שידיי לעולם לא יפסיקו ליצור ולייצר משמעויות ותובנות ושתמיד אוכל להגיש ולסייע."

תגובת יהודית הרמן:

"אני מאוד מעריכה את הבחירה בי. כיום אני בעיקר גאה בפרויקט של ההצגה שיצא לדרך. הרבה זמן התלבטתי כיצד אני יכולה לבטא כלפי חוץ את התהליך שעברתי, וההצגה היא התשובה שלי. מעבר לכך, אני מרצה ומתפרנסת בעצמי וזאת נקודה מאוד חשובה עבורי. אני מקווה שגם בשנה הקרובה אצליח להעצים את התהליך של הגשמה עצמית שאני עוברת כרגע ובעיקר באמת להמשיך ליהנות כמו שנהניתי בשנתיים האחרונות מהעצמאות שלי".

תמונה: צילום מסך מתוך יוטיוב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה