אנט חאסכייה: בזכות ההיגיון

אנט חאסכייה פועלת כדי שהציבור ישמע את הקול הערבי-ישראלי האמיתי. זה שרוצה לשרת את המדינה ולהיות חלק בלתי נפרד ממנה. כדאי להקשיב לה

04/05/2014
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

אנט חאסכייה

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בה?

בואו נודה באמת המרה - כשזה מגיע לספירה הפוליטית כולנו די שבויים בהגדרות הקלשיאתיות שמחלקות את הציבור הישראלי לשתי קבוצות עיקריות: 'מחנה השלום' משמאל ו'המחנה הלאומי' מימין. העניין הוא שבחיים כמו בחיים, העולם הרבה יותר מורכב, ולשמחתנו ישנם אנשים שמאתגרים את התפיסות שלנו, גורמים לנו לראות את הניואנסים להודות שלא הכול שחור ולבן.

אנט חאסכייה (45), ערביה מוסלמית גאה, תושבת הגליל, עומדת בראש הארגון "הקול האמיתי", היא בדיוק מסוג הנשים שברגע הראשון שמקשיבים להם ברצינות נשארים עם פה פעור. האני מאמין שלה הוא פשוט והגיוני מבחינתה אבל נדיר שמסרים מהסוג שהיא נושאת נשמעים בקול מהחברה הערבית. היא מבקשת להשמיע את הקול הערבי-ישראלי האמיתי, שאינו מזדהה עם הנציגים המדברים לכאורה בשם הציבור הערבי בישראל, הרוצה להשתחרר מכבליו החברתיים והפוליטיים ולהיות שותף פעיל ואמיתי בכל רובדי החברה הישראלית, לשרת את המדינה ולהיות חלק בלתי נפרד ממנה.

מה תרומתה למען שוויון ו/או צדק בחברה?

חאסכייה לא סתם מפזרת ססמאות שמקדמות שוויון וצדק חברתי, כפי שפוליטיקאים רבים במחוזותינו עושים, אלא יכולה להתגאות בשלושת ילדיה ששירתו ומשרתים בצבא. הבן הגדול שירת בחטיבת כפיר, הבת - החיילת המוסלמית הראשונה בצה"ל – שירתה בחיל החינוך, והשלישי משרת בימים אלו בגולני.

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

קחו בחשבון שהיא משלמת מחיר מסוים על כך שהיא עומדת מאחורי העקרונות שלה, והיחס אליה בחברה הערבית והיהודית אינו פשוט, ולעיתים מייאש.

בעקבות בחירתה היא סיפרה ל'סלונה' כי לפני כחודש בתה רצתה לקנות בית במעלות תרשיחא אך הקבלן סירב למכור לה כי היא ערבייה למרות שהצהירה ששירתה בצבא. חאסכייה: "ערוץ 2 סיקר את הפרשה אבל ראיין בכתבה את ח"כ גטאס שהוא ממתנגדי הגיוס בחברה הערבית ובעקבות זאת, לצערי, נהיינו ללעג בחברה הערבית ובתקשורת הערבית העולמית שהציעו כסף תמורת מידע על המדינה הגזענית. מה שאני כן שמחה לציין שלמרות האירוע הקשה, אחרי הפרסום פקדו את הבית שלנו אנשים יהודים טובי הארץ והציעו לנו לקנות את הבית ואז למכור אותו לסוהא, הבת שלי. אחרים הציעו כסף לעורך דין כדי לתבוע את הקבלן ולא לוותר, ובאופן כללי היו טלפונים מיהודים בארץ ומחוצה שעטפו אותנו באהבה רבה. המסר שרציתי להעביר הוא שאם אני מראה שייכות, נאמנות ונכונות שאני חלק מאזרחי הארץ ויהי מה, הרבה יהודים יהיו לצדי ויצאו נגד אדם גזעני יהודי".

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

תקראו לה הנמסיס של ח"כ חנין זועבי, תשתעשעו ברעיון שהיא הסיוט של אחמד טיבי וזה נכון אבל אל תעשו את הטעות הנפוצה ותמכרו לעצמכם שהיא היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. חאסכייה מאמינה שהפעילות שלה פותחת עיניים ולבבות אצל אנשים מכל קצוות המפה הפוליטית, ואנחנו מאחלות לה שהיא תמשיך לעשות זאת בגדול גם בעתיד.  

תגובת אנט חאסכייה

"אני מודה לסלונה על הבחירה בי. אמשיך לפעול כדי שהקול האמיתי ימשיך להישמע ולהדהד בכל המגזרים. אמשיך לעודד גיוס ערבים לצה"ל ולשירות לאומי אזרחי כדי שידעו שבישראל ישנה אמת אחרת שמתעלה מעל התמונה הכוזבת המצטיירת בתקשורת על-ידי גורמים קיצונים שמדברים לכאורה בשם החברה הערבית. תודה".

צילום: עלי עאדי ​
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה