דוקאביב: מה יהיה השנה בפסטיבל?

נועה שבתאי בסרט מסקרן על אביה, זמרות ליווי של אגדות מוזיקה וצעיר קניתי שאפתן שהצטרף לתעשיית המין האפריקאית. כל הסרטים שאסור לפספס

01/05/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

דוקאביב, פסטיבל הקולנוע הגדול ביותר בעיר תל אביב, והיחיד בישראל המוקדש כל כולו לקולנוע דוקומנטרי יתקיים השנה בתאריכים 17-8 במאי 2014. התכנית עשירה כתמיד - למעלה מ-100 סרטים יוקרנו במסגרת הפסטיבל. כבכל שנה, הוא יכלול תחרות ישראלית, תחרות בינלאומית, תחרות סטודנטים ותכנית עשירה של הקרנות מחוץ לתחרויות.

את שנתו ה-16 יפתח הפסטיבל כשהוא שם פעמיו אל דרום תל אביב, בהקרנה חגיגית שתיערך בנמל תל אביב ב-8 במאי עם סרטה של ג'ולי שלז - "תחנה סופית". 

תחנה סופית. צילום: ויטלי קריביץ'

הסרט שביימה שלז עוסק במתחם התחנה המרכזית סביבו גרים אלפי פליטים, דור שני של עובדים זרים ומשפחות יהודיות קשות יום שחשות זרות בביתן. מרכז החיים של כולם הוא בתוך אותו לבירינט ששלז תיעדה, והמפגש הבלתי אפשרי הזה הפך למקום שבו שולט הכאוס והגזענות שפרצה ממרתפי התחנה יצאה מכלל שליטה, כמו חיים בקצה של חבית אבק שריפה.

14 סרטים ישראלים דוקומנטריים חדשים נבחרו לתחרות הישראלית שתיערך בפסטיבל "דוקאביב". בין המסקרנים שביניהם אפשר למנות את סרטה של נועה שבתאי,   "איזה ילד יפה - אבא שלי יעקב שבתאי". שבתאי ביימה סרט על אהבה, זיכרון, והגבול המטושטש בין חיים ליצירה. היא מספרת: "אבא שלי מת כשהייתי בת שמונה חודשים. אין לי אף זיכרון ממנו, גם לא תמונה משותפת. רק ערימת כתבות ואינספור מאמרים על הסופר החשוב יעקב שבתאי, מחבר "זיכרון דברים", שהיה נשוי ואב לשתי בנות כשהכיר את אמא שלי וניהל איתה רומן ארוך שהביא להולדתי".

נועה שבתאי. צילום עצמי

”אמא לא משוגעת", סרטו של מרדכי ורדי, עוסק באמירה, מרצה דתייה ליהדות הסובלת ממחלת נפש ובוחרת לחשוף את סודה בפני הקהילה כדי לשנות את יחסה לחולי נפש. "אנסטסיה ודורון" של פז שוורץ עוסק בסיפור האהבה החריג בין אנסטסיה, עולה חדשה, לבין דורון המבוגר ממנה וסובל ממום שעצר את צמיחתו. בגיל 12 האשימה אותו באשמת שווא באונס ולפני שנתיים ביקשה את סליחתו והקשר הפך לסיפור אהבה.

"קולות מהבודקה" מספר את סיפורם של שני מוזיקאים, סופר ורופאה כירורגית, שעלו לישראל בגיל לא צעיר, היו צריכים למצוא עבודה בשביל לשרוד וכך מצאו עצמם בשמירה. הנסיך הירוק" שביים נדב שירמן - מותחן דוקומנטרי המגולל את סיפורו של אחד ממקורותיו הבכירים של השב״כ, אשר גויס כמרגל בצמרת תנועת החמאס למעלה מעשור. מערכת היחסים הייחודית בין המקור הפלסטיני לבין מפעילו הישראלי, חושפת סיפור מטלטל על טרור, בגידה, בחירות בלתי אפשריות ועל חברות חוצת גבולות. מפיק הסרטים  סיימון צ׳ין, שהפיק את הסרט שזכה לאחרונה בפרס הקהל בפסטיבל סאנדאנס יהיה מבין הבולטים שבאורחי הפסטיבל, והוא אף יקיים כיתת אמן מיוחדת לקהל הרחב.

כמה מהבולטים והמעוטרים שבסרטים שיוקרנו: זוכה פרס האוסקר לסרט דוקומנטרי באורך מלא - "20 צעדים מהתהילה", סרט שביים מורגן נוויל ועוסק בזמרות ליווי של אגדות מוזיקה כסטינג, הרולינג סטונז, ברוס ספרינגסטין, סטיבי וונדר ואחרים, ושרות בכישרון רב מבלי שאיש יידע את שמן. כמו גם זוכה האוסקר לסרט הדוקומנטרי הקצר "הליידי בדירה 6" מתעד את סיפורה של אליס זומר בת ה-109, ניצולת השואה הקשישה בעולם.

רחוק מהעין

השנה מודגשים נושאים של הגות, הגירה, גזענות, פוליטיקה, כלכלה ואקטיביזם. במסגרת התכנית כלולה אסופת סרטים מטלטלת המציגה תמונה קולנועית יוצאת דופן בוטה ומאתגרת של הנעשה באפריקה - יבשת הרחוקה מן התודעה שלנו בדרך כלל, אך קרובה אלינו פיזית עד מאוד. "מכתבים למנדלה" עוסק בדמות שמאחורי המיתוס, "שיר מהג'ונגל" מספר את סיפורם של אב ניו יורקי ובנו הפיגמי, ב"על האלימות" תיאור של תהליך השחרור האיטי והעקוב מדם של אפריקה. ואילו הסרט "נער חוף" מלווה צעיר קניתי שאפתן שהצטרף לתעשיית המין האפריקאית בתקווה למצוא אישה לבנה שתעניק לו כרטיס כניסה לאירופה. גם סרטים פולניים יוקרנו במסגרת הפסטיבל בשיתוף פעולה עם מכון הסרטים של קראקוב.

בחלק שיוקדש לתרבות ואמנות תוצג אסופה של סרטים דוקומנטרים של מחול לציון 25 שנה לסוזן דלל, סרטו של יאיר קדר "מלך היהודים" העוסק במשורר העברי חיים נחמן ביאליק, "תרשום אני ערבי" - סרטה של אבתיסאם מראענה-מנוחין שמשרטט את דיוקנו של המשורר הלאומי הפלסטיני מחמוד דרוויש, ו"היהודים של ואגנר", סרט אמריקני גרמני המנסה להבין את שורשי האנטישמיות של ריכרד ואגנר הגאון המוזיקלי שחי למעשה מוקף ביהודים.

תרשום אני יהודי. צילום: תמר בן עמי

עוד סרט יעסוק בהוגה גור וידאל בסרט "גור וידאל - ארה"ב של אמנזיה", וב"מדריך הסוטה לאידיאולוגיה" נגלה סרט מרתק, מבהיל ומשעשע כאחת העוקב אחרי הפילוסוף ומבקר התרבות הצבעוני והנועז סלבוי ז'יז'ק. כמו כן יוקרנו סרטים העוסקים באמנים מוכרים כגון "איי ויי ויי האישום המזויף" על האמן הסיני שנכלא ועונה בגלל התעקשותו לבקר את המשטר בסין, "נאן גולדין פנים בלתי נשכחות""הוקני עכשיו" ו"וריאציות על הגרניקה", סרט עם פרשנות פוליטית על פבלו פיקסו, ו"האם האיש שהוא גבוה מאושר?" - שיחה מאוירת בין הוגה הדעות נעם חומסקי לתלמידו הבמאי מישל גונדרי.

נאן גולדין פנים בלתי נשכחות. צילום: MEDEA_FILM_2013

לצידם של סרטים אלה יוקרנו כמה תגליות שאינן מוכרות אך מסקרנות לא פחות. אחת מהן כלולה בסרטו של רומן פולנסקי "סופשבוע של אלוף", החוזר למפגש שנערך ב-1971 בין פולנסקי לבין אלוף הפורמולה 1 ג'קי סטיוארט.

 *****

פסטיבל "דוקאביב 2014" – הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי.

17-8 במאי 2014  בסינמטק ת"א וכן בנמל ת"א, גינת לוינסקי, המרכז הקהילתי הערבי יהודי ביפו, "בר קיימא" בשכונת פלורנטין וכיכר הבימה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה