איך לטפל באלרגיה בצורה טבעית

גם אתם סובלים מידי שנה מתסמיני אלרגיה בתקופת האביב? גם לכם האף נוזל, העיניים דומעות, אתם חווים גרדת וגירויים בעור ולעיתים אף התקפי אסתמה? ככה מטפלים בתופעות בצורה טבעית

28/04/2014
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של  רשת מרפאות "כללית רפואה משלימה"

אלרגיה היא תגובת הגוף לחומר הקרוי אלרגן (גורם אלרגיה), המצוי במזונות מסוימים, צמחים, תרופות, אבקנים ,שערות בעלי חיים וכמעט כל דבר שנמצא מסביבנו.  אצל הסובלים מאלרגיה מערכת החיסון מתייחסת לחומרים אלו כאילו היו פולשים זרים המסוכנים  לגוף והתגובה אליהם מתבצעת בהתאם ובמלוא העוצמה תוך שחרור של חומרים שונים בגוף ביניהם חומר הנקרא היסטמין הגורמים לתגובה דלקתית. התוצאה היא הופעת תסמינים של  אלרגיה כגון: קדחת השחת המתבטאת בנזלת שקופה, עיטושים מרובים, גרד בחך ובאף, התפתחות פוליפים באף, ועד אסתמה המאופיינת בקוצר נשימה, צפצופים, ושיעול. לעיתים התופעות מופיעות בצורה של סרפדת URTICARIA המתבטאת בפריחה אדומה ומגרדת על העור.

אלרגיה באביב (צילום: שאטרסטוק)

הטיפול המקובל כיום ברפואה הוא בעיקר בעזרת תרופות  אנטי היסטמינייו  או אנטי דלקתיות.  טיפול זה אינו מונע את המחלה אך מטפל ביעילות בסימפטומים.

אמנם לא ניתן למנוע לחלוטין תופעות אלרגיות,  אך אפשר לנקוט מספר צעדי מניעה כדי לצמצמן:

1. בתקופת האלרגיות מומלץ לצמצם את השהות מחוץ לחדרים.

2. רצוי להתקין בחדר הילדים מערכת מיזוג אוויר המצוידת במסננים מתאימים לקליטת אבקנים.

3. כאשר יוצאים לטיול משפחתי בחיק הטבע, רצוי להימנע משהות בקרבת עצי אורן, זית ופקאן או צמחים נוספים, אליהם ידוע כי ישנה רגישות.

4. מבחינה תזונתית - רצוי להימנע מצריכת סוכר וחלב ניגר או מעדני חלב ממותקים במצבים בהם קיימת ליחה ממקור לא ברור.

הרפואה המשלימה מציעה כמה דרכי טיפול באלרגיות:

 צמחי מרפא:

צמחי מרפא יכולים לסייע לאיזון מערכת החיסון, כמו למשל:

1. סקוטלריה - צמח אנטי אלרגי שמייצב את תאי הפיטום (התאים המפרישים את החומר הגורם לתופעות האלרגיות)

2. סירפד - נמצא יעיל  לטיפול בתופעות אלרגיות ובמיוחד לקדחת השחת, וסרפדת.

ירקות עלים ירוקים (צילום: שאטרסטוק)

הומאופתיה:

ההומאופתיה הינה שיטת טיפול המתבססת על עיקרון "דומה בדומה ירפא". כלומר,  כדי לטפל באלרגיות יש לתת לסובלים מאלרגיה חומר הגורם לאנשים בריאים תופעות הדומות לתופעות האלרגיה.

הניסיון היומיומי בטיפול בתופעות אלו בעזרת תרופה הומאופתית בשם ALLIUM CEPA  המבוססת על בצל,  מקל מהר מאוד על  תסמיני האלרגיה ביעילות שאינה נופלת  מתרופות אנטי היסטמיניות. צמח נוסף המשמש כתרופה הומאופתית לטיפול בקדחת השחת נקרא EUPHRASIA  היעיל לטיפול במצב המתאפיין בעיטושים מרובים, נזלת מימית, גירוי וגרד בעיניים.

הומוטוקסיקולוגיה:

שיטה זו גורסת כי המחלות שונות, בניהן אלרגיה, נוצרות כתוצאה של הצטברות של פסולת ורעלים בגוף בגלל תזונה לא נכונה, מזהמים שונים באוויר ובמזון, שתייה לא מספקת וחיים במתח מתמשך. ולכן לתזונה נכונה יש בהחלט תפקיד חשוב במניעה ובצמצום התופעות. גם שימוש בנוסחאות ייחודיות למצבי אלרגיה של צמחים וחומרים הומאופתיים יכול לסייע מאוד.

מומלץ בדרך כלל להקטין מזונות המעודדים ייצור חומצה ארכידונית, כמו בשר אדום ובוטנים.

החומצה הארכידונית היא חומר מפתח בתהליך האלרגי דלקתי ולכן ככל שמקורות החומר מהמזון קטנים כך יש יותר סיכוי לצמצם את עוצמת האלרגיה.

במיוחד בקרב ילדים, רצוי לצמצם צריכת סוכר אשר לעיתים קרובות מעמיס עבודת יתר על איברים שונים בגוף כמו כבד ולבלב וכן מקשה על פעילותה של מערכת החיסון.

נטורופתיה:

מומלץ לכלול במזון ירקות עלים וירקות כתומים. לסובלים מקור ועייפות בנוסף לתופעות האלרגיות, כדאי להוסיף לתזונה: כרוב, ג'ינג'ר, סלק ובצל וכן לאכול ארוחות חמות לפחות פעמיים ביום. יש לשים לב לא לצרוך מזונות המכילים חומרים משמרים וצבעי מאכל במיוחד הצבע טרטרזין הידוע ביכולת האלרגנית שלו.

כמו כן, מומלץ  לאכול  בשעות סבירות ובנחת ולא לבצע פעילויות נוספות כמו צפייה בסרט, שיחה בטלפון או קריאה בזמן הארוחה. פעילויות אלו מחלישות את המטבוליזם האנרגטי של הגוף ומאפשרות  התפרצות או החמרת האלרגיות  מנקודת מבטה של הרפואה הסינית.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך