זגורי אימפריה: המשפחה הסטראוטיפית ביותר

משפחה מרוקאית פרמיטיבית ורעשנית מככבת בימים אלו בטלוויזיה. חבל שדווקא יוצר ממוצא מרוקאי מחזיר את בני עדתו אלף שנות אור אל הדעות הקדומות והחשוכות

24/04/2014
שרית ישי לוי קבלו עדכונים משרית
  • RSS

הדבר הראשון שחיפשתי אחרי שצפיתי בסדרת הטלוויזיה ״זגורי אימפריה״, המשודרת בהוט, היה הקרדיט של היוצר. ״מסכן״, חשבתי. ״הולכים לשחוט אותו! איך הוא יצא מהעליהום שעסקני הממסד המזרחי הטוקבקיסטים ונגרריהם יעשו עליו?" כשהבנתי שיוצר הסדרה, מאור זגורי, הוא בעצמו מרוקאי ואף העניק למשפחה הטלוויזיונית שיצר את שמו האמיתי, נדהמתי, כי יותר מכל משפחה ישראלית שהוצגה כאן על המסך הקטן או הגדול, משפחת זגורי היא המשפחה הסטראוטיפית ביותר.

מדובר במשפחה מרוקאית רעשנית וצעקנית שבניה מקללים זה את זה בכל משפט שני שהם מוציאים מהפה. משפחה, תסלחו לי, פרימיטיבית, המונעת על ידי תככים, אמונות תפלות ומנהגים פגאנים. האבא מרמה את ילדיו ללא הרף, משקר להם בלי בושה, מפלה ביניהם באופן כואב ולוקח את כספם. אפילו את קופת החיסכון של צעיר הילדים שחוסך כדי לקנות כדורגל מנתצים כדי לקחת ממנה כסף לכיסוי חובותיו של האב.

זגורי אימפריה. צילום: אוהד רומנו

צילום: אוהד רומנו

האמא מניפולטיבית ומנגנת על רגשותיו של היחיד מכל ילדיה שהצליח בחיים והגיע לדרגת קצונה בצבא. היא מנסה להחזירו בתחמנות למקום ממנו נזרק על ידי אביו כשהיה ילד ובזכות כך יצא מוצלח מכל הילדים. זוהי משפחה שבה הסבתא עושה ״פישה״ ברחוב, חלק מהילדים עבריינים עם תיקים במשטרה, האחות הגדולה היא בטלנית, שקרנית ומרושעת, והשכנה הכוסית שכולם בטוחים שהיא זונה היא קוראת בקפה.

הפרק הראשון מסתיים בזה שהדודה הזקנה שופכת על כולם דלי של דם וצועקת ״משפחה בני זונות". ואני צופה במסך וחושבת לעצמי אם יוצר אשכנזי היה יוצר את הסדרה הזו הם הרי היו זועקים עד לב השמיים! איפה רון כחלילי? אין לו מה להגיד על כל הסטראוטיפים שבהם מכתימה סדרה אחת עדה שלמה? מה להם למרוקאים כי ילינו כשבן עדתם פוסל במומו ומחזק את כל הסטיגמות שדומה כי אבד זמנן, והסטיגמות שגורסות שהמרוקאים הם צעקנים, רעשנים, פרימיטיביים, סוגדי באבות, שבויים באמונות תפלות, שקרנים ותחמנים, ובעיקר שהמשפחה המרוקאית היא לא כל כך ״חמה״ כפי שהם אוהבים להגיד על עצמם אלא בעיקר חמת מזג?

חבל, חבל שדווקא יוצר ממוצא מרוקאי מחזיר את בני עדתו אלף שנות אור אל הדעות הקדומות והחשוכות שחשבתי שנעלמו עם השנים, חבל שבגלל סדרת טלוויזיה שלבטח תהפוך פופולרית בזכות שחקנים כמו משה איבגי, שרה פון שוורצה, עוז זהבי, נינט וחן אמסלם המצטיינת, כל הדעות הקדומות הסטיגמות והסטריאוטיפים ירימו מחדש את ראשם המכוער.

צפו בפרק הראשון:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה