5 פחדים של נשים שכירות

חלק מהנשים שרוצות לצאת לדרך עצמאית, נשארות במקום המוכר והידוע כשכירות, גם אם הן לגמרי לא מרוצות. מה הפחדים שעוצרים מבעדן להגשים את החלום ואיך מתגברים על כל אחד מהם

23/04/2014
קרין לויט פרידריך קבלו עדכונים מקרין לויט פרידריך
  • RSS

 בנק הפועלים חמישה צעדים. צילום: שאטרסטוק

כבר כמה שנים שאת עובדת באותו המקום. את אוהבת את העבודה, אבל מרגישה שמדי פעם היא טיפה חוזרת על עצמה; או שכבר נמאס לך ממנה ואת יודעת שאת יכולה להתפתח לכיוונים חדשים; יש לך חברות טובות במשרד, אבל לפעמים הן פשוט לא מספיקות; את נהנית ממשכורת נוחה, אבל בעצם חושבת שאת שווה הרבה יותר. בזמן האחרון את מרגישה דייר חדש, קטן ומפרפר, מטייל לך בתוך הגוף. את מרגישה אותו בלילה, לפני שאת הולכת לישון, את שומעת אותו מדבר אלייך בשקט באמצע עוד יום שגרתי או מעצבן במשרד. את מרגישה שהעבודה שלך היא אזור הנוחות שלך. ולפעמים, אזור הנוחות עלול להפוך לכלא. את רוצה לצאת לדרך חדשה, להתחיל משהו חדש משל עצמך, להרוויח את הכסף של עצמך, להיות גאה. את יודעת שאת יכולה לפתוח את העסק שחלמת עליו. את בטוחה שאת שווה. רוצה, בטוחה, אבל... פוחדת.

אז ממה את פוחדת?

נשים רבות רוצות לעשות את המעבר מעבודה כשכירות לעבודה כעצמאיות, מרגישות בטוחות בעצמן בתחום המקצועי, יודעות במה הן טובות, ובכל זאת פוחדות לפתוח עסק משלהן. שוחחנו עם רונה רענן-שפריר, קואורדינטור מורשית להתמקדות, מומחית לתהליכים יצירתיים, יזמות ופיתוח החדש, וניסינו להבין מהם חמשת הפחדים המרכזיים שנשים מתמודדות איתם בדרך לעסק חדש:

1. פחד מפני הלא-נודע

"אנשים רבים פוחדים לא רק מכל מה שהם לא מכירים ולא יודעים, אבל גם מעצם התחושה של אי הידיעה", מסבירה רענן-שפריר. "לאורך החיים לימדו אותנו שהדבר החשוב הוא לדעת. לענות על השאלה של המורה, לענות למבחן. מה שלא לימדו אותנו, זה לחיות עם אי ידיעה כמצב נורמלי, ואפילו בעל ערך". למשל? "כשכירה", אומרת רענן-שפריר, "אומרים לך מה לעשות. את יודעת בדיוק מה המטרות שלך, מה את צריכה לעשות כשאת מגיעה בבוקר ואילו מטלות עלייך לסיים עד סוף היום. פתאום, כעצמאית, הולכות להיות לך המון שאלות". יש הבדל בין נשים לגברים? "כנשים", מוסיפה רענן-שפריר, "מתרבים הפרמטרים של אי הידיעה, כי הם כוללים גם את סדר היום השונה. פתאום עולות שאלות כמו איך להסתדר עם שעות העבודה בבית אל מול מטלות הבית, איך להתמודד עם הפן הכלכלי ועוד". אז איך אפשר למנף את זה? "נשים, בניגוד למה שאופייני לגברים, יודעות לומר בקלות רבה יותר 'את זה אני לא יודעת', ולבקש עזרה. וזו תכונה נפלאה ליזמות".

2. פחד מפני עיסוק בכסף

"כדי להקים עסק צריך כסף. הדבר הזה מפחיד כל אחד", אומר רענן-שפריר. אבל נשים אפילו יותר? "כן, כי נשים רבות נוהגות על פי המודל שהן ראו בבית, מודל של חוסר שוויון שבו נשים לא מתעסקות עם כסף. יש נשים שאפילו מתגאות בכך שהן לא מבינות בזה, רואות בזה תכונה נשית וסקסית". איך מתגברים? "קודם כל, אני אומרת שהעסק יקים את עצמו. אנחנו נבנה אותו, נעמיק את היכולות שלנו. כמו שאמרנו קודם: אם תצטרכי עזרה במשהו ספציפי, כלכלי, נפשי או יצירתי, תמיד תוכלי לבקש". והכסף? "כשכירה, את מתייחסת לכסף כאל נתון. ההרגל הוא מאוד מסוים, עשית איקס וקיבלת וואי. את גם יודעת בוודאות את הסכום, גם אם את לא מרוצה ממנו. את לא צריכה להתעסק עם הכסף. כעצמאית את צריכה להבין שהכסף הוא לא רק מה שהוצאת או הכנסת, אלא זו התנועה של הכסף שהיא העיקר. לזהות את המעגלים. צריך לשנות כאן את כל המערכת המחשבתית, כי להוציא, למשל, זה כבר לא מיידית בזבוז, ובתקופות מסוימות זה דווקא יכול להיות יותר נכון מאשר להכניס".

3. פחד מפני כישלון

"גברים ונשים פוחדים מכשלון באותה מידה", קובעת רענן-שפריר, "אבל נשים יכולות להתמודד עם הפחד הזה בצורה קצת יותר טובה. הבעיה הגדולה יותר אצל נשים היא הפחד מהצלחה. נתקלתי בתופעה הזו פעמים רבות בעבודה שלי עם נשים שעומדות על סף פריצת דרך של הצלחה בעסק שלהן ופתאום מתחילות לחשוב על כל מיני דברים שעוצרים אותן". כמו מה? "כמו הפחד מה ישתנה בי, מה יתקלקל בי אם אני אצליח. מערכות שלמות של דימויים על נשים מצליחות מושרשות אצלנו בתרבות. בעיני רבים, נשים מצליחות מאבדות משהו מהנשיות שלהן, מהרכות, מהאימהוּת". איך מתגברים? מבינים שלשם כיוונת כל הזמן ושזה פשוט מגיע לך.

 4. פחד מפני בירוקרטיה

"התמודדות עם מושגים כמו תשלום פנסיה לבד, עבודה עצמאית מול עם רשויות המדינה השונות, מיסים וכו', מרפות את ידיהן של נשים רבות", אומרת רענן-שפריר. למה זה קורה? "מלבד העובדה שכשכירה לא היית צריכה להתמודד עם השאלות הללו, אצל נשים רבות קיים מרווח בין ביטחון עצמי לבין תחושת ביטחון בעולם. גם אשה שהיא מאוד בטוחה בעצמה וביכולות שלה יכולה להאמין שהעולם הוא איננו מקום בטוח, בעיקר עבור נשים. זו חוויה מתעתעת". וזה כנראה נכון, לא? "נכון. אובייקטיבית, העולם הוא מקום פחות בטוח עבור נשים. זה יכול להתחיל מפקיד במשרד ממשלתי שמתייחס אלייך בזלזול ולהיגמר בחוסר ביטחון פיזי של ממש". מה אפשר לעשות מול זה? "זה מעצבן, אבל יש לנו מה לעשות כנגד התופעות הללו. אנחנו חייבות ללמוד להיות התומכות אחת של השנייה. להיות פרטנריות. לעזור. הרי כל אחת חוותה משהו כזה, לכל אחת יכולה להיות עצה טובה, טיפ. יש הרבה חוכמה שמסתובבות בקהילות הנשיות, וירטואליות או אחרות".

5. פחד מפני חוסר תמיכה מהסביבה הקרובה

החשש לאבד את האנשים שסביבך מתייחס לכמה מעגלים.
* החברתי: "לפעמים שינוי כזה בחיים, בניית עסק עצמאי, הכרזה על יציאה לדרך חדשה, ישנה את הסביבה החברתית שלך. זה יכול לקרות בשני כיוונים: או שהחברות הקודמות, החברות לעבודה למשל, כבר פחות מעניינות, יש לנו פחות נושאים משותפים. ויכול להיות מצב הפוך, שבו החברות לא ממש תומכות בשינוי ומתרחקות".
מה עושים? "כדאי לנסות לבנות סביבה חדשה ותומכת, להיכנס לאתרים, לפורומים, לחפש מקור חדש של תמיכה".
* המשפחה הרחוקה: "להורים, לדודים, אנשים שמכירים אותך הרבה שנים רגילים לראות אותך בכובע מסוים, וקשה להם לראות אותך משתנה. פתאום לכולם יש מה להגיד. נניח, שמאז שיש לך עסק והוא חשוב לך, נהיית ביצ'ית, את לא מקדישה להם אותו זמן שהם התרגלו אליו, דברים מהסוג הזה".
מה עושים? "חייבים ללמוד לסנן מסרים. להגיד: 'כן, אני משתנה'. לנשים רבות זה מאוד לא פשוט, הן מרגישות אשמות".
* הבעל והילדים: "זה עשוי להיות האתגר הכי רציני. המשפחה הקרובה שלך היא צד לכל דבר בהחלטה לצאת לדרך עצמאית. יש לכך השפעה מיידית עליהם וזה יכול להיות קשה. לוח הזמנים משתנה, אולי ההכנסה הקבועה שייצרת עד עכשיו תיפגע בהתחלה. יש נשים שמוותרות על בניית העסק כי הן מפחדות לפגוע בבעל והילדים, בבית. ופשוט מעדיפות לוותר".
מה עושים? "בשביל לקבל את התמיכה הדרושה צריך לפתוח דיאלוג עם המשפחה הגרעינית ולדעת שהוא יהיה עמוק, משמעותי ויימשך לאורך זמן".

לסיכום:

"יותר ויותר נשים הולכות בדרך הזו ועושות את זה בהצלחה מדהימה", אומרת רענן-שפריר. "ההצלחה שלהן לא מתבטאת בפן הכלכלי בלבד, אלא באיזונים שהאשה מצליחה ליצור. צריך להפסיק למדוד הצלחה בפרמטרים גבריים בלבד, כי המדדים של נשים הם שונים. גם אם הוא הרוויח יותר, את יותר מאוזנת, והרווח כולו שלך".

 

*התוכן הוא מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה