סחר באיברים: הייאוש לא נעשה יותר נוח

רשת לסחר באיברים הטיסה צעירות לטורקיה כדי למכור כליה. נשים שלא הצליחו לשרוד כלכלית הבינו שאין ברירה והפנימו את הרעיון שגופן הוא מוצר סחיר

23/04/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

רשת לסחר באיברים שפעלה בין ישראל וטורקיה הטיסה נשים צעירות לטורקיה, שם מכרו כליה מגופן תמורת עשרות אלפי שקלים, כך נחשף אמש בחדשות ערוץ 10. מצוד נערך עכשיו אחרי הישראלי שפיתה אותן למכור את הכליה, וידוע כבר על שלוש נשים בגילאי 18-20 שעברו את ההליך המצמרר המכונה בתקשורת "קצירת איברים". הנתרמות הן ישראליות, ובדיווחים מ"הארץ" וערוץ 10 נכתב כי התורמות היו במצב כלכלי ירוד, וכי אחת מהן לפחות השתמשה בכסף למימון ניתוח להגדלת חזה וטיפולי בוטוקס.

מה שנפרש מול צרכני הידיעה הזו היא מטאפורה וולגרית של חוקי החברה הישראלית העכשווית, נציגה של מערכת חוקים דרווינסטית קיצונית וקודרת שבה זילות חיי האדם צונחת תחתיות תלולות מאי פעם, ולאספקט המגדרי יש בו דגש מיוחד. עשירים הקונים בסחר לא חוקי איברים ממוכרים עניים, תופעה ידועה במדינות עולם שלישי כמו הודו ובנגלדש, המגלגלת מיליארדים ברחבי העולם, הנחשפת מעת לעת, ומפעיליה הן כנופיות מתווכים אלימים בהן נאבקות רשויות חוק ברחבי העולם.

סחר באיברים. צילום: שאטרסטוק

אין מוצא

נשים המוכנות למכור את איבריהן כדי לשרוד כלכלית כמוצא מעוני מנוול הן לא רק מי שמאמינות שזוהי הברירה היחידה שלהן לשרוד, אלא מי שהפנימו את הרעיון שבו גוף האדם הוא מוצר סחיר, כמה צעדים במדרון על אותו מישור של זנות ופורנוגרפיה. נשים הן העיקריות בנפגעי המצב הכלכלי, לכן אולי קל יותר להשיג מהן הסכמה של אין מוצא להליך אשר יפגע בבריאותן הפיסית והנפשית לכל חייהן, וכן מחקרים מראים כי לא ישפר באמת את חייהן הכלכליים, בדומה לעיסוק בזנות.

בתחקיר "הארץ" שפורסם לפני שנתיים רואיינה בשמה ועם תמונה ורה שוודקו שעברה תהליך כזה, וסיפרה בפירוט מחריד קרביים על הדרך שבה הגיעה לעשות מעשה כזה בגופה: "שוודקו עלתה לישראל בתקווה לחיים טובים יותר. תחת זאת, צברה חובות. החיים בתל אביב היו יקרים, ובתה הקטנה בכתה מגעגועים בשיחות הטלפון ממוסקבה. ממשכורתה כחדרנית לא הצליחה שוודקו לממן את הטיסות התכופות. זאת ועוד, היא ידעה היטב שלא תצליח לפרנס את עצמה ואת בתה בתל אביב. ואולם, באביב אותה שנה נתקלה בחינמון בשפה הרוסית, שהתגולל על רצפת התחנה המרכזית בתל אביב. באחד העמודים התנוססה מודעה: 'מבוקש/ת תורמ/ת כליה, תמורת תשלום נדיב'. היא שמרה את העיתון, ויום אחד החליטה להתקשר למספר הטלפון שהופיע במודעה. הגבר שענה הבטיח לה 10,000 דולר תמורת הכליה. ורה הסכימה".

ורה שוודקו נותרה עניה, בריאותה התדרדרה. היא העידה נגד הרופא שקצר את כלייתה אולם החקירה לא הביאה למאסרו. העוול לא סתם זועק לשמיים, הוא מבקיע אותם. הנשים החדשות שטסו לאיסטנבול להוציא מגופן את הכליה עשו זאת מסיבות פרטניות אבל הן חלק ממציאות איומה של אנשים הנדחקים למעשי יאוש אובדניים, ובפרט נשים. אם נכונה הידיעה כי אחת מהן עשתה זאת כדי לממן הגדלת חזה וטיפולי בוטוקס, המטאפורה מאמירה לאבסורד שחור במיוחד, שסופרי דיסטופיה, כמו למשל יגאל סרנה עם ספרו החדש, 2023, היו דוחים על הסף.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה