"בזכותי ניצלו חייה של בתי"

יום אחד שרון קיבלה התקף לב. היא אישה בריאה בת 37, שלמזלה אמא שלה שיננה לה את הסימנים שכל אישה חייבת להכיר. בזכות העירנות לתסמינים, ניצלו גם חיי בעלה

16/04/2014
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

עד לאותו יום מיוחד בצהריים, הכללים לשמירה על בריאות הלב והסימפטומים לזיהוי אירוע לבבי היו חלק מעולם העבודה של נאוה יפה. כמי שעולמה המקצועי בשחל טלרפואה סובב סביב הלב, נאוה ידעה לדקלם את הכללים, ידעת למנות את התסמינים ולהבחין בין מאפיינים נשיים למאפיינים גבריים. ולמרות ששתפה בידע שלי את בני המשפחה, היא מעולם לא העלתה בדעתה את האפשרות המדהימה שזה מה שיציל את חיי בתה, ולאחר מכן גם את בעלה של הבת.

"זה היה כמו תסריט בדיוני שרק המציאות יכולה לייצר, באמצע יום עבודה שגרתי  קיבלתי לפתע הודעה שבתי שרון, אז אישה בריאה בת 37 ואמא לששה ילדים, הובהלה למחלקת טיפול נמרץ לב בבית החולים, בשל אירוע לבבי", נאוה מספרת.

נאוה יפה צילום מהאלבום המשפחתינאוה יפה. צילום מהאלבום המשפחתי

 שאלה: מה עבר לך בראש באותם רגעים?

"לא האמנתי למשמע אזניי. לבתי לא היו מחלות רקע ולא היו כל סימן מקדים או אזהרה לאירוע כל כך מפחיד ובלתי צפוי. שרון אמנם נהגה לעשן, אבל לא סבלה מעודף משקל, מיתר לחץ דם או מסוכרת, ולא היתה לאף אחד מאיתנו סיבה להתכונן לאירוע מטלטל שכזה.

"הסתבר ששרון סבלה מכאבים בלסת משך זמן מה, ולא התרגשה מהם עד שלפתע, ברגע אחד, נזכרה שבאחת משיחותינו על עבודתי, הזכרתי את הכאבים בלסת כאחד התסמינים לאירוע לבבי. בו במקום הזעיקה את בעלה ונסעה לבית החולים, שם אובחן אוטם בשריר הלב שכבר הספיק לגרום נזק לרקמת הלב. שרון עברה צנתור, אושפזה, ואנחנו נותרנו סביבה – המומים. פתאום ההנחיות וההמלצות שאנחנו מספקים למטופלים ולבני המשפחות, הפכו להנחיות שלי ושל משפחתי".

כאשר שרון התעוררה, אחיה שישבו לצדה בדאגה, זכו לחיבוק מאחותם, לראשונה מאז חזרה בתשובה, דבר שהמחיש למשפחה את גודל האירוע וההתרגשות שבה מצויים כולנו.

כאבים בלסת יכולים להיות סימן להתקף לב (צילום: שאטרסטוק)

תופעה מדאיגה: צעירים לוקים בליבם

תוך כדי האשפוז של שרון במחלקת טיפול נמרץ לב, כשההלם הראשוני התפוגג, הבחינו בני המשפחה בעובדה מדאיגה: שרון היא לא המאושפזת הצעירה במחלקה, ולמעשה, היא אחת הבוגרות שבהם. המאושפז המבוגר ביותר במחלקה באותה עת היה רק בן 42.

אט אט מצבה של שרון השתפר ולמרות הצלקת שהותיר האוטם בלבה, היא שבה לתפקד, וגם נשמעה לדרישת אמה והפכה למנויה בשחל. בכל פעם שחששה שמשהו לא בסדר, ביצעה בדיקת א.ק.ג ושיגרה את תוצאותיה לצוות המוקד.

שאלה: נשמתם לרווחה?

"חשבנו שהכל מאחורינו, עד שבעלה של שרון, בן גילה, החל גם הוא לחוש בסימנים דומים לארוע לב. לתדהמתנו, הבדיקות העלו שגם בעלה של שרון מצוי בעיצומו של תהליך שעלול להוביל לאוטם בשריר הלב, וגם הוא, בגילו הצעיר, נאלץ לעבור צנתור. מאז עבר לא פחות משבעה צנתורים שבזכות אבחנה מדויקת וביצועם בזמן, הצילו אותו מהתקף לב קטלני.

"בהקשר זה חשוב מאוד להדגיש כי משפחתה של בתי היא משפחה שלמה ומתפקדת רק בזכות עירנות לתסמינים מיוחדים לאוטם בשריר הלב, בהם כאבים בלסת העליונה או התחתונה, כאבים או אי נוחות בבטן ובגב, סחרחורת, עייפות ובחילה. הקשבה לתסמינים, ופנייה מיידית לטיפול, עשויה במקרים אלה להציל את חייו של אדם צעיר או מבוגר כאחד, ועל כן כל כך חשוב לזכור ולהפנים אותם, גם אם אינכם עובדים בשירותי החירום וחוזים שוב ושוב בדרמה סביב אירוע לב, אשר לפעמים מסתיימת באופן הרבה פחות אופטימי", נאוה מסכמת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה