פרשת שרה נתניהו: אין עשן בלי אש?

עוד עובד לשעבר מבית ראש הממשלה הגיש תביעה עקב התנהגותה של שרה נתניהו. אי אפשר יותר להתעלם מהטענות הקשות כלפיה, כל עוד ברור שהיא משפיעה על תפקודו של בעלה

09/04/2014
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

נמאס לשמוע על שערוריותיה של שרה נתניהו, האישה שרובנו אוהבות לשנוא. ואני מודה כבר על ההתחלה שאני מאלה. הנוכחות הזחוחה שלה בחיינו הציבוריים מוציאה אותי מדעתי - תמונותיה מחבקת נשיאים, עולה יד ביד עם ביבי למטוס ולבושה בשמלה מגוחכת בהשבעת הכנסת.

ויש את סיפורי מאחורי הקלעים שאני כעיתונאית שומעת כבר שנים רבות, שחלקן הגיעו לתקשורת כרכילויות, כשמועות, ויש שיאמרו – כטינופת שמושלכת על ראש הממשלה ואשתו. אלא שאתמול נפל דבר: עובד נוסף שהתפטר מבית משפחת נתניהו, תובע עכשיו את משרד ראש הממשלה. ועובדת נוספת שוקלת להגיש תלונה.

לנוכח זאת, תחושת המיאוס, שלי לפחות, הגיעה לרתיחה.

אין עשן בלי אש. רוצה לומר שאם כל כך הרבה כותבים ותובעים, סימן שיש דברים בגו, ואבסורד לחשוב שמדובר בסיפורי קונספירציה שהם כמובן הדרך הבדוקה לעשות ספין.

שרה נתניהו. צילום: רויטרס

בעלת הדעה

לכאורה, היינו צריכים להניח לגברת נתניהו: היא אינה נבחרת ציבור. ואולם התנהלותה של משפחת נתניהו מאז ומעולם היתה להפגין משפחתיות – כולל צילומי הילדים הרכים של בני הזוג על מסלולי מטוסים באישון לילה, בכהונתו הראשונה של ביבי, שזכו לקיתונות של ביקורת, בזמנו.

שרה נתניהו אינה נבחרת ציבור, אבל זו הבחירה שלה להתייצב בפני העין הציבורית. בשונה מנשות מנהיגים אחרים כמו עליזה אולמרט וסוניה פרס ז"ל, שמיעטו להופיע באירועים או להביע את דעתן בפומבי, מתוך רצון לשמור על פרטיות, שרה, בדומה ללאה רבין, מיתגה את עצמה כבעלת דעה. היא נודעה כמי שמתערבת ושותפה להחלטות של בעלה בעניינים פוליטים. כך גם כתב בן כספית, מבכירי עיתונאי ישראל, על מעורבותה במינויו של נתן אשל לראש הסגל בלשכת ראש הממשלה.

מה קורה בבית ראש הממשלה?

הפרשה החדשה, שמצטרפת לתביעה מלפני שלושה שבועות ולכל סיפורי שרה נתניהו שנלחשים בשקט ומטופטפים לתקשורת, מעוררת שתי בעיות קשות מאוד. הראשונה נדונה בהרחבה בעבר, והיא מהי בדיוק מידת מעורבותה של שרה ועד כמה היא משפיעה על תפקודו ועל החלטותיו של בעלה. כי אם לשפוט, לפחות על פי הסיפורים, השמועות והרכילויות, מדובר באישה שעל-פי דיווחים מתקשה לשלוט ברגשותיה, דורשת דרישות מופרזות מהסובבים אותה, ולכאורה גם עוברת על חוקי מדינת ישראל, באופן בו היא משפיעה על התקציב של משפחת נתניהו שמשולם על ידי הציבור הישראלי.

אבל יש בעיה נוספת, מטרידה לא פחות: האם נעשים מעשים פליליים במקרה הרע או שנוגדים את האתיקה ואת חוקי העבודה במקרה הפחות רע בבית נתניהו? האם המשפחה הראשונה של מדינת ישראל מתעמרת בעובדים, מזלזלת בזכויות העבודה שלהם וברגשותיהם? כי אם העומד בראש המדינה נוהג ככה, או מעלים עין מהתנהגות זוגתו - זה חמור בעיני לא פחות ממעטפות כסף מסתוריות או קבלת טובות הנאה אחרות שנקשרות לשמו של אולמרט.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה