מתגייסים למען ניצולי השואה

בר רפאלי, אורי גוטליב וצופית גרנט הם רק חלק מהאמנים המשתתפים בקמפיין למען זכויות ניצולי שואה. מצבם של הניצולים ישתפר רק ביום שנתחיל להסתכל עליהם, כולנו

09/04/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

לקראת יום השואה עמותת "אביב לניצולי השואה" יזמה קמפיין בהשתתפות בר רפאלי, דביר בנדק, מיכאלה ברקו, אבי קושניר, צופית גרנט ועוד (צלם: גל אלי). האמנים שהתגייסו למען זכויות הניצולים מזמינים את הציבור להשתתף במצעד למען החיים, המתקיים בערב יום השואה ה-27 באפריל. השנה המצעד יסתיים בעצרת שבה יוזמנו משתתפי המצעד להטביע על קיר מיוחד שיוקם את טביעת ידם בצבע צהוב, ולצרף כך את שמם לרשימת התומכים במטרה לעלות את המודעות לשיפור מצבם של ניצולי השואה.

בר רפאלי. צילום: גל אלי

אין ספק שכל קמפיין וכל יוזמה למען שיפור חיי הניצולים הם דבר חיובי, אבל הבעיה שהעזרה האמיתית צריכה להגיע קודם כל מהמדינה שלא עושה מספיק עבור האנשים שסבלו כל חייהם וממשיכים לסבול. מנתוני הקרן לרווחת נפגעי השואה, עולה כי למרות החלטת הממשלה על תוספת של כחצי מיליארד שקלים, ניצולים רבים עדיין חיים בעוני.

ואם נשים רגע את העניין הכספי בצד, את העובדה שהם מתקשים לשלם תשלומים בסיסיים על אוכל ועל תרופות, אי אפשר להתעלם מההרגשה שזנחו אותם או יותר נכון זנחנו אותם, כולנו. אז נכון, בעניין הכספי לממשלה יש תפקיד עיקרי, אבל גם אנחנו שטובים כל כך בעזרה לבעלי חיים מסכנים, לפליטים הרעבים ולעוד ועוד מצוקות, שכחנו אותם. את אותם אנשים בני 85 שחיים בבדידות יום יום עם הזוועה.

לבד בחדר קטן

בשנה שעברה התנדבתי בעמותה שחילקה חבילות מזון לנזקקים, רובם היו ניצולי שואה. לא אשכח את הפעם הראשונה שנכנסתי לבית של אדם מבוגר עם בתי בת השמונה שבאה לעזור לי, ושתינו היינו חסרות מילים. הוא ישב על מיטה, מולו טלוויזיה ישנה, בצד ימין מטבחון ומאחורה שירותים. חדרון קטן ובו אדם מבוגר עם המון זיכרונות קשים. הוא כל כך שמח שבאנו וישר הציע לנו סוכריות, סיפר על הילדים והנכדים שלו שגרים רחוק ולא הפסיק להגיד תודה.

יצאנו משם, ניסיתי להסתיר את הדמעות, והילדה שלי שבדרך-כלל לא סותמת את הפה לא אמרה מילה. הלכנו שתינו בדממה. אמא ובת שקיבלו מכה בבטן הרכה ללא הכנה מוקדמת. באוטו היא שאלה אותי אם הוא ממש גר שם. קצת קשה להסביר לילדה בת שמונה על חוסר צדק ועל כמה שהחיים לפעמים לא הוגנים.

היוזמות לעזור לניצולים נהדרות, אבל בואו לא נשכח אותם כל השנה ולא רק לקראת יום השואה.

דביר בנדק. צילום: גל אלי

דביר בנדק

צופית גרנט. צילום: גל אלי

צופית גרנט

אבי קושניר. צילום: גל אלי

 אבי קושניר

מיכאלה ברקו. צילום: גל אלי

מיכאלה ברקו

אורי גוטליב. צילום: גל אלי

אורי גוטליב

*****

הקמפיין נעשה בהתנדבות על ידי הצלם גל אלי, מנהלת הקריאייטיב גילי ויניק, המפיקה עדי דניאלי והמאפרות רינת בן שושן, ליה מקסימוב ונטלי עובדיה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה