איך בוחרים נשיא מדינה?

בחירת הנשיא מתבצעת על-ידי חברי כנסת על-פי שיקולים פוליטים בלבד. הגיע הזמן לבחור את המועמד הראוי ביותר ולא את המקושר ביותר

06/04/2014
שרי סלע קבלו עדכונים משרי סלע
  • RSS

ח"כ פואד בן אליעזר כבר הבטיח את מקומו בהתמודדות על המוסד יקר הערך הגבוה ביותר שיש לנו במדינה, מוסד הנשיאות. אלמלא האליה וקוץ בה שבבחירתו, ספק אם שורות אלו היו נכתבות. באחד מימי שני האחרונים, כהרגלם מדי שבוע בשבוע, התכנסו חברי סיעת העבודה בחדרם אשר במבנה הכנסת ובחרו לחתום לח"כ בן אליעזר על מועמדותו (עפ"י החוק, לכל ח"כ מותר לחתום רק על מועמד אחד).

האם חברי הכנסת שקלו טרם בחירתם בח"כ בן אליעזר, מועמדותם של מועמדים/מועמדות אחרות/אחרים? כנראה שלא. האם שקלו חברי הכנסת הנכבדים מסיעת העבודה, להעלות את נושא הבחירה בפני מזכירות מפלגת העבודה או שמה בפני ועידת מפלגת העבודה כדי להגיע למועמד בעל הסכמה רחבה יותר? כנראה שלא! כי אם שקלו, לא היה קל מלהביא הנושא לדיון בפורום הקובע על-פי החוקה.

האם חברי הכנסת ממפלגת העבודה הצהירו ערב בחירתם לכנסת, כאדג'נה חברתית, שהם יבחרו בבן אליעזר להיות נשיאנו הבא? בוודאי ובוודאי שלא! אז כיצד זה העזו הח"כים הנכבדים להרים ידם כנציגיהם של 12.5 אחוז מבעלי זכות הבחירה במדינה, שלא לשקול שיקולים נוספים מעבר לשיקולים הפוליטיים הצרים והרימו ידם למועמד הנוח ביותר שיושב איתם בדרך כלל באותו החדר?

החלטה אומללה זו של חברי סיעת העבודה (מלבד ח"כ יחימוביץ), הוכיחה מעל לכל ספק, שדווקא בבית הנבחרים קיימת זילות בכל הקשור לבחירה של זה הצפוי לעמוד בראש המוסד רב הערך: מוסד הנשיאות.

ח"כ פואד בן אליעזר. צילום: רויטרס

את הדיונים הציבורים, המשפטים והחוקתיים, על מקומו של מוסד הנשיאות במערכת השלטון הכללית, חשוב לקיים וצריך לקיים. ולא רק על מקומו של מוסד הנשיאות ראוי לדון, שאלה עקרונית ולא פחות חשובה היא כמובן שיטת הבחירה. האם ראוי כי חברי הכנסת יהיו אלה הבוחרים את נשיא המדינה, או שיהיה זה דמוקרטי יותר, לו פורום ציבורי רחב אחר יבחר את העומד בראש המוסד הממלכתי-ציבורי-חברתי זה? ברם, כל מי שמרגיש שיש לו מה להאיר, להציע, לומר בנושא, יתכבד נא ויעשה זאת, אך רק יום אחד למחרת טקס השבעת הנשיא/ה ולא דקה אחת קודם.

ובינתיים, יש לנו חוק יסוד וחוק חייבים לכבד. ובעוד שבועות מספר תגיע כהונתו של נשיאה התשיעי של המדינה לסיומה. ואם כבר לבחור נשיא/ה, לפחות בואו ונעשה את הבחירה האולטימטיבית או ליתר דיוק, חברות וחברי כנסת יקרים, בואו ותעשו הפעם את הבחירה הנכונה.

ומהי הבחירה הנכונה-האולטימטיבית? האם האולטימטיבי צריך להיות מועמד מהשמאל? או שמה עדיף שלמען הממלכתיות כדאי שהמועמד יהיה דווקא מהימין? והאם זה משנה בכלל מאיזו מפלגה או מאיזו אדג'נדה פוליטית מחזיק המועמד הנבחר, יום לאחר היבחרו? האם לא מה שבאמת חשוב לנו זה שהעומד בראש מוסד הנשיאות ישמש אדם, שיהווה עבורנו כגשר היציב ביותר בקשר עם אומות העולם? האם לא מה שבאמת חשוב לנו, זה שהעומד בראש מוסד הנשיאות יהיה מושא לחיקוי?

האם לא מה שבאמת חשוב לנו, זה שהעומד בראש מוסד הנשיאות יהווה מודל להגינות, ליושרה, ללמדנות, לשקדנות, לסקרנות אינטלקטואלית? האם לא מה שבאמת חשוב לנו, זה שהעומד בראש מוסד הנשיאות יהיה מעבר לפולמוס הפוליטי, הדתי, המגדרי?

שמור לי ואשמור לך

התואר "נשיא" מקורו בכינויו של ראש/ראשת הסנהדרין, המוסד הדתי-שיפוטי העליון שפעל בימי בית המקדש השני ואחריו. העומד בראש הסנהדרין המקורי ההוא (מבית המקדש), לא בא מהפוליטיקה או מהנהגה המקומית. הוא בא מההשכלה, מהמשפט מההנהגה הדתית. כלומר בא ללמדנו, שמגוון האפשרויות לבחירת הנשיא הבא של מדינת ישראל, ממש לא חייב לבוא מתוך המיליה של בית המחוקקים. על אחת כמה וכמה, שקמו לנו בחודשים האחרונים מועמדים ומועמדות, שראויים כל אחת ואחד בדרכו, לעמוד בראש מוסד הנשיאות דהיום ובוודאות, שגם בראשו של מוסד הסנהדרין זה מהעבר.

אגב, הידיעה על קיום בחירותו של נשיא המדינה במהלכה של הקדנציה הנוכחית, הייתה ידועה לכל אחת ואחד מחברי הכנסת המכהנים ערב כניסתם לכנסת. יהיה זה אך תמים לגלות שמישהו מ- 120 חברי הכנסת לא ידע נתון זה ביום השבעתו לכנסת. הכיצד אם כך, לא הפריע לח"כ בן אליעזר ולח"כ ריבלין ולח"כ שלום, להטעות את ציבור בוחריהם ולהתחיל תפקידם בבית הנבחרים, כשהם יודעים בוודאות שאין להם רצון לסיימו?

כאמור, יש לנו מוסד נשיאות אחד יחיד ומיוחד. הוא ממלכתי. הוא ייצוגי. הוא גשר להדברות, הוא גשר לעולם, הוא האי של השפיות, במערכת הכללית של השלטון. חברות וחברי כנסת נכבדות ונכבדים. פעם בשבע שנים יש לכם הזדמנות פז, להתעלות מעבר לפוליטיקה ומעבר לביצה של "שמור לי ואשמור לך".

למען העם כולו ולמען יציבות השלטון, נצלו את ההזדמנות שניתנה בידכם (אולי בפעם האחרונה) והוכיחו לנו, ששקלתם את מלוא השיקולים, שלמדתם את מעלותיהם וחסרונותיהם של כל המועמדים, שבחנתם את כל המשמעויות הממלכתיות, חברתיות, ייצוגיות. ולבסוף, שבבחירתכם אתם צופים פני עתידה של המדינה ולא פני עתידו הפוליטי הצר שלכם.

 *****

שרי סלע היא יו"ר תנועת נשים ראש-העין, חברת ועידה מפלגת העבודה וחברת הנהלת תנועת מס"ד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה