כאבי ראש זה לא תירוץ

נשים רבות חוות כאבי ראש ואפילו מיגרנות בימים שלפני הוסת ובמהלכה. מה הסיבות לתופעה ואיך תוכלו להתגבר עליה?

01/04/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

הסוף לכאבי הראש (צילום: שאטרסטוק)

כאב הראש המוכר מופיע מידי חודש. יומיים-שלושה לפני המחזור, ביחד עם נטייה לעצבנות או תיאבון מוגבר. לעיתים מספיק משכך כאבים פשוט כדי להקל על הכאב, אבל במקרים רבים כאבי הראש חזקים מאוד, מלווים בהקאות או בחילות וברגישות לאור- מיגרנה. " מספר ימים לפני המחזור יכולים להופיע כאבי ראש מתחיים (טנשן),קלים יחסית, או מיגרנות הנחשבות קשות יותר, התחושה היא של כאב הולם בראש, עלול להופיע לפני בעת ולאחר הופעת הוסת, ולעיתים עלול להיות מלווה באוארה- רגישות לאור, טשטוש, בחילות והקאות", מסבירה ד"ר רונית אלמוג, רופאת נשים בכירה בבית החולים ליס מרכז רפואי תל-אביב.

החשד העיקרי: ירידה בהורמון האסטרוגן

הקשר שבין הורמונים נשיים ומיגרנות ידוע כבר שנים רבות. במהלך החודש הגוף מפריש כמויות משתנות של שני הורמוני המין הנשיים העיקריים- אסטרוגן ופרוגסטין. "יש תאוריה שסוברת כי ירידה ברמת ההורמון אסטורגן בדם, בזמן הוסת או מעט לפניה, לאחר שבמהלך החודש הוא נמצא ברמות גבוהות, עלולה לגרום למיגרנה. השערה נוספת היא שהירידה ברמות האסטורגן, מורידה את רמת הסרוטונין בדם וזה גם עלול לגרום להופעת מיגרנה" מסבירה ד"ר אלמוג.

גם הנטורופתיה מכירה בשינויים ברמות האסטרוגן בגוף כגורם מחולל של מיגרנות, אבל לא רק. "מיגרנות או כאבי ראש נקשרים על-פי הנטורופתיה לסטרס ועייפות מצטברת, לצד חוסר איזון הורמונלי", מסבירה מרב גודוביץ, נטורופתית המתמחה בבעיות פריון.

הפיתרון: לשמור על איזון

הפיתרון המיידי הוא כמובן משכך כאבים מהסוג המצוי בכל בית ולא מצריך מרשם רופא, אולם עבור כאב מיגרונטי זה לא מספיק. "נשים הסובלות מכאב ראש סביב הווסת, צריכות לפנות לרופא הנשים על מנת להתאים להן את הטיפול המתאים להן ביותר"

אחד הטיפולים המקובלים לטיפול בכאבי ראש המופיע סביב הווסת הוא נטילת גלולות למניעת הריון. "בחלק מהנשים גלולות יכולות להקל על כאבי הראש, לעומת זאת לחלקן זה עלול להחמיר את כאבי הראש או לגרום להופעת מיגרנה. השפעת הגלולות היא אינדווידואלית וכל אישה מגיבה אחרת, זה לא ניתן לחיזוי", מסבירה ד"ר אלמוג.

לכן רצוי, בהתייעצות עם רופא הנשים שלך, לבחון סוגי גלולות שונים על מנת למצוא את זה המתאים לך ביותר. הפתרון שמספקות הגלולות הוא שמירה על רמות הורמונליות מאוזנות יותר, ללא הירידה הדרסטית ברמות האסטרוגן, מה שעשוי להפחית את הופעת כאבי הראש. "קיים מגוון רחב מאוד של גלולות בשוק. מרבית הגלולות הן גלולות משולבות המכילות את שני ההורמונים- אסטרוגן ופרוגסטין ופעולות ע"י מניעת תהליך הביוץ. מרביתן ניטלות במשך 21 יום ולאחר מכן 7 ימי הפסקה (מרסילון, פמינט, הרמונט). במהלך שבעת הימים החופשיים מהורמונים תופיע הוסת. נשים רבות תדווחנה על שיפור ניכר בכאבי הראש בעת נטילת גלולות, אחרות אשר תסבלונה מכאבי ראש במהלך ימי הוסת, יכולות ליטול גלולות הניטלות באופן רציף, במשך 28 יום (מינס,יאז). בגלולות מסוג זה, במשך 24 ימים מכילות הגלולות הורמונים ובארבעת הימים הבאים חופשיות מהורמנים, יתכן שיהיה שיפור בכאבי הראש, היות ובגלולות אלה תקופת ההפסקה והירידה באסטרוגן קצרות יותר. כמו כן קיימת גלולה (קלייר), אשר רמת האסטרוגן יורדות בהדרגה במהלך הנטילה, כך שהירידה ההורמונלית הינה הדרגתית. גלולה זו ניטלת ברצף במשך 28 מים, אשר מתוכם רק יומיים חופשיים מהורמונים. הירידה ההדרגתית במינונים, יכולה לסייע במניעת כאב הראש . בנוסף, האסטרוגן שהיא מכילה הוא הדומה ביותר להורמון הטבעי של הגוף". מסבירה ד"ר אלמוג.

חשוב לציין שנשים הסובלות ממיגרנה מלווה באאורה נמצאות בסיכון גבוה יותר לקבל שבץ מוחי מגלולות משולבות אסטרוגן ופרוגסטין. במקרה זה ניתן לקחת גלולות מבוססות על פרוגסטין בלבד (זאת מכיוון שהמרכיב האסטרוגני בגלולות, מעלה את הסיכון לקרישיות יתר). יש פיתרונות לכאבי ראש בזמני וסת, כל מקרה לגופו חשוב להתייעץ עם רופא מטפל על מנת למצוא את הטיפול המתאים

ומה יעשו נשים המבקשות להיכנס להריון או שמסיבה כלשהי לא מעוניינות ליטול גלולות?

לנטורופתיה יש פיתרון: "הרבה פעמים נשים פשוט יודעות מה גורם להן למיגרנות. באופן כללי אנחנו יודעים על מזונות מסוימים שעלולים להחמיר את כאבי הראש- שוקולד, גבינה צהובה, אלכוהול. לעיתים תוך כדי טיפול אני גם מזהה אלרגיות או אי סבילות למזונות מסוימים שהמטופלת בכלל לא ידעה עליהם, וזה משהו שגרם לה לסבל גדול". מציינת גודוביץ. במהלך הימים שלפני הוסת ובמהלכה להרבות בשתייה וירקות טריים, אבל הכי חשוב, ברגע שהכאב תוקף להירגע ולתרגל נשימות "לקחת נשימה עמוקה. להרפות, להתרכז בהכנסה והוצאה של אוויר ולשבת בחדר שקט עם אור חלש לרבע שעה עשוי להקל על הכאב מאוד".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך