טלי שרון: אל תמנעו מאיתנו לידה טבעית

"המיילדות שמרו עלי כמו מלאכיות והביאו לכך שילדתי כמו שרציתי, ללא התערבות חיצונית". השחקנית טלי שרון בטור מיוחד בעקבות ההחלטה על סגירת המרכז ללידה טבעית בתל-השומר

24/03/2014
טלי שרון קבלו עדכונים מטלי שרון
  • RSS

את שתי בנותי ילדתי ב"מרכז ללידה טבעית" בתל השומר. הלידה הראשונה היתה ארוכה וקשה. הופתעתי מעוצמת הכאב, מתחושת ה"דיבוק" שהשתלט לי על הגוף אבל החלטתי שאני לא מוותרת, גם כשהעניינים התחילו להסתבך והעבירו אותי חדר ליד, גם כשהגיעו רופאים לחדר במבט מודאג (למוניטור) ומילמלו מילים שאת פרושן כבר לא קלטתי, חוץ ממילים עמומות כמו "ואקום, קיסרי, למהר"...

המיילדת של המרכז הדפה אותם החוצה שוב ושוב, דירבנה אותי, נתנה לי כוח, הזיזה אותי מתנוחה לתנוחה, ולבסוף יצאה זוהר שלי. אושר. ארבע שעות שכבנו במיטה הגדולה בשקט, ברוגע, מעכלים את הפיכתנו לשלישיה.

טלי שרון ומשפחתה. צילום: אלבום משפחתי

התלבטתי אם ללדת שוב בלידה טבעית את הלידה השניה. היתה חוויה עוצמתית אבל טראומתית, נפגשתי עם עצמי במקומות שבהם הפחד שלט והצליח לשתק אותי, לא ידעתי עם אוכל לעבור את זה שוב. נפגשתי עם איריס, אחות מיילדות ראשיות במרכז שהיתה נוכחת בלידה שלי. דיברנו על הלידה שהיתה, עברנו במחשב בפרוטוקול הלידה שלב אחרי שלב, דיברנו על הפחדים והחששות.

איריס האירה את הסיפור שלי באור אחר - סיפרה לי על אישה שנלחמה ללדת בדרך שלה, שלא ויתרה, שהתגברה על הפחד ועשתה את זה. החלטתי ללכת על זה. ידעתי שהלידה השניה תהיה תיקון, ושהמיילדות במרכז שכבר מכירות אותי ידעו לענות על הצרכים שלי. הפעם עשיתי הכנה ללידה שלא תבייש הריונית היסטרית שהולכת ללדת בפעם הראשונה - קורס הכנה בשיטת היפנובירטינג, יוגה, מדיטציה, דימיון מודרך, כל ניסיון להגיע לרמת שליטה ברגע הכי חסר שליטה שיש.

בסופו של דבר הגוף שלי כבר ידע וזכר והגעתי ללידה רגועה. שוב היתה בעיה, דופק מהיר לעובר. איריס הכניסה אותי לאמבטיה ואסי בעלי היה על המוסיקה, כשמדי פעם נכנס רופא ובאותו מבט מודאג מודיע שאם הלידה לא תתקדם "תהיה התערבות חיצונית". פה איריס לקחה את העניינים לידיים, עודדה אותי, דרבנה ותוך שעתיים יצאה לתוך המים כמו דגיגונית – נור. הקטנה המדהימה שלי. בלי קרעים ובלי תפרים.

טלי שרון. צילום: אלבום משפחתי

אין לי ספק שסיפורי הלידה שלי היו נגמרים אחרת לולא התערבות המיילדות שהלכו איתי, שמרו עלי כמו מלאכיות והביאו לכך שילדתי כמו שרציתי. בלי צורך בהתערבות חיצונית, בלי לפעול לפי הפרוטוקול היבש של בתי החולים, שהרבה פעמים מתייחסים ליולדת כאל עוד אחת שצריך ליילד, ויאללה לבאה בתור.

היחס של המיילדות במרכז לא מסתכם בלידה עצמה, זה מתחיל במפגשים לפני שנועדו להכרות, להכנה, למענה על שאלות, חששות. הפגישה שהיתה לי עם איריס המיילדת נתנה לי כוח לכל הלידה. האכפתיות, הרגישות שלהן לגבי כל שאלה, כל חשש, הכינו אותי ללידה וידעתי שאני בידיים טובות.

ובלידה עצמה - הביטחון שנתנו לי, השקט, הרוגע, ההכוונה שנתנו לבן זוגי ובעיקר התחושה שאני יכולה לעשות את זה, שאני חזקה - אלו הרגעים שהעצימו אותי כאישה, שנתנו לי דחיפה להאמין בעצמי וביכולות שלי.

מבחינתי כל אחת מהמיילדות במרכז היא סוג של מלאך. הן עושות את העבודה שהן מאמינות בה בלב שלם ואוהב ודואג, ומכוונות מטרה - ליילד נשים בצורה טבעית. התחושה היא שהן רואות אותך כבן אדם ואת הלידה כדבר מורכב ועוצמתי, ונוטעות בך את האמונה בעצמך, גם ברגעי יאוש וכאב.

טלי שרון. צילום: אלבום משפחתי

ההחלטה לסגור את המרכז בשם החוק שאוסר תשלום על מיילדת פרטית היא עוול. משרד הבריאות, במקום להקצות תקציב ולפעול לשינוי שכל יולדת תקבל מיילדת צמודה, פועל בצורה אבסורדית לצמצום אפשרויות הבחירה, כך שגם אם את יכולה להרשות לעצמך מבחינה כלכלית לשפר את תנאי הלידה שלך, את לא יכולה. הצעד הזה ידחוף הרבה נשים ללדת בבית, לידה בתנאים לא אופטימליים במקרה של סיכון לעובר ולאם. משרד הבריאות עצמו יצא נגד לידות בית.

אני לא משלימה עם העובדה שמקום כזה חיובי, שאחראי על כל כך הרבה חוויות לידה טובות ומשנות חיים נסגר. הנושא של לידה טבעית והיחס שאישה זקוקה לו בלידה התחיל לקבל מודעות גדולה בשנים האחרונות. הרבה נשים רואות את הלידה כחוויה מעצימה, רוצות לחוות את הלידה בכל העוצמה, בלי חומרים מאלחשים, בלי ההכרח לשכב במיטה בפוזיציה לא נוחה ולא טבעית ובעיקר - רוצות לקבל יחס של כבוד, של הקשבה לצרכים שלהן.

תנו לנו את החופש לבחור באיזו צורה אנחנו רוצות ללדת. אל תסגרו את המרכז ללידה טבעית.

*****

ביום שישי תיערך הפגנה מול ביתה של יעל גרמן בתשע בבוקר. לפרטים נוספים - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה