הפרעות קשב וריכוז: להבין ולטפל

איך לא להשתגע מהכעסים? למה הוא לא מצליח ליצור קשרים חברתיים? אמא של ילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז משתפת על השינוי בחייהם, לרגל יום ההתרמה השנתי של אגודת ניצן שמתקיים היום

24/03/2014
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
» יש מצבים בהם חייבים לקבל עזרה. צילום: שאטרסטוק

עדי (שם בדוי), אם לילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD) מספרת: בני בן ה-11 הוא אתגר גדול. אף פעם לא היו לי כלים להתמודד עם הקשיים שלו, אף פעם לא ידעתי איך לגדל אותו נכון, איך לא להשתגע מהכעסים והתסכולים שהוא מבטא. הוא ילד נבון מאד עם פוטנציאל גבוה. יודע להתבטא היטב ואפילו יוצר קשר על בסיס קבוע עם מנהיגי ציבור שונים. למרות זאת הוא דחוי חברתית ומתקשה ביצירת קשר עם ילדים בני גילו. הוא מושעה לעיתים קרובות מבית הספר, בגלל חוסר שליטה ואי הקפדה על גבולות.

לפני כשנה הייתי כבר על סף התרסקות. חליתי בסרטן, עברתי שני ניתוחים וסדרת טיפולים קשה. יש לי שני ילדים מנישואיי הראשונים ושני ילדים נוספים מבן זוגי. ביחד אנחנו מגדלים ארבעה ילדים בבית. לבן הזוג שלי יש עוד שלושה ילדים מנישואיו הראשונים, המתארחים בביתנו מדי שבוע. יש ימים שאת הבית ממלאים שבעה ילדים פעילים ומלאי חיים.

ילדים הם שמחה, אך לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד איתם. רעש, בלאגן, מריבות, צעקות וכעסים. בתגובה - התפרצויות כעס שלי, תסכול וייאוש. היום אני מבינה שיש מצבים בהם חייבים לקבל עזרה.

מענה נכון לצרכים

בתקופה הכי קשה שלי בחיים, כשהחיים בבית הפכו לבלתי נסבלים, קיבלתי המלצה לפנות לאגודת ניצן (לטיפול בילדים ובוגרים בעלי לקויות למידה ו/או הפרעות קשב וריכוז). שם אבחנו את בני כסובל מהפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD), והציעו לנו לעבור הנחיית הורים פרטנית. בהתחלה התלבטתי. לא האמנתי שמשהו או מישהו יכולים לעזור.

הייתי סקפטית. היה לי גם קשה לחשוף את עצמי בפני מישהו זר ולספר לו על כל הצרות שלי. אבל החיים הפכו ממש לבלתי נסבלים: קשיים בבית, קשיי המחלה וקשיי פרנסה, שהגיעו בעקבות המחלה ומכיוון שנאלצתי לעזוב את מקום עבודתי. בסוף החלטתי לנסות. מה כבר היה לי להפסיד? אני מודה שלא תליתי הרבה תקוות בהנחיה. חשבתי שיש לי ילדים עם קשיים וזו הבעיה. לא הבנתי שהבעיה היא גם שלנו, ההורים, שלא יודעים להתמודד נכון עם הקשיים שלהם.

בן זוגי ואני התחלנו להגיע עם הילד אחת לשבוע לשיחות עם מנחה מטעם האגודה. חלק מהשיחות התבצעו עם כל אחד מאיתנו בנפרד וחלקן היו משותפות. כל אחד מאיתנו עבר תהליך עמוק ומלמד. לאט לאט הרגשתי את ההשפעה של האימון וההנחיה על החיים שלנו. הבית הפך רגוע, זורם ונינוח יותר. לא היה נושא שלא פתחנו שם, כי בעצם הכל קשור אחד בשני.

היום אני יותר מבינה את בני ואת העובדה שיש לו צרכים שונים. אני מבינה שאני צריכה להתמודד איתו אחרת. למשל - אם בעבר כשהילדים היו רבים ביניהם, הייתי ממהרת להעניש אותו, כי הוא היפראקטיבי ומתפרץ, בעקבות ההנחיה אני נוהגת אחרת. אני מבקשת מהילדים שירשמו על דף מה קרה, למה הם רבו ואיך הם היו יכולים למנוע את זה. זה ממש עזר לנו. אנחנו כל הזמן לומדים איך להשתפר ולנהוג אחרת בעתיד. בנוסף, קיבלתי סיוע בעניין בית הספר, וזאת כדי שהצרכים של בני יקבלו מענה והוא יקבל את העזרה המגיעה לו. נערכו שיחות עם מחנכת הכיתה, יועצת בית הספר והצוות החינוכי, כדי לגבש עמדה אחידה ולתת תמיכה וליווי לכולנו.

*****

יום ההתרמה השנתי של אגודת ניצן, יחד עם ארגוני החרשים ועמותת נט"ל יתקיים היום (יום שני, 24 במרץ). לתרומת 10 שקלים יש לשלוח SMS למספר: 2050 או בטלפון: 03-5372270.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה