פרופסור שמטריד מינית פטור מעונש

אדם נעצר לאחר שחשף את איבר מינו מול שתי נערות ברחוב, אך שוחרר למעצר בית בשל מעמדו כפרופסור. המטריד בעל התואר הנכבד מצטרף למטרידים נוספים מהאקדמיה שזוכים ליחס מיוחד

23/03/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» מסר מרתיע למתלוננות אחרות. צילום: שאטרסטוק

הסטודנטיות בישראל מופקרות. לא רק שהטרדות מיניות זוכות להתעלמות מחפירה בקרב המוסדות להשכלה גבוהה, עכשיו גם רשויות החוק מקלות עם המטרידים בשל מעמדם. בסוף השבוע פורסם כי פרופ' המלמד באחד מהמוסדות האקדמיים נעצר כי חשף את איבר מינו בפני שתי נערות ברחוב, ואף נשך את השוטר שעצר אותו לאחר שהנערות האמיצות, בנות 16, הזעיקו אותו. שופטת (!) בית משפט השלום שחררה אותו למעצר בית "בשל מעמדו".

גיבוי המטריד

המעמד המרשים עוזר למטרידים מהאקדמיה גם כשמוגשות נגדם תלונות למועצה להשכלה גבוהה, ולכך התייחס מבקר המדינה בשני דוחות חמורים מ-2012-13, המשקפים השתקה, טיוח וטיפול רשלני בתלונות האלו, וכן יישום לקוי מאוד של החוק למניעת הטרדה מינית במוסדות האקדמיים. באוניברסיטה העברית נמשכה פרשה כזו במשך שלוש שנים והמוסד שילם 38,000 שקלים לסטודנטית כפיצוי על "הפרעה בלימודיה", תוך שהודה שנפלו שגיאות "בתום לב" בתהליך הבירור. תשלום הפיצוי הזה מייחס למוסד גיבוי לעובד המטריד, ומהווה מסר מרתיע למתלוננות אחרות.

באוניברסיטת בר אילן נמשך הליך בירור לתלונה של עובדת מנהלית כי הממונה הישיר שלה מטריד אותה לא פחות משלוש שנים, בהן המשיכה לעבוד תחתיו. האחראי למו"מ לבירור בינה לבין המטריד היה המנכ"ל, שהוא הממונה הישיר של המטריד. בדו"ח שהגישה הנציבה לענייני הטרדה מינית של המוסד היא ציינה כי הופיעו אצל המתלוננת הפרעות פיזיות ונפשיות בעקבות ההטרדה.

מעצר שגרתי רק לעבריינים מסויימים

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) התייחסה לנושא בבלוג שלה, כשתקפה את התנערות המל"ג מהמלצות מבקר המדינה: "המל"ג בוחר להתעלם מהעובדה שהמוסדות להשכלה גבוהה שונים ממקומות עבודה אחרים במשק, מכיוון שמתקיימים בהם תנאים ייחודיים של יחסי מרות בין סגל אקדמי ומינהלי לסטודנטים וסטודנטיות צעירות מהן, ושלאנשי הסגל הבכיר יש יכולת להשפיע על עתידם האקדמי של הלומדים אצלם. מסקר שערכה השנה התאחדות הסטודנטים עולה כי 17.9% מהסטודנטים דיווחו שחוו הטרדה מינית מצד מרצה, מתרגל או סטודנט אחר, ורק חמישה אחוזים מהמתלוננים פנו לממונה במוסד שבו הם לומדים".

המחשבה על סטודנטיות ועובדות מנהליות הנאלצות להמשיך להסתובב, ללמוד ולעבוד בקרבת המטרידים, כשהמסר הנשלח אליהן ממי שאמורים לעצור אותם מרפה ידיהן ומשתיק – בלתי נסבלת. היראה שהפגינה השופטת ממעמדו האקדמי של הפרופ' הסוטה, מקוממת במיוחד. אם הגורם המשטרתי שעצר את המתערטל מדבר על "בוזגלו מתהפך בקברו", סימן שהעוול צועד עירום בראש חוצות, כשמדובר באדם שהודה שהוא עבריין מין סדרתי שטופל בעבר וביצע עבירות דומות בערים שונות בארץ. המשפט ההוגן מתאיין כשתעודת פרופ' למדעים מדויקים תשחרר אותך ממעצר שגרתי שכל עבריין כזה היה זוכה לו.

ולבסוף, ההתנגשות בין מוסד חינוכי שאמור לסייע להכשיר בני אדם לעקור נורמות כאלו לאופן הטיפול בשטח, בלתי נתפס, הוא מקעקע את עליונותה הערכית של האקדמיה ומציב את הנשים בה בעמדת מותקפות ללא הגנה. אבל הם ימשיכו לערוך כנסים על הטרדה מינית וללמד את פועלה המהפכני של קתרין מקינון. לו אך תהיה לנו כאן מישהי כמוה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה