הקיץ מגיע בלי להזיע

איך עוברים את הקיץ הזה בלי להתבייש? כל מה שצריך לדעת על הזעת יתר ועל הטיפולים בתופעה המטרידה

19/03/2014
המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) קבלו עדכונים מהמרכז הרפואי ת"א (איכילוב)
  • RSS

נכתב על ידי ד"ר צבי סגל - רופא עור בכיר, המרכז המשולב לאסתטיקה, המרכז הרפואי ת"א  (איכילוב)

הקיץ בפתח והשנה גם מדברים על כך שיהיה פה חם מתמיד. ויחד עם הים, פירות הקיץ והחופש מגיע גם החלק הפחות נעים של עונת השנה הזו - הזעה.

אמנם בקיץ כולנו מזיעים, אבל יש אנשים שסובלים מהזעת יתר באופן כרוני. הבעיה, שמציקה ומביכה כל השנה, הופכת למטרד של ממש ביולי-אוגוסט: כל יציאה מהבית מלווה בעיגולים מביכים על החולצה באזור בתי השחי, בכפות ידיים מיוזעות, ובחשש מתמיד מהפצת ריח לא נעים.

אף שמדובר בבעיה שעיקר השלכותיה חברתיות, זהו קודם כל במצב רפואי מוגדר, הנגרם כתוצאה מפעילות יתר של בלוטות הזעה. תהליך ההזעה הינו טבעי וחיוני לוויסות טמפרטורת הגוף. הבעיה מתחילה כשהמערכת הזו עובדת יתר על המידה, ומופרשת זעה בכמות גדולה מהנדרש. על-פי רוב, אין לכך משמעות רפואית, אך הדבר עלול לגרום אי-נוחות לאדם ולסביבתו.

סובלים מהזעת יתר? (צילום: שאטרסטוק)ההגדרה המדעית של הזעת יתר היא הפרשה של למעלה מ-50 מ"ג זעה בדקה. ואולם, גם בכמויות נמוכות בהרבה עלולים אנשים הסובלים מהזעת יתר לסבול גם מאי-נוחות פיזית או חברתית הנובעת מהתופעה. הריח, אגב, לא נגרם מהזעה עצמה – אלא מפעילות של חיידקי העור המפרקים תרכובות חלבוניות בזעה.

התופעה מוחרפת במצבים מרגשים

תופעת הזעת היתר מופיעה בדרך כלל בגיל ההתבגרות, ומוחרפת במצבים של ריגוש וטמפרטורות גבוהות. על פי רוב, הבעיה אינה חולפת מעצמה. נדיר שהבעיה תופיע מעצמה באמצע החיים.

לשמחתנו, יש מספר דרכים לטפל בבעיה: אם התופעה אינה חריפה במיוחד, ניתן לנסות להשתמש בדיאודורנטים אנטי פרספירנטים, המכילים מלחי אלומיניום. דרך הרבה יותר אפקטיבית, המטפלת בבעיה באחוזי הצלחה גבוהים למדי, היא טיפול באמצעות הזרקה נקודתית של בוטולינום טוקסין לאזור שבו מופיעה הזעת היתר.

בוטוקס – הרעלן שמשתק

בוטולינום טוקסין, הידוע יותר בציבור הרחב בשם "בוטוקס", הוא למעשה רעלן המביא לשיתוק זמני של מערכת העצבים באזור וכתוצאה מכך – את הפעולה הביולוגית באותו אזור בגוף. זריקות בוטוקס ניתנות במסגרת טיפול אסתטי פופולרי למדי לשיתוק זמני וסלקטיבי של אזור נקודתי בשרירי הפנים, וכך למנוע את אותם קמטי הבעה המופיעים בעשור הרביעי והחמישי לחיים במצח או מסביב לעיניים. במקרה של טיפול בהזעת יתר, הבוטוקס מפחית באופן משמעותי את פעילות בלוטות ההזעה באותו אזור אליו הוא מוזרק. בהשוואה להזרקת בוטוקס להעלמת קמטים, הכמות המוזרקת במסגרת טיפול בהזעת יתר גדולה הרבה יותר, בשל האזור שאותו יש "לכסות", ומכאן עלותו הגבוהה יחסית של הטיפול.

"בוטוקס" הוא למעשה השם המסחרי של אחת החברות המייצרת בוטולינום טוקסין – מותג שהפך לשם גנרי למוצר. מוצר בוטולינום טוקסין אחר, המקביל לו בפעילותו ושגם הוא משמש לטיפול בהזעת יתר, נקרא דיספורט.

כיצד מטפלים בבוטוקס?

במקרה של הזעת יתר בבית השחי, הטיפול נפתח במריחת קרם אלחוש בבית השחי, למניעת כאבי ההזרקות, ולאחריו הזרקת החומר לעור בית השחי במספר נקודות במרווחים קטנים.

הטיפול כרוך באי נעימות קלה בלבד, נמשך מספר דקות, ועל פי רוב נטול תופעות לוואי. אין כל מגבלות לאחר הטיפול, למעט המלצה לא להשתמש בדיאודורנט למשך כ-24 שעות, על מנת למנוע גירוי מקומי.

הפתרון להזעת יתר (צילום: שאטרסטוק)

תוצאות הטיפול הן דרמטיות. בתוך שבוע-שבועיים מהפעולה ניתן לצפות להיעלמות הזעת היתר, עם הפחתה של 70%-90% בכמות הזעה בבית השחי. התווית נגד יחידה לביצוע הפעולה היא רגישות לבוטוקס (נדיר למדי). לנשים בזמן הריון והנקה מומלץ להמתין עם הטיפול עד לאחר לידה וסיום ההנקה.

הטיפול בהזעה בכפות הידיים והרגליים מורכב מעט יותר, מאחר שהעור בכפות הידיים והרגליים הינו בעל עצבוב תחושתי עשיר. לצורך הפחתת ההזעה בכפות ידיים ורגלים נדרשות זריקות רבות של טוקסין הבוטולינום: כ-50 זריקות לכל כף יד. הרגישות לזריקה בכפות ידיים ורגלים רבה יותר מזו בבתי שחי ולכן לא ניתן להסתפק באלחוש בקרם כפי שמבוצע בבתי שחי, אלא נדרשת הרדמה אזורית בשורש כף היד או הקרסול כדי לאלחש את הכפות ולאפשר זריקות בוטוקס נטולות כאב.

האם יש תופעות לוואי?

בשל הקרבה של עצבים מוטוריים בכפות ידיים למקום ההזרקה בעור של תכשיר הבוטוקס, עלולה להיווצר חולשה בכפות הידיים בעקבות הטיפול. מדובר בתופעת לוואי שאינה שכיחה, ובכל מקרה התחושה חולפת מעצמה כעבור שבועות ספורים. כאן המקום להדגיש את חשיבות הידע והניסיון בבחירת הרופא המטפל.

בדומה לטיפול בבית השחי, גם במקרה של טיפול בהזעת יתר בכפות ידיים הבוטוקס אפקטיבי מאוד בפיתרון הבעיה. עם זאת, יש לזכור: השפעת הבוטוקס תהיה תמיד מוגבלת בזמן, ונמשכת בממוצע 6-9 חודשים, כי החומר מתפרק בגוף באופן טבעי. אך אין כל מניעה לחזור על הטיפול בתום תקופה זו ועם הופעתה המחודשת של הזעת היתר. כמו כן, אין עדויות לכך שלאחר שהחומר מתפוגג הבעיה מחריפה, אלא היא שבה בהיקף שבו הופיעה לפני הטיפול.

 מתי כדאי לטפל?

מרבית הטיפולים בהזעת יתר נערכים בקיץ. מעבר לטמפרטורות הגבוהות שמאיצות את ההזעה, אנשים נוטים להתהלך חשופים יותר בתקופה זו של השנה, והזעת היתר בבתי השחי בולטת יותר. מרבית האנשים שמגיעים לטיפול הם צעירים, החוששים שהבעיה תפריע להם למצוא בן או בת זוג, אך התופעה בהחלט עלולה להוות בעיה גם בגילאים מבוגרים יותר, בעיקר בסיטואציות חברתיות

חשוב לדעת: במקרה שמדובר בהזעת יתר מפושטת בכל הגוף, שאינה ממוקדת באיבר מסוים, יש לפנות לבירור רפואי כדי לשלול הפרעות סיסטמיות כגון פעילות יתר של בלוטת התריס, או חלילה גידול בבלוטה זו הפוגע במערכת ויסות הטמפרטורה של הגוף.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה