יאיר לפיד: הרוב קובע

בעריצות הרוב של שר האוצר יש אישה דמיונית שקוראים לה ריקי כהן מחדרה ועל פיה מכוונים את המדיניות. כל היתר, כמו הערבים והחרדים, רק מפריעים לו ולישראל השפויה שלו

19/03/2014
ארי רמז קבלו עדכונים מארי רמז
  • RSS
» הכול מותנה ביחסים של תן וקח. צילום: שאטרסטוק

בשלב זה איננו יודעים אם יהיה מי שיהנה מיוזמתו של שר האוצר למתן פטור ממע"מ על דירה ראשונה, אך אנו יודעים בוודאות מי לא יזכו להטבה. את הצעתו של לפיד אנו פוגשים בפעם הראשונה ככותרת בעמוד הראשון של ידיעות אחרונות ולא כהצעת חוק - כי כנראה מה שיותר חשוב ללפיד מהמדיניות שהיה רוצה להוביל הוא מה אנחנו נחשוב עליו. ומה שמדאיג באופן מיוחד בעמדות שיאיר לפיד משמיע ובמעשיו הוא בדיוק זה.

לא להפריע לרוב

ההצבעה על ציבורים מוחלשים כאשמים לא רק במצבם אלא במצבם הכלכלי של יתר אזרחי ישראל, היא שמעצבת את הדמגוגיה של לפיד. החלום שלפיד מנסה למכור לישראלים ש"בחרו בשפיות" לדבריו, הוא של מדינה בניכוי 'זועביז' וחרדים. כך בתמיכתו הנלהבת בחוק המשילות וכך גם עכשיו, בפטור המוצע ממע"מ.

כאשר נדון חוק המשילות אמר לפיד כי דמוקרטיה היא "הרוב קובע". אולי זו איננה רק בורות אלא האידאולוגיה שפרשנים פוליטיים מחפשים זמן רב כל כך מאחורי מפלגת יש עתיד: לדאוג לרוב. בחזונו של לפיד אין זכויות שעימן נולדים, הכול מותנה ביחסים של תן וקח. בעריצות הרוב של לפיד, יש אישה דמיונית שקוראים לה ריקי כהן מחדרה ועל פיה מכוונים את המדיניות, היא הרוב והיא קובעת. כל היתר, כמו הזועביז והחרדים, רק מפריעים​ לו​ ולישראל השפויה שלו.

המופלים ימשיכו להיות מופלים

אז בואו לרגע נחזור למציאות. מאז קום המדינה לא הוקם אף יישוב ערבי חדש. שטחי השיפוט של היישובים הערביים משתרעים על 3% משטחה של ישראל, על אף שחיים בהם כחמישית מתושבי המדינה. אין כמעט בנייה חוקית חדשה לציבור הערבי, גם בשל היעדר עתודות קרקע וגם בשל היעדר תכניות מתאר. הציבור הערבי הוא המופלה ביותר בנושא זה וסובל ממצוקת דיור קשה. עכשיו, בנוסף לכל רשימת הגורמים לאפליה זו, מצטרפת היוזמה של לפיד.

לפיד מעביר את המסר של "קודם כל תעשו צבא", כי בעיניו הזכות לדיור, כמו כל יתר הזכויות, היא חלק מעסקה. צפוי כי עד מהרה יוצע השירות האזרחי כחלופה לקריטריון השירות הצבאי מתוך מטרה 'לחשוף את צביעותם' של מי שמתנגד למדיניות של לפיד. אבל אין כאן מה להסתיר  ההתנגדות למדיניות הזו מציעה שיח אזרחי אחר בתכלית, לפיו האזרח עומד במרכז ולא אותו הרוב שקובע. המדינה קיימת כדי שלאזרחים שלה יהיה טוב, ויש לדאוג למי שהכי פחות טוב כרגע - וכשזה מגיע לקורת גג מדובר בחרדים ו​ב​ערבים.

*****

ארי רמז הוא רכז קמפיינים בשותפות שראקה - קואליציית ארגונים לחברה דמוקרטית, שוויונית ומשותפת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך