האם גל גדות צריכה להיענש על התנהגות בעלה?

כתב תביעה חושף התנהגות בריונית בעסקי הנדל"ן של ירון ורסנו, איש עסקים ובעלה של גל גדות. האם התנהגותו צריכה להשפיע על יחס הציבור והתקשורת כלפי הדוגמנית-שחקנית?

12/03/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» ביחד אבל גם לחוד. צילום מסך מתוך יוטיוב

הדוגמנית והשחקנית גל גדות נמצאת, כך נראה, בשיאה הקרייריסטי, בפסגה חלומית של תפקידים ראשיים בהוליווד (מהיר ועצבני) ולאחרונה נודע כי תשחק את "וונדר וומן", בהפקה ההוליוודית "סופרמן נגד באטמן". היא גם דורגה כדוגמנית המרוויחה בישראל על פי מגזין פורבס. ואת כל הפנטזיה האמריקאית הזו מערערת עכשיו פרשה חדשה שמעורב בה בכלל בעלה, יזם הנדל"ן ירון ורסנו, הנצפה איתה תדיר במדורי הרכילות, משלים את הדימוי המצליחני.

בפרשה שנחשפה השבוע תבעה אותו ואת אחיו השותף לעסקיו אישה החיה בצמידות למלון הבוטיק שבנו בנווה צדק. מכתב התביעה עולה כי השניים חסמו את חלונות דירתה בחומה, לאחר שלא הסכימה למכור להם את הנכס שלה: "בינואר בנו בעלי המלון, האחים ואנשי העסקים גיא וירון ורסנו, שתי חומות אבן בצמוד לקירות הבית, האחת מצד מזרח והשנייה ממערב, באופן החוסם כמעט כליל את חלונות חדרי השינה של הבית, ושניים מתוך שלושת חלונות המטבח. אגב כך, גם נתלשו ממקומם בלוני הגז שמוקמו מחוץ לבית ושימשו את הדיירת לבישול, ונוסרו סורגי אחד החלונות, שנאטם כמעט לחלוטין" (מתוך הסיקור של דה מרקר, "נכלאתי בקופסה שחורה").

דילמה מוסרית ומגדרית

התיאור המקומם הזה מציג את ירון ורסנו ואחיו כבריוני נדל"ן חמדנים המתעמרים באשה מבוגרת וחלשה מהם. האפקט הרגשי הושג ובתגובות לכתבה משתלחים הטוקבקיסטים בכרישים, אבל לא רק בהם, אלא גם בגל גדות, ויש הקוראים אפילו להחרימה. "ירון ורסנו = בעלה של גל גדות, העיקר שהוא נוסע באאודי חדשה ומשתין על כל העולם מהמקפצה", "יש להחרים כל חברה שמפרסמת גל גדות ורסנו", ועוד מסוג זה, במה שנראה כמו תכף גל גדול העלול להעמיד אותה בעמדה בעייתית מול מעסיקיה מבחינה תדמיתית.

אבל גם חוש צדק מפותח המתעב התעללות בחלש צריך לעצור מול דילמה מוסרית ומגדרית מורכבת, האמנם בת זוגו של נבל לכאורה, הגם שנהנית מרווחיו, צריכה לשלם מחיר אישי על מעשיו? האם הטוקבקיסטים הצדקנים והשוביניסטים לרוב היו דורשים מבעלה לשלם מחיר זהה במקרה הפוך?

האם נדרשת הפרדה?

בואו ניזכר קצת במקרים בהם עלו שאלות דומות גם אם המקרים קיצוניים יותר. עו"ד דורי קלגסבלד, שגרם למות יבגניה וקסלר ובנה ארתור בתאונת דרכים באשמתו, גם הוא עורר תרעומת בשל עושרו ומעמדו החברתי וכלכלי החזק. השנה פרסמה אשתו, יעל טבת ספר שהפך לרב מכר ומזכיר בעלילתו את הפרשה. על גב הספר מוזכר שחברים של המשפחה ניתקו מגע, ברשת היו שהזכירו אותה במסע הביקורת נגדו, אבל הספר משגשג וזוכה לביקורות טובות. הציבור עשה הפרדה, גם אם העננה כנראה קיימת.

במקרה הפוך, אהוד יערי זכה לחמלה ציבורית ומעמדו המקצועי לא נפגע מפרשת אשתו לשעבר, חוה יערי, שרצחה את מלה מלבסקי. יערי הוצג כקורבן של אשתו שחייו נהרסו במעשיה. וכשמגביהים לזוג הקיסרי שלנו - את ראש הממשלה נתניהו גם נוהגים לדון לחסד ולרחמים בדיון על התנהגותה של אשתו. ההפרדה קיימת, הוא החלש, היא הרעה, ההיסטרית והבעייתית. גם במקרה של אתי אלון, המועלת מהבנק למסחר, בעלה לא נפגע ציבורית ממעילתה, הוא הוצג כקורבן אומלל של פושעת שהרסה חייהם של משפחות רבות, כולל שלו.

עם כל התיעוב המוצדק כלפי מעשי ירון ורסנו, הנפש נרתעת מלינץ' תקשורתי ומקצועי בגל גדות. יש מדרון חלקלק מעבר לפינה אחרי נחשול כזה, שכן גם אנשים נשואים הם אינדיבידואלים, שצריכים לשלם מחיר על מעשיהם הם, ולא בהכרח הם שותפים או אחראיים למעשי בן זוגם. גם אם הם תמכו בבן הזוג לאורך הדרך, אין לדעת כיצד הם מרגישים כלפי מעשי נבלה כאלו. המחיר שגדות צריכה לשלם הוא המחיר החוקי והכלכלי שייגרם לבעלה ממילא, ולא זה הקשור לקריירה העצמאית שלה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה