3 טיפים לקריירה שנייה

יצאת ממעגל העבודה? את שולחת קורות חיים ולא חוזרים אלייך? הגיע הזמן לקחת את המושכות לידיים. סלונה מחלקת 20 הזמנות לאירוע השקה של מיזם למציאת פתרונות תעסוקה לבני 40 ומעלה

12/03/2014
דורון ליבשטיין קבלו עדכונים מדורון ליבשטיין
  • RSS
» הקושי לחזור למעגל העבודה. צילום: שאטרסטוק

עד לפני מספר דורות נחשב "זקן השבט" לאדם החכם בשבט, האדם בעל הניסיון הרב, המומחה, המנהיג. עיניהם של כל אנשי השבט היו נשואות אליו בהערצה וכולם רחשו לו כבוד רב, בכל שאלה או קונפליקט שהתעורר היה "זקן השבט" האינסטנציה העליונה. מניסיוננו ובדיקתנו, בתרבות המערבית בכלל והישראלית בפרט המצב, לצערנו, שונה. מאד שונה.

היום, בישראל 2014, אישה או גבר בני 40 כבר נחשבים "זקני השבט" ויוצאים מהמשוואה. היום מוצאים את עצמם "זקני השבט" מחוץ למעגל העבודה, מוגדרים על-ידי החברה כזקנים, לא רלוונטיים, איטיים ויקרים.

אחת מלקוחותינו, שחוותה את הקושי של חזרה למעגל העבודה בגילאים אלו, הגדירה את החוויה שלה: "מֵאִיגְרָא רָמָא לְבֵירָא עֲמִיקְתָּא". להסתובב בעולם ממורמרת, כועסת, מאוכזבת ומתוסכלת. שקועה בהאשמות כלפי מעסיקך, משפחתך וחברות ההשמה.

הסביבה תחילה סובלנית ל"מצב" שלך, אך לאט לאט עובר חודש ועוד חודש והסביבה האוהדת מאבדת את הסבלנות ומפסיקה לתמוך – המשך הסיפור הוא בלתי נמנע וידוע לכולנו. זו חוויה קשה המורידה את האנרגיה ואת הביטחון העצמי למקום נמוך מאוד. אין שם אופטימיות, אין עשייה וזהו סוג של "מעגל מוות".

לנהל את הקריירה שלך

אך יש מי שזיהו שבמשבר הזה יש גם הזדמנות והפוטנציאל אדיר. יש כאן הזדמנות נדירה לייצר Restart תעסוקתי – להקים את אותו עסק קטן שתמיד חלמתן עליו. להמציא את עצמי מחדש בחטיבה אחרת או בתפקיד אחר.

בגיל 40+ לנהל את הקריירה שלך, לא להיות תלויה באף אחד! להשתמש בכל היכולות, הידע הקשרים שצברת ולמנף את כל אלו בצורה מיטבית. לקחת אחריות על פרנסתך, על חייך, להיות על המגרש ולהמציא את עצמך מחדש ל-30 שנה הבאות.

זה הזמן לממש את אותו חלום ישן שיש לך, או שאולי אפילו שכחת שיש לך אותו. להבין מה באמת מעניין אותך, מה מרגש אותך, מה היתרון שלך ומה הערך שאת רוצה להביא.

ריכזנו עבור בנות ה-40+ כמה טיפים ותובנות שיסייעו לכן לתכנן את הקריירה השנייה שלכן:

1. מה טוב בזה?

יש המכנים זאת - "איך להפוך את הלימון ללימונדה". אני מציע לכנות זאת "איך להפוך את הלימון ללימונצ'לו". כלומר יש כאן פוטנציאל אדיר והוא אתן! צעד ראשון, היו מודעות לכך.

היותי "זקן השבט", משמעותו שעשית משהו בחיים. יש לי היסטוריה, ידע וניסיון מקצועי. נגעתי בהרבה הצלחות אך גם נתקלתי בהרבה בעיות ולמדתי מכולן. יש משמעות רבה לדרך שעברתי ולניסיון שצברתי ויש צורך אמיתי ביכולות ובעוצמות האלו בעולם העסקי.

יש לכן יתרון יחסי.

2. מה מתאים לי?

לצאת מהאוטומט ולאפשר למשהו חדש להיווצר. המשהו הזה הוא יוזמה, רעיון, חלום שהיה שם כל הזמן, אבל לא ראינו או לא התייחסנו אליו. אז עשו לעצמכן Time Out. מצאו מקום שקט, פנו שעתיים עבור עצמכן וענו על השאלות הבאות:

לפני שתתחילו, שימו לב, חשוב לתת לעצמכן זמן לענות (ממש אחרי כל אחת מהשאלות) - לא לענות את התשובות האוטומטיות, הקוגניטיביות.

אפשרו לעצמכן לסרוק את ההיסטוריה האישית, את התחושות ורגשות ואז התשובות יצוצו:

  • מה אני רוצה לעשות (שימו לב, רוצה ולא צריכה) - קחו את הזמן ורשמו לפחות שלושה דברים.
  • במה אני טובה? לפי מה שאני מרגישה, לפי מה שאומרים לי - קחו את הזמן ורשמו לפחות שלושה דברים.
  • מה מרגש אותי? מה משמעותי בעיני? – קחו את הזמן ורשמו לפחות שלושה דברים.
  • מה הייחוד שלי? אילו כישורים/עוצמות/ידע הם היתרון היחסי שלי? - קחו את הזמן ורשמו לפחות שלושה דברים.

סירקו את התשובות, איזה מוצר/עסק/תפקיד תואם למרבית התשובות? גם אם יש לכן הצעה לקריירה שנייה מולכן – תוכלו לבדוק את התאמתה, עבורכם, לפי סריקת התשובות לעיל.

כמו ב-Time-Out בכדורסל, גם בחיים שווה גם להתייעץ עם מומחה/יועץ/מאמן במהלך פסק הזמן.

3. נטוורקינג

תקופה זו היא זמן מעולה לחדש ולעורר קשרים קיימים וליצור קשרים חדשים. מצאו את הזמן לזה. תתפלאו כמה אנשים אתן מכירות! זו חוויה מלמדת, מהנה ופותחת אין סוף הזדמנויות עסקיות.

עברו על ספר הטלפונים והכינו רשימה של כל החברים מהעבר וההווה איתם הייתן רוצות להיפגש. קבעו יעד לכמות הפגישות שאתן רוצות בכל שבוע ותתחילו להתקשר. תופתעו לגלות שרוב האנשים ישמחו לשבת אתכן לקפה.

בפגישות עצמן חוץ מהסמול טוק תגיעו לאחת או יותר מהשאלות הבאות:

  • איך אנחנו יכולים לעשות עסקים יחד?
  • מה את/ה מציע/ה לי לעשות?, באיזה עסק/תפקיד אני יכולה להצליח לדעתך?
  • איך את/ה יכול/ה לעזור לי להרים את העסק/להתקדם לתפקיד עליו סיפרתי לך?

אנו באמת לא יכולים לדעת מהיכן יבוא הידע, מידע או משאבים שיכוונו אותנו לאיזה עסק להקים או לאיזה תפקיד לשאוף, אך אנו בהחלט יכולים להגדיל את הסיכוי שידע או משאב שכזה יגיע אלינו.

בהצלחה!

*****

דורון ליבשטיין הוא יזם, מנטור ושותף בריסטארט.

בימים אלו מתהווה מיזם חברתי עסקי למציאת פתרונות תעסוקה לבני 40 ומעלה, בשם ריסטארט, המשלב פתרונות תעסוקה, סדנאות אימון וייעוץ ארגוני ועסקי לשינוי כיוון. המיזם יושק באירוע מיוחד בבית ציוני אמריקה, בנוכחות מנהלים בכירים במשק הישראלי, אורחים מחו"ל וחברי כנסת.

סלונה מחלקת 20 הזמנות לאירוע השקה שיתקיים ביום שישי ה-28 במרץ בשעות הבוקר, לראשונות שימלאו את הפרטים:

[contact-form 220 "Newsletter_ristart_copy"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה