למה אנשים מתחפשים בפורים?

להיות מישהו אחר אפילו רק ליום אחד, להרגיש יפים יותר ולהגשים איזו פנטזיה. כי ככה זה עם מסכות, הן משחררות וגורמות להרגיש יותר טוב

10/03/2014
גליה דור קבלו עדכונים מגליה
  • RSS
» כולם מנסים להיראות טוב. צילום: שאטרסטוק

מתוך הבלוג 1life של גליה דור

"למה אתם מתחפשים בפורים?" שאלתי את המתבגר הפרטי שלי ואת חברו הטוב.

"לשום דבר", הם ענו.

"למה???" שאלתי בטונים גבוהים, ומיד הכנתי את הנאום על כמה כיף פורים, וכמה כיף להתחפש, אבל הם קטעו אותי וענו:

"כי אנחנו גם בלי תחפושת נראים ממש ממש טוב. אז אין צורך להתחפש למישהו שנראה ממש ממש טוב".

"אוקי...", אמרתי, כי זו לא בדיוק התשובה שציפיתי לה, ומיד ביקשתי מהם לפרט ולנמק.

אז אם גם אתם רוצים לדעת למה אנשים מתחפשים בפורים, על איזה צורך זה עונה ומה בכלל מקור המנהג, קבלו את המסה המנומקת הבאה, פרי עטם של שני פילוסופים בני 15 (וכן, הם באמת כתבו את זה בעצמם!):

למה מתחפשים בפורים? פוסט מאת עידו דור ותומר ברזובסקי

לכבוד חג הפורים החלטנו לבדוק למה אנשים מתחפשים, או ליתר דיוק למה אנשים מתחפשים לאנשים שנראים ממש טוב, או ממש מדויק - למה אנשים מתחפשים לאנשים שנראים יותר טוב מהם.

בעולם היום יש כל כך הרבה אנשים שונים ומגוונים, אבל בסופו של דבר כולם מנסים להיראות כמו "הטופ מודלס" שבשבילן יום כיפור חל שלוש פעמים בשבוע והן מדלגות על המנהג של אוזני המן.

בשביל להבין את התופעה הזו אנחנו קודם כל צריכים להבין למה החיצוניות חשובה יותר מהפנימיות. כמובן שכולם יכחישו את זה וכל הבנות יגידו שהן מחפשות חבר חכם ומצחיק, אבל בסופו של דבר הן צוחקות רק מהבדיחות של הבנים החתיכים, גם אם זה לא היה מצחיק…

המראה החיצוני קודם לכל 

אז למה באמת אנשים מעדיפים את החיצוניות על הפנימיות? יש לכך שלוש סיבות:

הראשונה היא אבולוציונית - לבנות שנראות טוב יש גנים טובים ולכן פוטנציאל להביא צאצאים טובים, מה שיגרום לנו להמשך אליהם באופן אינסטינקטיבי.

הסיבה השנייה היא תרבותית - בעבר בנות שהיו מלאות יותר נחשבו יותר אטרקטיביות מכיוון שזה שזה העיד על כך שבאו ממשפחה עמידה שיש לה מספיק כסף לאוכל. היום החברה השתנתה והאישה האטרקטיבית של היום היא ממש רזה כמו כל הדוגמניות והשחקניות שאנחנו רואים בטלוויזיה ובפרסום.

כל זה מוביל לסיבה השלישית, שגם אם האישיות חשובה לך יותר מהמראה החיצוני, אינך יכול לראות את פנימיותו של האדם רק מהתבוננות בו אלא רק את המראה החיצוני. מה שיוביל אותך לנסות להתחבר עם אנשים שנראים טוב, בגלל שאם אתה לא יכול לראות את האופי שלהם, לפחות עדיף שיראו טוב. הסיכוי שתמצא אופי טוב שווה בשני המקרים.

עכשיו אחרי שהבנו למה אנשים מעדיפים מראה חיצוני, נבדוק למה אנשים רוצים להיות משהו שהם לא. אומרים שיופי זה בעיני המתבונן אבל החברה הכתיבה לנו כללים מאוד ברורים לגבי מהו המראה האטרקטיבי, ולכן אנשים תמיד מנסים להראות הכי טוב שהם יכולים על-פי הכללים המקובלים, שזה כמובן להיות חתיכים וחתיכות, כוסים וכוסיות, מה שמוביל אותנו ישירות לתחפושות של פורים.

אנשים נהנים להתחפש

כשהלכנו לחפש את מקור המנהג היהודי העתיק, האמת שלא כל כך מצאנו. יש כל מיני הסברים קלושים ממגילת אסתר כמו זה שאסתר הסתירה את זהותה האמיתית ולא גילתה לאחשוורוש שהיא יהודיה או שמרדכי לבש שק ואפר והתחפש למתאבל כששמע את הגזרה לטבוח את היהודים. הסבר נוסף הוא רעיון היפוך הגלהרוג את כל היהודים בחודש אדר ובסוף מצא את עצמו תלוי על העץ. אבל אין באמת הוראה מפורשת להתחפש או הסבר מלומד. פרשנים אומרים שזה פשוט מנהג שהיהודים  העתיקו מחבריהם הנוצרים שערכו לעצמם קרנבל תחפושות בערך באותם תאריכים. אז כשסוף סוף ציוו עליהם לשמוח, הם מיד העתיקו את המסיבה הכי טובה בעיר של השכנים.

ואם אין דרישה מדוייקת להתחפש בפורים, על מה מבוסס המנהג? ולמה הוא נמשך כל כך הרבה שנים? יכולים להיות לתופעה הזו שני הסברים.

אחד, אנשים נהנים להתחפש, אבל זה בדרך כלל נכון כשאתה ילד, ואח"כ זה עובר, מה שמשאיר אותנו עם האופציה השניה - אנשים נהנים להיות משהו שהם לא. אפילו רק ליום אחד. אנשים רוצים להגשים איזה פנטזיה של עצמם כשהם מישהו אחר. מישהו שבדר"כ נראה ממש טוב. כי כשאתה לא אתה, קל יותר לעשות דברים שלא היית עושה אם היית עצמך, ולהגיד דברים שלא היית אומר, ובאופן כללי להרגיש יותר משוחרר לעשות מה שבא לך.

ככה זה עם מסכות, הן משחררות.

הן גורמות לך להרגיש יותר טוב עם עצמך, יותר שמח.

וזו המצווה של החג.

אז פורים שמח, ולמה אתם מתחפשים?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה