מה חברי הכנסת חושבים על אפליית נשים?

שלי יחימוביץ' מציעה לסבסד מעונות לילדים, זהבה גלאון ממליצה לבטל העסקה בקבלנות ועליזה לביא חושבת שצריך לתת תמרוץ למעסיקים. קבלו את הרעיונות של חברי הכנסת לשינוי המצב

04/03/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

אין עוררין על כך שיש אי שוויון בשוק העבודה, השאלה היא - מה עושים עם המצב הזה? אם פעם חשבנו שהזמן יעשה את שלו, היום כבר ברור שרק מודעות, חקיקה, חינוך והעדפה מתקנת, יובילו את החברה למקום טוב יותר, ויצמצמו את הפערים בין גברים ונשים.

פנינו לחברי הכנסת כדי לבדוק איך הם רואים את הדברים, ובעיקר מה לדעתם הדרך הנכונה לגרום לשינוי המיוחל. הנה תשובות של שמונה חברי כנסת (ובעיקר חברות כנסת!) שמצאו לנכון להקדיש זמן ומחשבה לנושא החשוב של נשים בשוק העבודה:

שלי יחימוביץ' - סבסוד מעונות ומשפחתונים

"כיום יש עדיפות לגברים, ממגוון של סיבות", אומרת ח"כ שלי יחימוביץ', שעד לאחרונה הייתה יו"ר מפלגת העבודה. לטענתה, "נדרשת העדפה מתקנת על-מנת ליצור מצב חדש שבו לא יהיה קשר בין מגדר לבין מעמד והכנסה בכל שלבי עולם העבודה - משלב הקבלה למקום העבודה ועד גמלאות או חס וחלילה פיטורים, וכל מה שביניהם".

ח"כ יחימוביץ' חושבת שיש הרבה מאוד משימות בדרך לשוויון, אבל הדרך הכי יעילה שניתנת להשגה ונוגעת לכל הנשים היא סבסוד מעונות ומשפחתונים מרגע סיום חופשת הלידה, ובלי קשר להיקפי משרה. לדבריה, "זהו מקדם שוויון המשחרר נשים באמת, מעלה את ההכנסה הפנויה של כל משפחה, וגם תורם מאוד למשק".

שלי יחימוביץ'. צילום: רמי זרנגר

ח"כ שלי יחימוביץ'. צילום: רמי זרנגר

זהבה גלאון - המדינה מנציחה פערי שכר

"למרבה הצער, נשים הן עדיין סקטור מופלה בשוק העבודה בכלל, ובגילאים המבוגרים בפרט, ולכן אני תומכת בהעדפה מתקנת במקומות בהם היא נדרשת", אומרת יו"ר מרצ, זהבה גלאון. "נכון להיום, המדינה, שאמורה להיות המובילה בסגירת פערי השכר המגדריים, היא זאת שמנציחה אותם. הממשלה מיישמת מדיניות כלכלית דורסנית, המקדשת את הצמיחה ואת יעד האינפלציה ומזניחה פרמטרים חברתיים חשובים, בראשם אי השוויון המגדרי".

ח"כ גלאון מציעה כמה פתרונות ליצירת שוויון:

ראשית, יש למנוע יוזמות ממשלתיות שנועדו לקדם "שוויון לכאורה", כלומר שוויון פורמלי בלבד במצב בו קיים אי-שוויון בפועל. דוגמאות לכך הן היוזמה להעלאת גיל הפרישה והיוזמה לגביית דמי ביטוח לאומי מעקרות בית, אשר אין להן מקום כל זמן שנשים עדיין מופלות בשוק העבודה.

שנית, על המדינה לפתח יוזמות לשילובן של נשים מבוגרות בשוק העבודה, משום שנשים נפלטות משוק העבודה מוקדם יותר מגברים.

שלישית, יש למגר בדחיפות את שיטת ההעסקה בקבלנות. המדינה מעסיקה בקבלנות מורים, אחיות ועובדים סוציאליים (תחומים שבהם מרבית המועסקים הן נשים), ודנה אותן לתת-תנאים ולשכר מחפיר.

ח"כ זהבה גלאון. צילום: יח"צ

ח"כ זהבה גלאון. צילום: יח"צ 

עמרם מצנע - לתת עדיפות לנשים

"אני סבור שלאור המציאות כיום, בה עדיין אין שוויון בין המינים במקומות עבודה, יש להפעיל אפליה מתקנת", אומר ח"כ מטעם מפלגת "התנועה", עמרם מצנע, המשמש יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת. הוא נותן דוגמה שממחישה יותר מכל את דעותיו בנושא - "בתקופת כהונתי כראש עיריית חיפה, קבעתי שאם לתפקיד שהתפרסם במכרז, מגיעים מועמד ומועמדת בעלי נתונים דומים, צריך לתת עדיפות למועמדת, שכן דוגמה אישית היא בעייני לקיחת אחריות. בשביל להגיע לשינוי, צריך לייצר אותו".

אז מה עושים? "הדבר החשוב ביותר שניתן לעשות הוא לחנך לשוויון מגדרי בחיים", אומר ח"כ מצנע. "מערכת החינוך עשתה אמנם כברת דרך מאז השנים בהן נשים הוצגו בסיפורים לתלמידים הצעירים כאמהות וכעקרות בית, אולם עדיין יש מקום לשיפור. צריך לעודד תלמידות שמעוניינות בכך לבחור במסלולים שאולי נחשבו עד היום ל'גבריים' יותר, כמו מסלולי מחשוב, רובוטיקה והנדסאות. ברגע שהדור הצעיר ישתחרר מכבלי המחשבה המגדרית, המגבילה, נראה כאן שוק עבודה שוויוני וצודק יותר".

ח"כ עמרם מצנע. צילום: איציק הררי

ח"כ עמרם מצנע. צילום: איציק הררי

עליזה לביא - תמרוץ ועידוד מעסיקים

"יש צורך בחשיבה מחודשת על שוק העבודה בישראל", אומרת ח"כ עליזה לביא מטעם מפלגת "יש עתיד" ויו"ר הוועדה לקידום האישה. "אנחנו לא באים ממקום של אפליה מתקנת ושריון משרות לנשים, אלא ממקום של תמרוץ ועידוד מעסיקים. המטרה שלנו היא הטמעת שינוי תפיסתי, בו המעסיקים יאמצו חשיבה מגדרית, במסגרתה כל מעסיק יוכל לקדם דפוסי העסקה שוויוניים בין אם זה באמצעות הנגשת מקומות עבודה להורים ובין אם לקיים דיון אחת לשנה על פערי השכר בעסק".

ח"כ לביא מתייחסת לפערים המגדריים, ומציינת: "המטרה שלנו היא לייצר תהליך שינוי תודעתי, עיניים שרגישות לפערים שבני אדם נורמטיביים, אסרטיביים, חרוצים ויעלים ככל שיהיו אינם יכולים לצמצם בעצמם. במציאות שלנו, בפערי שכר של למעלה מ-30% בין נשים וגברים, של בידול תעסוקתי, במציאות בה בכל מגזר הנשים הן הקבוצה המוחלשת, אין ברירה אלה לטפל בסוגיה, בין היתר גם בחקיקה שמציעה מודלים חדשניים. אני מאמינה ששקיפות נתונים ודיון מעמיק בהם על ידי כל מעסיק ומעסיק, יצמצמו את פערי השכר הבלתי נסבלים".

ח"כ עליזה לביא. צילום: יוני בלום

ח"כ עליזה לביא. צילום: יוני בלום

קארין אלהרר - אכיפת חוקים האוסרים על אפליה

ח"כ קארין אלהרר מטעם "יש עתיד", מאמינה שבכל מקום בו קיימים אפליה וחוסר שוויון יש לפעול באופן אקטיבי למען האוכלוסיות המוחלשות. צריך לעשות זאת באופן שיאפשר להן להשתלב ולעמוד בפני עצמן בשוק החופשי, לרבות השימוש באפליה מתקנת.

ח"כ אלהרר חושבת, כי חלק ניכר מחוסר השוויון שקיים היום נובע מהעובדה שלמרות שנשים הוכיחו עצמן כמי שמסוגלות להשתלב בכל תחום ותפקיד, חלוקת התפקידים במרבית בתי האב נותרה עדיין החלוקה המסורתית, לפיה האישה היא האחראית העיקרית לתחזוקת הבית ולטיפול בילדים. "עובדה זו מציבה לא אחת נשים בנקודת פתיחה בעייתית, כאשר הן מבקשות להתמנות לתפקידים מסוימים", היא מציינת. "על כן, בכדי להגביר את שוויון ההזדמנויות חשוב מאוד שהמדינה תסייע לאימהות עובדות בשילוב שבין הקריירה והמשפחה. בנוסף, חשוב להקפיד לאכוף חוקים האוסרים על אפליה מגדרית בקבלה לעבודה, ברמות השכר ועוד".

ח"כ קארין אלהרר. צילום: יח"צ

 ח"כ קארין אלהרר. צילום: יח"צ

איתן כבל - חינוך לשוויון מגדרי

"נדרשת אפליה מתקנת לנשים, לפחות בתחילת הדרך", אומר ח"כ איתן כבל, מטעם מפלגת "העבודה". לדעתו, המדינה צריכה לתת את הפוש הראשוני לנשים שעדיין מופלות לרעה בשוק העבודה על כל האספקטים שלו. כמובן שהעדפה צריכה להיעשות על בסיס מקצועי ולא באופן שרירותי.

ומה צריך לעשות כדי לשנות את המצב? "הקלישאה הידועה – חינוך", הוא אומר. "זו הדרך היחידה לעקור מן השורש הנחות ונורמות שמוטמעות בנו בנושא המגדרי כבר מגיל אפס. שינוי התפיסה בתחום האפליה המגדרית מחייב טלטלה רצינית שמחייבת אותנו לחשיבה מחודשת הן במוסדות החינוך והן כל אחד בביתו".

ח"כ איתן כבל. צילום: יח"צ

ח"כ איתן כבל. צילום: יח"צ 

פנינה תמנו-שטה - חקיקה להעדפה מתקנת

"יש צורך במעורבות קולקטיבית וחקיקתית במרחבים מסוימים כמו המגזר הציבורי", אומרת סגנית יו"ר הכנסת וח"כ מטעם "יש עתיד" פנינה תמנו-שטה. "וזאת במטרה לקדם העדפה מתקנת וייצוג הולם, בייחוד בדרגים בכירים בתפקידי מפתח במגזר הציבורי ובתפקידי דירקטורים שיאוישו גם עבור נשים מצליחות".

כדי לפתור את בעיית חוסר השוויון, ח"כ תמנו-שטה ממליצה לקדם חקיקה שתתן תמריץ להעדפה מתקנת ותמנף ייצוג הולם ומקומות המקדמים שוויון.

ח"כ פנינה תמנו-שטה. צילום: יח"צ

ח"כ פנינה תמנו-שטה. צילום: יח"צ 

מירי רגב - לדאוג לשכר שווה

"צר לי שבעידן זה אנו עדין מדברים על אפליה מתקנת לטובת הנשים", אומרת ח"כ מירי רגב. "נוכחתי לדעת שנשים לא מתקבלות לאותה עבודה רק משום שהן נשים. ניתן לראות זאת בפוליטיקה, בתפקידי ניהול בכירים, תפקידי קצונה בצבא, משטרה ושב"ס".

לדברי ח"כ רגב, "על מנת לייצור שיוון מגדרי בשוק העבודה יש לחוקק חוקים אשר יחייבו את ועדות המכרזים לשלב נשים בשוק העבודה בדיוק כמו גברים, ולאכוף חקיקה זו. בנוסף, יש לדאוג שבתפקידים זהים בין גברים ונשים גם השכר יהיה שווה ולא כפי שזה בא לידי ביטוי היום - שכר המורים גבוה משכר המורות וכך גם בתפקידים נוספים".

ח"כ מירי רגב. צילום: יח"צ

ח"כ מירי רגב. צילום: יח"צ 

*****

לתוצאות תחקיר סלונה על 10 החברות הכי טובות לנשים - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך