איזו אישה את צריכה להיות כדי להצליח בעולם התקשורת?

ביום חמישי ייערך פאנל בהנחיית שירה מרגלית בפסטיבל אשה. טלי בן עובדיה, ד"ר רוני הלפרן, אלונה ברקת וגיא זהר ינסו לענות על השאלה האם אפשר להיות מצליחה ויפה ולא להיתפס כביצ'ית?

02/03/2014
שיר בהר קבלו עדכונים משיר
  • RSS

שירה מרגלית. תוכניות הריאליטי מקצינות את המצב. צילום: שלומי מזרחישירה מרגלית. תוכניות הריאליטי מקצינות את המצב. צילום: שלומי מזרחי

הגברים שולטים במדיה הישראלית וקובעים בה את הטון. לנשים יש יצוג בתקשורת, אבל האם הוא מספק ומרכזי או שמעדיפים לראות אותן בעיקר בעמדת הדוגמנית או הביצ׳ית ולא בקדמת הבמה בדיונים בתחומים מרכזיים כמו צבא ובטחון, מדיניות וחוץ או ספורט? מי אחראי להעדפה הזו? האם זו המדיה שמכניסה את הנשים לתבניות האלה ומקבעת אותן או שהמדיה רק משקפת את המציאות? שירה מרגלית, מנחת הפאנל "להיות ביצ'ית או חתלתולת מין", שיתקיים ביום חמישי הקרוב בפסטיבל אשה בתיאטרון חולון (במסגרת "מאחורייך (?) מיילי סיירוס", כנס בשיתוף החוג למגדר באוניברסיטת ת"א), תנסה לקבל תשובות לשאלות אלו.

גיא זהר, עיתונאי ומגיש חדשות, ממשתפי הפאנל, טוען כי "ייצוג הנשים בתקשורת גרוע". הוא מאמין שרק הנשים יכולות להיות הכוח שישנה את התפיסה לגביהן. הנשים חייבות לצאת למאבק: להמשיך ללחוץ ולפרסם את מספרן של הנשים בתקשורת לעומת הגברים, להציע שמות של נשים בולטות בתחומן ולהוקיע מקומות שלא מקפידים על ייצוג הולם.

למרות שהוא מנסה לקדם נשים ולהבליט אותן, גם הוא לא מצליח להביא יותר נשים לאולפן ולא מאמין, שהשינוי יגיע בדורנו.

גיא זהר. הנשים חייבות לצאת למאבק. צילום: יח"צגיא זהר. הנשים חייבות לצאת למאבק. צילום: יח"צ

לעומתו, טלי בן עובדיה, מבכירות העורכים ואנשי התוכן בישראל, זועמת על האמירה שלנשים אין מספיק ייצוג בתקשורת. היא חושבת שאין צורך לשנות את המצב הקיים, והגיע הזמן להפסיק להתבכיין על מצבן של הנשים במדיה. "הרי נשים כבר מזמן נמצאות בתפקיד של מנהלות בתקשורת, מגישות מהדורת חדשות מרכזית ומשתתפות בכל פורום מרכזי". לדבריה, עצם ההתעסקות בנושא מצד הנשים גורמת יותר נזק מאשר תועלת, ורק מנציחה את המספר שלהן ואת מעמדן.

טלי בן עובדיה. הגיע הזמן להפסיק להתבכיין. צילום: רונן פדידהטלי בן עובדיה. הגיע הזמן להפסיק להתבכיין. צילום: רונן פדידה

האם למראה של הנשים יש השפעה על התפקידים שמייעדים להן?

שירה מרגלית הסתייגה לאחרונה מהביקורת השובינסטית שנכתבה על גלית גוטמן, שנשפטה על המסך לפי המראה שלה ולא על סמך הכישורים שלה. היא חושבת שתוכניות הריאליטי כמו "היפה והחנון" רק מקצינות את המצב הזה, ומאמינה שהחשיפה הגדולה של הצעירים לערוצי המדיה השונים רק מחזקת ומעצימה את המסר לגבי ערכן של הנשים - להיות יפות ולשתוק.

ד"ר רוני הלפרן, ראש התכנית ללימודי מגדר במכללה האקדמית בית ברל, מחזקת ואומרת ש"למדיה יש תפקיד ראשי בהפצת המסר הבעייתי, שערכינו כנשים תלוי במראה שלנו". ד"ר הלפרן תוהה מה הסיכויים של כלל הנשים בעולם אם ההתעסקות ביופי הנשי ממשיכה להיות חלק מהדיון גם לנשים חזקות ומשפיעות כמו פוליטיקאיות או חוקרת זוכת פרס נובל. האם היחס הזה מוביל נשים לתסכול ולחוסר אונים, כשלדבריה "תנאי הסף לכניסה לפריים הוא עמידה בקריטריונים של אידיאל היופי"?

ד"ר רוני הלפרן. למדיה יש תפקיד בהפצת המסר הבעייתי. צילום: דניאל צ'צ'יקד"ר רוני הלפרן. למדיה יש תפקיד בהפצת המסר הבעייתי. צילום: דניאל צ'צ'יק

גם שריל סנדברג, סמנכ”לית התפעול של פייסבוק, מאמינה שלתקשורת יש השפעה על המיתוג של נשים בתור עקרות בית, נשות עסקים או בתנוחה מפתה. היא החליטה לשנות את הקיים על ידי יצירת מאגרי תמונות אינטרנטיים, שיציגו את הנשים כבני אדם שלמים.

אלונה ברקת, בעלת קבוצת הפועל באר שבע, תשיב על היחס שהיא מקבלת מהתקשורת ותנסה לענות על השאלה מדוע אין עוד נשים בולטות בספורט גברי פרט אליה ואל אופירה אסייג.

אלונה ברקת. למה אין עוד נשים בספורט? צילום מתוך יוטיובאלונה ברקת. למה אין עוד נשים בספורט? צילום מתוך יוטיוב

מי יוביל את השינוי של הייצוג הנשי בתקשורת?

"בהסתכלות על המדיה בשנים האחרונות, אפשר לומר שקולן של הנשים נשמע יותר, אך לא מספיק. הנשים צריכות להיות חלק אינטגרלי בכל דיון ולדעתן צריך להיות משקל שווה לדעתם של הגברים בלי תלות במראה ובגיל".

על מי מוטלת האחריות לבצע את השינוי? האם הנשים צריכות לחכות, שהגברים יפתחו בפניהן את הדלת או שנשות תקשורת בכירות יעשו את העבודה עבורן? ואולי בכלל דווקא היום בעידן של הפייסבוק והבלוגים כל אישה יכולה להיות חלק מהשינוי? 

מרגלית רואה במדיה הדיגיטלית הזדמנות לנשים להביע את עצמן, להציג את העמדות שלהן בפוליטיקה ובכלכלה ולמתג את עצמן כנשים שיכולות להיות בו זמנית אמא, מנהלת, יפהפייה, אישה חכמה, ביצ׳ית ומובילת דעה.

>> להזמנת כרטיסים לאירועי פסטיבל אשה בחולון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה