סיוע לנשים מוכות לא מספיק חשוב

נדחתה הצעת חוק למתן פטור מארנונה למשך שנתים לנשים מוכות שיוצאות לדרך חדשה. האכזבה הגדולה היא בעיקר מחברות הכנסת שנמצאות שם בין השאר כדי לייצג נשים

27/02/2014
לינדה ששון קבלו עדכונים מלינדה
  • RSS

בשבוע שעבר הועלתה הצעת חוק של חברת הכנסת זהבה גלאון (בשיתוף מירי רגב, איילת שקד, שולי מועלם-רפאלי, פנינה תמנו-שטה, תמר זנדברג, מיכל רוזין ואילן גילאון) למתן פטור מארנונה למשך שנתיים לנשים מוכות שיוצאות ממקלט לנשים מוכות, ולא חוזרות לגור עם בני זוגן. ההצעה נדחתה.

המטרה של ההצעה היתה להקל על נשים מוכות שנאלצו לעזוב את ביתן בשל אלימות. בעד ההצעה הצביעו 31 חברות וחברי כנסת, ביניהם שר התשתיות והאנרגיה, סילבן שלום, שהצביע בניגוד לעמדת סיעתו ובניגוד לעמדת הקואליציה. נגד ההצעה הצביעו 39 חברי וחברות כנסת, ביניהן גם שתיים שחתומות על ההצעה: איילת שקד (הבית היהודי) ופנינה תמנו שטה (יש עתיד) התנגדו להצעת החוק של עצמן.

עוד התנגדו - השרה לימור לבנת, סגנית השר פאינה קרשנבאום שעלתה ונימקה את התנגדותה להצעה בעלויות על השלטון המקומי. התנגדו גם חברות הכנסת אורית סטרוק ורות קלדרון. מי לא נכחה בהצבעה? יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, עליזה לביא.

איפה הייצוג הנשי?

מדוע ההצבעה המסוימת הזו היא כל כך חשובה? הרי יש אינסוף הצבעות שבהן הקואליציה מתנגדת לאופוזיציה ולהיפך וחוזר חלילה. כמי שפעילה למען ייצוג שוויוני ברשימות השונות, ההצבעות האלו קוממו אותי. אנחנו מתגאות שזו הכנסת עם הייצוג הנשי הכי גדול ובסוף, ברגע האמת, מי שמנמקת מדוע יש להתנגד להצעה היא אישה? הייצוג הנשי הגדול בכנסת לא בא לביטוי בהצעת חוק משמעותית כל כך שעליה היו חתומות חברות מכל סיעות הבית? השתגענו?

הרי לא היה מדובר בהצעת חוק של אופוזיציה קנטרנית, אלא בעניין מהותי, שעלותו שולית ואותו הגישו חברות מהימין ומהשמאל, מהקואליציה ומן האופוזיציה. מה הועילו חכמות בתקנתן, אם כשמגיעה הצעת חוק פמיניסטית, ערכית, שתועיל למאות נשים הזקוקות לכך ולפרק זמן קצר, הנציגות שלנו מסיעות הקואליציה מצביעות נגד ההצעה של עצמן ורק השר סילבן שלום - גבר-  מגלה אומץ ומצביע בהתאם לצו מצפונו ולא לצו המשמעת הקואליציונית.

אני מצפה מחברות הכנסת ומשרות הממשלה, שיזכרו שהן קודם כל נשים, לפני שהן חברות קואליציה, שהן קודם כל נשים, לפני שהן נבחרות ציבור. אני מצפה שכל אחת ואחת מחברות הכנסת והשרות שלא נכחו או נכחו והתנגדו, שיזכרו שלהיות אישה שמגיעה לעמדת השפעה - זו מחויבות עצומה, זו שליחות גדולה וזה מחייב אותך. נשים שנבחרו במקומות משמעותיים במפלגותיהן והגיעו לעמדות משפיעות בעקבות הבטחת הייצוג, נמדדות בשליחותן ברגע האמת.

פטור מהותי

על פי נתוני ויצ"ו בישראל יש כ-200 אלף נשים שסופגות התעללות או אלימות במשפחה, 19 נשים נרצחו ב-2013 על ידי בני זוגן וכ-621 נשים טופלו ב-2013 ב-14 מקלטים לנשים מוכות. עלויות הצעת החוק מתייחסות רק למאות הנשים שיצאו מהמקלטים.

העלויות של הצעת החוק הזו, בטלות בשישים לעומת החשיבות שלה ומשמעותה העצומה. נכון, יש צדק בטענות של השלטון המקומי על השימוש במתן פטור מארנונה כשימוש טכני. אכן ראוי להקים מנגנון שיבטל את מרבית הפטורים שניתנים מארנונה וישאיר רק את המהותיים שבהם. פטור מארנונה ל-621 נשים מוכות שיצאו ממקלט, הוא פטור מהותי. זהו מסר חשוב לנשים מוכות שאומר שאנו רואים ורואות אותן ונחלצות לסייע להן בשעת צרה, שאנחנו מאמינות שהן יכולות לחזור לחיים עצמאיים בחברה ואנחנו מבקשות לתת בידיהן את הכלים לעשות זאת. כמו שפיקוח נפש דוחה שבת, כך סיוע לנשים מוכות, דוחה משמעת קואליציונית.

חבל שחברות הכנסת שהתנגדו שכחו את כוחן ואת תפקידן. לא בחרנו בכן כדי להשאיר את הסדר הקיים על כנו. בחרנו בכן, כי לייצוג נשים אמור להיות סדר יום פמיניסטי וכזה שרואה את החברות הכי מוחלשות בחברה. ברגע שהצבעתן נגד, החלשתן את הטיעון הכי חשוב לייצוג שוויוני ויותר מזה, מעלתן בשליחותכן הציבורית ובמחויבותכן הפמיניסטית.

*****

לינדה ששון היא מראשי תנועת "להיות ישראלי",לשעבר דוברת השלטון המקומי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה