10 מקומות העבודה שהכי טובים לנשים

בזכות הקידום, בזכות ההתחשבות והגמישות, בזכות ההטבות ובזכות ההבנה שלהיות טובים לנשים זה גם להיות טובים לגברים. קבלו את 10 החברות שהגיעו למקומות הראשונים בפרויקט יום האישה של סלונה

04/03/2014
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

intelמקום 1 - אינטל

חברת אינטל, בארץ ובעולם, שמה על סדר יומה את נושא קידום הנשים, מעודדת גיוס נשים ואף משקיעה מאמצים מיוחדים במשימה זאת. בהנהלת אינטל ישראל יש 33 אחוז נשים, אבל בהנהלת המפעל של אינטל בקריית גת יש 50 אחוז נשים, ביניהן המנכ"לית, מקסין פסברג. בכלל החברה יש רק 20 אחוז נשים, כך שבכל מקרה יחס הנשים בהנהלה גבוה. בין הדברים הקיימים בחברה לטובת נשים אפשר למצוא שעות עבודה גמישות, משרה חלקית ויום בשבוע עבודה מהבית. כל הדברים האלה, אגב, מיועדים גם לגברים, כך שגם להיות אשת עובד אינטל זה לא רע. עובדות החוזרות מחופשת לידה זכאיות לחזרה הדרגתית בשנה הראשונה לאחר הלידה, דבר שהפחית את שיעור העזיבה של נשים אחרי לידה מ-21 אחוז ל-3 בלבד. בנוסף יזמה אינטל הקמת מעון יום צמוד למפעל בקריית גת, שמיועד לילדים עד גיל 3 וחצי, והוא פועל מ-6:30 עד 19:30. בנוסף מתקיימות קייטנות לילדי העובדים ופעילויות לילדים המבוגרים יותר ועוד ועוד. בנוסף, באינטל מעודדים הגעת נשים להייטק, ובמסגרת זאת הם שותפים לשתי תוכניות: "סודקות את הזכוכית", לקידום נערות למדעים ולטכנולוגיה ו"מובילות לטכניון", שהוא מיזם חיפאי שמטרתו לעודד תלמידות מבתי מהספר העירוניים לבחור לימודים מדעיים טכנולוגיים ברמות גבוהות ואף לעסוק בתחומים אלה.

עובדות אינטל. צילום: יח"צעובדות אינטל. צילום: יח"צ 

.

googleמקום 2 - גוגל ישראל

גוגל ישראל מסרבים למסור נתונים על מספר עובדי החברה או על אחוז הנשים בה, ועל כן לא יכולנו להתייחס לזה. בחברה מעודדים גיוס נשים, בעיקר למקצועות ההנדסה. גוגל גם מאפשרת עבודה גמישה, הן לנשים והן לגברים, וגם עבודה מהבית. במידת הצורך ניתן גם להוריד את אחוזי המשרה. אבל הסיבה העיקרית לכך שגוגל ישראל הגיעה למקום כל כך גבוה בתחקיר שלנו קשורה להטבות שהיא נותנת בחופשת הלידה. נשים שעובדות בגוגל זכאיות ל-12 שבועות חופשת לידה בתשלום מעבר ל-14 שביטוח לאומי נותן, מה שאומר חצי שנה של חופשת לידה בתשלום. אבות זכאים לחודש חופשת לידה בתשלום, שאותה הם יכולים לקחת במרוכז או לפרוס על פני שנה, מה שתואם את הצהרת גוגל שהם מתייחסים יותר להורות ופחות לאמהות, והם מאמינים ששני המינים לוקחים חלק פעיל בגידול הילדים. הטבת רווחה נוספת לעובדים היא טיול לחו"ל לכל המשפחה במימון חלקי של החברה.

 

tevaמקום 3 - טבע

בהנהלות מפעלי ועסקי טבע בארץ יש 45 נשים לעומת 49 גברים, כלומר 48 אחוזים לעומת 43 אחוז נשים בין כלל העובדים, אחוזים יפים בהחלט. בטבע יש לאמהות הסכם שעות גמיש, המאפשר לעובדות  לאזן בין הבית לעבודה. את המקום השלישי בפרויקט שלנו קיבלה החברה בזכות פעילויות רווחה והטבות משפחתיות רבות, יוצאות דופן בהיקפן. ראויות לציון במיוחד נופש שנתי לעובד ולמשפחתו, ביטוחי בריאות ושיניים בעלויות מוזלות, והשתתפות בעלויות של קייטנות בקיץ, מתן מלגות מיוחדות ביסודי ובתיכון והשתתפות בשכר לימוד אקדמי של ילדי העובדים, מתוך רצון לדאוג לעתידם.

 

ebayמקום 4 - ebay

ב-ebay ישראל יש 36 אחוז נשים בהנהלה, שזה בערך כמו האחוז של הנשים בכל החברה, אבל הם עצמם מודים שהיחס לא אידאלי מבחינתם והם פועלים לשפרו. בדומה למתכונת הקיימת ב-ebay העולמית, החברה קיימה בשנה האחרונה שני כנסים לעובדות החברה, שנקראים WIN – Women Initiative. בכנס הראשון הדגישו את חשיבות הגדלת הנשים המובילות ובנכונות של החברה לתמוך בהן, והכנס השני, שבו השתתפו גם מנהלים גברים, עסק במעורבות המנהלים בקבלת החלטות בעלות השפעה על הנשים. מבחינת גמישות לאמהות, עובדות החוזרות מחופשת לידה יכולות לחזור למשרה חלקית ויש גמישות רבה, כולל אפשרות לעבודה מהבית.

משרדי ebay. צילום: רמי זרנגרמשרדי ebay. צילום: רמי זרנגר

.

procterמקום 5 - פרוקטר אנד גמבל

לפרוקטר אנד גמבל יש מנכ"לית, אלנה קודרישובה, שהחליפה לפני כשנתיים מנכ"לית קודמת. בהנהלה יש שוויון מספרי בין הגברים לנשים, אם כי אחוז הנשים בחברה כולה גבוה בהרבה, ומגיע ל-70 אחוז. בחברה יש אפשרות למשרה של 80% וכן גמישות שמאפשרת לצאת מוקדם יותר או לעבוד מהבית. אחד הדברים שמאפשרים את הגמישות היא העובדה שישיבות חשובות שדורשות נוכחות חובה מתקיימות רק עד השעה 15:00, וזאת גם הסיבה למיקום הגבוה של פרוקטר אנד גמבל בפרויקט שלנו, כי החלטה כזאת מעידה על הבנה והתחשבות אמיתית באמהות בכלל ובהורים בפרט. בנוסף, אפשר להאריך את חופשת הלידה עד שנה, ובקיץ מתקיימת קייטנה של שלושה ימים במשרדי החברה.

 

sapמקום 6 - SAP

בהנהלת SAP יש 42 אחוז נשים (5, לעומת 7 גברים), ביניהן, כמובן, המנכ"לית סתוית נבון וכן מנכ"לית מעבדת SAP ישראל, אורנה קליינמן, לעומת 35 אחוז נשים בחברה כולה. מספרים יפים מאוד כשלוקחים בחשבון שמדובר בחברת תוכנה, שעוסקת בתחום שלא נחשב נשי. החברה, בארץ ובעולם, שמה לה כמטרה להגדיל את מספר הנשים המועסקות בחברה, ויש שם קבוצת נשים שמתכנסת אחת לתקופה ודנה בנושאים של קריירה ופיתוח אישי ונשי. בנוסף, התקיימה שם תוכנית מנטורינג לנשים ובעתיד מתוכננת תוכנית לפיתוח אישי לנשים. לעובדים (גם גברים וגם נשים) יש אפשרות לגמישות בשעות העבודה, ונשים החוזרות מחופשת לידה יכולות להוריד את אחוז המשרה. מבחינת פעילויות רווחה יש קייטנות לילדי העובדים בחופשות וכן פעילויות נוספות לאורך השנה.

 

ossemמקום 7 - אסם

בהנהלת אסם יש 41 אחוז נשים. סביר, בהתחשב בזה שבכל החברה יש 42 אחוז נשים. את המקום השביעי המכובד הם קיבלו בעיקר בזכות מדיניות הקידום שלהם לנשים, שמגיעה ממדיניות ה-Gender Balance של חברת נסטלה העולמית, חברת האם של אסם, ומטרתה לשמור על איזון בתהליך הגיוס של עובדים חדשים ובמספר הגברים והנשים בהנהלה. המדיניות הזאת מנוהלת, מפוקחת ומדווחת לחברת נסטלה העולמית. כמו כן באסם אפשר להאריך את חופשת הלידה עד שנה, ואחריה אפשר לחזור למשרה חלקית. בקיץ יש קייטנה לילדי עובדי מרכז שירות הלקוחות, וחלק מהעובדות זכאיות לדמי מעונות חודשיים.

lorealמקום 8 - לוריאל

ללוריאל יש מנכ"לית אישה, נאוה רביד, ו-42 אחוז נשים בהנהלה, אם כי אחוז הנשים בחברה כולה הוא 84. בחברה יש משרות אם וגמישות. בימי רביעי עובדים שם עד 17:00 בחורף ו-16:00 בקיץ, ובאופן כללי משתדלים לא לקבוע פגישות מאוחרות, עניין שהוא לכאורה קטן, אבל מאוד משמעותי מבחינת הורים לילדים קטנים. כמו כן נותנת החברה תוספת של שבועיים בתשלום לחופשת הלידה.

 

cellcomמקום 9 - סלקום-נטוויז'ן

בסלקום-נטוויז'ן יש משרות אם והם מאפשרים גמישות בזמן תחילת העבודה וסיומה. כמו כן יש אפשרות במקרים מסוימים לצאת מוקדם ולהשלים שעות ביום אחר. סיבה נוספת לכך שסלקום-נטוויז'ן זכו להיכנס לרשימה היא המגוון גדול מאוד של פעילויות רווחה וחברה לנשים ולמשפחה: קייטנות מסובסדות בסוף אוגוסט, טיולי משפחות, סבסוד של מופעים בחגים, הרצאות בנושאי חינוך, חוג שומרי משקל, חדר משחקים מושקע לילדים עם מצלמה במעגל סגור ועוד, ורק קצת חבל שבהנהלת החברה יש רק 38 אחוז נשים (5 מול 8 גברים).

קייטנה לילדי עובדי סלקום. צילום: יח"צ קייטנה לילדי עובדי סלקום. צילום: יח"צ 

.

yesמקום 10 - yes

הסיבה העיקרית לכך ש-yes נכנסה לרשימה היא השוויון המספרי בין נשים וגברים בהנהלה, ולא רק זאת, אלא שבחברה עצמה יש מנהלות מחלקות גם בחטיבות ההנדסה וטכנולוגיות המידע, שבדרך כלל אחוז הנשים בהן נמוך מאוד. ב-yes אפשר להתחיל את יום העבודה מוקדם מהרגיל ולצאת בהתאם, וכן להשלים שעות. בחברה יש גם משרות אם ואפשרות למשרה חלקית לאחר החזרה מחופשת לידה, שאותה ניתן להאריך עד שנה. בנוסף, yes שומרת למשך חצי שנה על כל ההטבות ליולדת: רכב, טלפון סלולרי, הפרשות לפנסיה והפרשה לבונוסים.

.

>> רוצים לדעת מה יש בחברות שלא הגיעו למקומות הראשונים? לחצו כאן לקריאת התחקיר המלא

>> תוצאות סקר הגולשות של סלונה

>> פרויקט יום האישה בסלונה: האם שוק העבודה אוהב נשים?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך