בשורה לעצמאיות: חישוב דמי הלידה ישתנה

דמי לידה לעצמאיות חושבו עד כה בהתאם להכנסותיהן בחודשים שלאחר ההריון, גם אם תפוקת העבודה הצטמצמה. בעקבות אישור הצעת חוק, החישוב יהיה הגיוני יותר

24/02/2014
עו''ד דנה נאור מנדאל קבלו עדכונים מעו''ד דנה נאור מנדאל
  • RSS
» שינוי מבורך של שיטת חישוב דמי הלידה. צילום: Shutterstock

כולנו מקוות שלעולם לא נזדקק לאף קצבה מהביטוח הלאומי, למעט קצבה אחת, שאפילו נעים לקבל אותה. דמי הלידה המגיעים לכל אישה עובדת שילדה, הם מפגש שאמור להיות נעים ומזמין עם המוסד לביטוח לאומי. לשכירות רבות אין אפילו כל מגע עם הביטוח הלאומי, שכן נשים המועסקות במקומות עבודה גדולים, כמו שירות המדינה, אף לא נדרשות להגיש את התביעה והכל עובר ממשרד הממשלה למשרדי הביטוח הלאומי.

אך יש קבוצת נשים שעבורה חוויית דמי הלידה איננה כה נעימה, וזוהי קבוצת הנשים העצמאיות. מדי שבוע אנו מקבלות מספר פניות לקו הפתוח של שדולת הנשים, לזכויות נשים בעבודה, מטעם נשים עצמאיות שהופתעו לגלות שנה לאחר הלידה כי הביטוח הלאומי קיזז את דמי הלידה ששילם להן, או שקיבלו דמי לידה נמוכים בהרבה מהמשוער. כשניסינו לברר את העניין התברר כי הקושי היה נעוץ בשיטת חישוב דמי הלידה.

בעוד שלציבור השכירות משולמים דמי הלידה על פי המשכורת בשלושת החודשים שקדמו ללידה או ליום היציאה לחופשת הלידה, לציבור הנשים העצמאיות היה נערך החישוב אחרת, וכלל, באופן אבסורדי, גם את הכנסתן בשנה שלאחר הלידה. שיטת חישוב זו הובילה לקיזוזים בלתי נעימים שפגעו ביכולת של אותן אמהות צעירות לתכנן את צעדיהן. בנוסף, היא יצרה חוסר ודאות אצל האישה היולדת שלא ידעה כמה כסף ייכנס בסופו של דבר לחשבון הבנק שלה.

תיקון עוול לנשים עצמאיות

לאחר מספר ניסיונות כושלים לתקן את חוק הביטוח הלאומי התבשרנו אתמול על הצלחה בתחום. הצעת חוק של ח"כ ד"ר עליזה לביא, יושבת ראש הוועדה לקידום מעמד האישה, וח"כ דב חנין, זכתה לתמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה, מה שמבטיח את תמיכת הממשלה בדיונים הצפויים בכנסת. ההצעה, שנוסחה בסיוע חברותינו מארגון ויצ"ו ישראל, תתקן עוול משמעותי לציבור הנשים העצמאיות ותסיר חסמים לא מבוטלים מציבור זה שממילא "נושא בנטל".

מדובר בהחלט ביום משמח אך אסור לשכוח שחוק הביטוח הלאומי והפרקטיקות הנוהגות במוסד לביטוח לאומי, מהווה עדיין כר פורה לאפליה נגד נשים. כך למשל, פנינו באחרונה למוסד לביטוח לאומי בבקשה לשנות את החוק כך שגם אישה שיולדת למרבה הצער ולד מת, לידה שקטה, בשבוע מוקדם, תהיה זכאית לדמי לידה. לצערנו, פנייתנו נענתה בשלילה וגם אנו נפנה עתה למחוקקות ולמחוקקים החרוצים בתקווה שגם כאן הצדק ייעשה.

יש דוגמאות רבות נוספות שקצרה היריעה מלתאר ולכולן מכנה משותף ברור: מדובר בחוק שנכתב לפני כמעט עשרים שנה, אשר שילב דברי חקיקה מיושנים ולעתים אף לא רלבנטיים. כל שינוי בחוק גורר הוצאות תקציביות רבות, כך שקשה עד בלתי אפשרי לתקן את החוק האמור. וכך נותרנו עם סעיפים שמתאימים אולי לשנות ה-50, המתייחסים לנשים כאל עקרות בית, שוללים מגברים את הסטטוס האמור, קובעים תקרה נמוכה לדמי שמירת הריון ומקזזים את מזונות הילדים שהמוסד לביטוח לאומי משלם לאישה הגרושה שעובדת ומשתכרת.

החלטת ועדת השרים לחקיקה היא סנונית, שיש לקוות שתבשר על בוא אביב – אביב שוויוני בביטוח הלאומי לנשים מכל הקבוצות האוכלוסייה.

*****

עו"ד דנה נאור מנדאל היא מנהלת המחלקה המשפטית, שדולת הנשים בישראל.

שדולת הנשים מפעילה קו פתוח לזכויות נשים בעבודה בטלפון: 03-6120000
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה