כשסבא מת מאיה התחילה להשתעל

על פי הרפואה הסינית, יש קשר בין גוף ונפש. לכן, יכול להיות ששיעול נגרם בגלל אבל על אדם אהוב. איך זה עובד ואיך מרפאים את הגוף בעזרת שיח ריגשי?

20/02/2014
מירב סבר קבלו עדכונים ממירב סבר
  • RSS

מאיה (שם בדוי, בת 8) הגיעה אלי כשהיא מתלוננת על שיעול שלא עוזב כבר שנתיים. השיעול מגיע בחורף, מתחיל בלילה, לאט משתלט על כל היממה, מסתבך לדלקות זיהומיות המצריכות טיפול אנטיביוטי, עובר לשבועיים שלושה וחוזר. שום דבר שניסו לא ממש עזר: תרופות, הומיאופתיה, טיפול בתזונה, צמחי מרפא ודיקור. אף טיפול לא הוכיח את עצמו לאורך זמן המשפחה החליטה לחזור לדיקור ברפואה סינית – כך הגיעו אליי.

שיעול רגשי

"הרגשות הם כמו מאגרים או בריכות המחפשים שחרור וכשהם משתחררים הם שוטפים הכול החוצה והאדם מוצא הקלה", כתב זיגמונד פרויד. ונדמה שכיום יותר מתמיד המדע והרפואה מאמינים בדואליות, כלומר, שהגוף ונפש המנהלים סימביוזה מיוחדת ומאפשרים את הפלא שנקרא 'אני'. יהיה זה טבעי ומתבקש לדון בדואליות הנדונה בכל תהליך תרפויטי באשר הוא, מתוך הבנה שהתניה רגשית או תודעתית תגרור בהכרח ביטוי גופני.

מוזר כי על אף שהדברים הללו ידועים וברורים ובכל זאת אינם מיושמים הלכה למעשה ברפואה המודרנית.

כעס, פחד או עצב?

במהלך השנים הרבות בהם אני מטפלת בדיקור וצמחים סיניים נתקלתי במקרים רבים בהם תחלואי הגוף נרפאו ונעלמו לחלוטין ובמהירות גדולה יותר מהצפוי, ברגע ששילבתי שיח רגשי בתוך התהליך הטיפולי כזה החושף רגשות וכאבי נפש. הניסיון רק חיזק בי את ההבנה שהריפוי אינו תהליך גופני  בלבד אלא משלב גם את המנטלי-רגשי. אנשי הרפואה בהודו בעת העתיקה האמינו שהגוף נוצר מתוך התודעה ותהליך הריפוי נעשה בתוך גרעין ההכרה, הרבה מעבר לגבולות הגוף הפיזי.

במקרה של מאיה, הילדה שסבלה כשנתיים משיעול טורדני, האבחנה הגיע אחרי כמה שלבים: קודם עברתי איתה ועם האם תשאול מקיף לפי שאלון מובנה לאחר שקיבלתי מענה מלא על כל המתרחש פיזית בגוף, עצרתי לשאול את הילדה איזה רגש עובר אצלה בגוף? להלן השיחה שהתנהלה ביני לבין מאיה:

- "מה יש לך הכי הרבה בלב? כעס,פחד או עצב?".

- מאיה מצידה השיבה מיד: "עצב!".

- כששאלתי:"מה הכי עצוב בעינייך?".

- "להיפרד" ענתה והשפילה מבט.

- מה עצוב בלהיפרד?" הקשיתי.

- "זה עצוב כי זה נגמר,זה סוף, אין שום דבר אחרי...".

- "ממי נפרדת?" שאלתי.

- "מסבא שלי...הוא מת".

הסטתי את מבטי לעבר האמא שישבה בצד ושאלתי מתי הסבא מת, ואז ראיתי את הבעת התדהמה שעל פניה כשענתה:"לפני שנתיים, בחורף", והוסיפה שגם הכלבה שלהם נפטרה באותה תקופה בפתאומיות...

ריפוי של הגוף ושל הנפש

הרפואה הקונבנציונלית העוסקת בריפוי הגוף אינה עוסקת במימד הרגשי של סימפטום גופני כפועל יוצא כמעט לחלוטין. יתירה מזאת, גם הפסיכולוגיה העוסקת בנפש האדם אינה מביאה את הביטוי הגופני כביטוי למצוקה רגשית..מוזר? מאוד. כה בסיסי, כה מתבקש אינטואיטיבית וכה חמקמק.

הרפואה הסינית העתיקה הכירה והגדירה 5 רגשות בסיסיים. אני, כמטפלת ברפואה סינית שנים רבות ומתוך הבנה ואמונה שאין רפואה לגוף מבלי פתרון אמיתי ונוקב לקונפליקטים רגשיים, משלבת ריפוי בעזרת רפואה סינית מסורתית לדיאלוג רגשי ברור. שילוב האיכויות מייצר ריפוי מסדר חדש.

ברפואה הסינית המסורתית יש חמישה אלמנטים הפועלים בטבע ובגוף מזינים ומבקרים זה את זה ובכך שומרים על איזון ובריאות: עץ, אש, אדמה, מתכת, מים. כל אלמנט מייצג איברים מסוימים,טעם מסוים,ריח, עונה בשנה,רגש ועוד...

האלמנט המוביל בסיפור של מאיה בטיפול הוא אלמנט המתכת: צבעו לבן, טעמו חריף, העונה המשויכת אליו היא הסתיו, האיבר שהוא מייצג – ריאות והרגשות הם עצב, אבל וצער. מכאן הקשר בין מוות לשיעול שהוא פתולוגיה של הריאות נהיה ישיר וברור לי מעל לכל ספק.

המוות מפחיד מאוד

כששאלתי את האמא אם דיברו על המוות בבית. והיא ענתה ש"ממש לא". פניתי למאיה ושאלתי אותה "מה זה מוות בעינייך?", והיא ענתה:"זה כלום, זה סוף, אין שום דבר יותר, זה מפחיד מאוד...".

ביקשתי את רשות האם וניהלתי שיחה עם  מאיה על מוות ועל אמונה. על זיכרונות שבלב שעוזרים לנו להרגיש שגם אם האנשים שאהבנו אינם עוד איתנו בגוף, הם איתנו בלב בכל רגע שנחפוץ וביקשתי ממנה לנסות להרגיש את סבא בלב. הטיפול הפיזי התבצע דרך שתי נקודות דיקור שנועדו לאזן את אלמנט המתכת.

שיעול רגשי

שיעול רגשי

בקשתי מהאם וממאיה לחזור אלי כעבור שבוע.  השיעול כמעט ונעלם נישאר יובש בגרון. מבחינה רגשית מאיה סיפרה בחיוך שהיא נזכרה בכל הדברים שעשתה עם סבא והיא מרגישה אותו בלב והיא קצת פחות עצובה.

כעבור טיפול נוסף, השיעול עזב כלעומת שבא. המפגשים עם מאיה המשיכו כחצי שנה בתכיפות של פעם בחודש.

בהם המשכנו כמובן לדבר על פרידות, גם מחברות גם מחיות. ואפילו מחפצים.

הדיאלוג עם הנפש הכרחי להתמודד עם בעיה. אנו חייבים להיות מעשיים וישירים, כנים עם עצמנו ועם המצב. אנחנו פוחדים, כועסים ולא יודעים או מבינים למה. מחקרים מצביעים על כך כי שימוש במילים והענקת שם לפחד הופכת אותנו מודעים אליו, וממש בנקודה הזאת התודעה המודעת מתחילה להשפיע ולזרז את תהליך הריפוי והחלמת הגוף.

כשהרגש פוגש במילה - זאת היא נקודת החיבור וההשפעה שבין הרוח לחומר, זה המקום המייצר תנועה, כאשר הדיקור מאיץ את הטרנספורמציה הרגשית.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

מירב סבר, מטפלת ברפואה סינית, תרצה על חשיבות שילוב שיח רגשי בתהליך טיפולי בכנס השנתי של הקונגרס הבינלאומי לרפואה סינית. הכנס יתקיים בבית ציוני אמריקה בת"א, בתאריכים 25-27/3/2014.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה