המחיר של הריון בסיכון

כשגילי גילתה כי נדבקה בנגיף ה-CMV בהריון היא מצאה באינטרנט המון מידע רפואי, אבל בשום מקום לא נכתב על העלויות הכבדות וההחזרים שמגיעים מהביטוח. אז היא הקימה אתר שעוסק בצד הפיננסי של ההריון

16/02/2014
אביגיל כהן קבלו עדכונים מאביגיל
  • RSS

המחיר של הריון בסיכון

תשעים ותשעה אחוז מהזמן אני פול גז באופטימיות. אולי זאת הגנטיקה שלי, החינוך או מהמורות החיים - אינני יודעת מדוע אני ככה, אבל אני שמחה על כך. אולי לפעמים אני מעצבנת אחרים, אולי זה לא תמיד מה שצריך בסיטואציות מסוימות, אך ככה אני.

כמו כולם, אני גם מכירה את התחושה של אופטימיות ברוורס - כשהכול שחור ואין אור בקצה המנהרה, אפילו לא הנורה הקטנה המהבהבת של הממיר באמצע הלילה. אלו הימים שאת לא זוכרת בכלל איך אפשר לחשוב חיובי ואיך יכול להיות אחרת. בימים כאלה קשה לעצור את הדמעות,שלא לדבר על חיוך קטן. הרגעים האלה דפקו אצלי בדלת מספר פעמים בודדות (למזלי טפו טפו) ואני יודעת לקבל אותם בהבנה ובאהבה, התחושה מוכרת ואני יודעת לזהות אותה כשאני נמצאת בתוכה.

את התחושה של אופטימיות בניוטרל לא הכרתי עד ההיריון השני שלי. האופטימיות בפול גז לא מתחלפת באופטימיות ברוורס, כלומר, בפסימיות תהומית, אך היא חצי אמיתית, מלווה בהסתייגות.

הכול התחיל בבשורה שנדבקתי ב-CMV. גיליתי זאת לראשונה כשהייתי בשליש השלישי להריון. יומיים של בכי בבוקר וגוש תקוע בגרון אחרי הצהריים כשאני נמצאת עם הבת הגדולה. אני זוכרת את עצמי מגיעה לחניה של המרפאה בשעה שבה זומנתי, ולא מצליחה לצאת מהאוטו כי הבכי לא מפסיק.

רופאים השמיעו באוזני דברים נוראיים כמו מומים למיניהם והאפשרות ללידה שקטה. כעבור יומיים התעשתי, התחלתי לפעול. התחברתי באינפוזיה לפורום של הריון עם CMV, בעברית ובאנגלית - ליתר בטחון. התייעצתי עם טובי המומחים, עשיתי סקירות אולטרסאונד, MRI וגם בדיקת מי שפיר בשבוע 33.

מה עושים עכשיו?

בין סקירה אחת לשנייה, טסתי לנקות את הראש. בתמונות אני מחויכת וגם יושבת מסעדות טובות, עושה קצת קניות (בכל זאת יש בטן...), אבל בפנים מחכה לחזור לארץ, לעשות בדיקת מי שפיר ולשמוע "שלילי, הילדה לא נדבקה, הכול בסדר". מיד המחשבה מתחלפת בפסימיות, מה יקרה אם אשמע "חיובי, היא נדבקה", מה אז? לוקחים סיכון? ושוב המחשבה מתחלפת -  גם אם נדבקה היא בטוח לא נפגעה, ושוב - אך מה אם היא כן נפגעה? וכך המעגל הזה, אופטימיות מסויגת, חוזר על עצמו שוב ושוב.

תמיד הייתי בגישה שעדיף לחשוב חיובי והכי גרוע להתאכזב. אנחנו בני האדם חוששים מאכזבה ומרגשות קשים, כשלמעשה הם רגשות לגיטימיים, ולכן העדפתי את הקומבינציה של אופטימיות גדולה+אכזבה מאשר אופטימיות מסויגת.

קונים שקט נפשי

כל תקופת האופטימיות בניוטרל לא מעזים לדבר על שמות לקטנה, לא חושבים על סידורים לוגיסטיים, לא מכינים את האחות הגדולה, לא מחליטים כמה זמן אקח חופשת לידה ומה אעשה עם העבודה. מחכים, ממתינים למי שפיר הגורלי.

ההריון לא שקט. ההריון יקר. יקר ללב ויקר לכיס. בדרך מגלים מה זה טופס 17, ועדה רפואית, דינמיקה ואגו של רופאים מומחים, מבינים מה המשמעות של "לצאת עם ידיים מלאות מחדר לידה". זורמים, עושים הכי טוב שאפשר. באינטרנט יש הרבה מידע רפואי, חלקו ברור וחלקו סתום, אך המידע קיים.

ועם כל המידע הרפואי ברשת אין אף מילה על העלויות, ההחזרים מקופות החולים ומחברות הביטוח. לאורך כל הדרך לא ברור לנו כמה סקירות אולטרסאונד והתייעצויות רופאים מגיעות לנו.

למרות העלויות הגבוהות אנחנו לא חוסכים בקבלת תשובות, מנסים לקנות את השקט הנפשי בכסף. אך לא ידענו האם ההוצאות יהיו מוכרות או שנוציא אלפים ונקבל תשובות שליליות כשנגיש את התביעות. השקעתי ימים ארוכים כדי לנסות להבין כמה הכול יעלה לי ומה אקבל חזרה.

את הזמן והאנרגיות שהשקעתי החלטתי להעביר הלאה, לבנות אחרות. כך הקמתי אתר ומחשבון החזרים, כדי שכל אחת תדע לכמה היא זכאית, אילו כספים היא יכולה לקבל חזרה, מכל קופת חולים, מכל חברת ביטוח מכל תוכנית ומכל פוליסה.

אז איך נערכים?

אני מאמינה שאם כל אחת תדע אילו הבדלים קיימים בין התוכניות השונות בקופות החולים ובין הפוליסות בחברות הביטוח, יחד עם היכולת לתכנן מראש את ההריון, היא תוכל לחסוך אלפי שקלים. לכן, אם את מתכננת הריון כדאי לך להצטרף מבעוד מועד לביטוח משלים או פלטינום המתאים לך ביותר, או בנוסף, לפוליסה המתאימה בחברת ביטוח. זאת מבלי לשכוח את תקופת האכשרה עד המימוש וקבלת הכספים המגיעים לך.

אביגיל (גילי) כהן היא טיפוס אופטימי, אמא לשתיים בעלת האתר mama2b - הצד הפיננסי של ההריון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה