פרשת ביה"ח הדסה: דרושה ועדת חקירה

מנהלי ביה"ח הדסה משכו משכורות עתק בזמן שידעו שאין כסף בקופה. עכשיו הם ימליצו לפטר עובדים, אבל הפתרון הוא לשים את הזרקור על האיש שניהל את הארגון הכושל

12/02/2014
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS
» קופה מרוקנת. צילום מסך מתוך יוטיוב.

בית חולים הדסה הוא עסק פרטי בבעלות ארגון ״נשות הדסה״. שלא כמו בתי החולים הציבוריים והממשלתיים, בית החולים הזה יכל והתנהל במשך שנים מתחת לרדאר המיושן של משרד הבריאות.

איך מתנהל עסק פרטי זה לכאורה לא מענייננו, הרי זה עסק פרטי. אלא שלהבדיל ממכולת או מוסך, העסק הזה נתן שירותי בריאות, בחירום ובשגרה, למאות אלפי בני אדם שאם רצו או לא רצו - הופנו אליו, שהרי העסק הפרטי הזה הוא אחרי הכל, בית החולים הגדול בבירה.

עכשיו מסתבר שמנהליו השתמשו לאורך שנים בכספים שבכלל לא היו להם. המנהלים הללו משכו לעצמם מדי חודש משכורות עתק, כשהם יודעים, להבדיל מהרופאים ״הרגילים״, עובדי המשק והאחיות, שהם מושכים כסף שכלל לא קיים. ובכדי להוסיף פשע על חטא, המנהלים הללו גנבו כספים מהעובדים ומהמדינה, בכך שלא העבירו תשלומי מיסים שבפועל נגבו מהעובדים.

אין בושה

ניתן לומר לצורך העניין שאת כספי המיסים הללו, שנגבו מהעובדים אך לא הועברו למדינה - הם העבירו לעצמם כמשכורות ופנסיות. מקוממת ומרתיחה העובדה שהאיש שאחראי יותר מכולם למצב הזה, פרופ׳ שלמה מור יוסף - זה שרוקן את הקופה אך המשיך למשוך לעצמו משכורות כאילו כלום, מונה למנכ"ל הביטוח הלאומי של כולנו.

לחובב המצלמות הזה, זה שכולנו למדנו להכיר בעקבות השבץ של אריק שרון, אין בושה. פשוט ככה. והמדינה? המדינה התרשלה, כרגיל, בפיקוח על בית החולים. התרשלה בכך שלא פקחה, ובכך שגם כשהבינה שמיסים שנגבו מהעובדים לא מגיעים אליה – שתקה.

אז מה עושים עכשיו? אם תשאלו את הנהלת הדסה - הפתרון יהיה לפטר מאות עובדים זוטרים. אם תשאלו את המדינה - הפתרון הוא לפטר את הזוטרים ולקצץ במשכורותהם של הבכירים. ואם תשאלו אותי, הפתרון, מעבר לפיטורים והקיצוצים וצעדי ההתייעלות, חייב להתחיל בהקמת ועדת חקירה ממשלתית (לא פחות), והעמדה לדין של שדרת המנהלים של הדסה. כל זאת רק לאחר סילוקו של פרופ׳ מור יוסף (שממשיך לקבל מהקופה הריקה של הדסה, לא פחות מ-75,000 שקלים מדי חודש כחלק ממענק הפרישה שלו) מביטוח הלאומי שהוא רשת הבטחון (המחוררת אמנם) של כולנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה