3 חטיפים לטיול, לא הגזמתם?

לטיול שנתי שנמשך 5 שעות ילדי כיתה ב' התבקשו להביא 3 חטיפים. בחישוב פשוט מדובר בחטיף כל שעה וחצי, ומאות קלוריות. אולי הגיע הזמן לחשוב על בריאות הילדים?

10/02/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS
» חטיפים ומצב רוח. צילום: Shutterstock

"הורים יקרים שלום, לטיול מחר נא להביא סנדוויץ', מים, כובע, 3 חטיפים ומצב רוח טוב". זו ההודעה שקיבלתי אתמול לקראת היציאה של תלמידי כיתות ב' לטיול שנתי. למען הסר ספק, הטיול מתחיל ב-8:30 ומסתיים ב-13:30, כלומר בחמש שעות של טיול, הילדים שאכלו ארוחת בוקר בבוקר ויאכלו ארוחת צהריים, יאכלו סנדוויץ ושלושה חטיפים!

אוקיי, אז עכשיו יקפצו ההורים שיגידו "אפשר לחשוב, יש טיול פעם בשנה, תנו להם ליהנות". הבעיה היא שיש גם יום הולדת פעם בשנה וחלוקת תעודות פעם בשנה ופורים פעם בשנה ועוד כל מיני מועדים שצריך לחגוג פעם בשנה, כי הרי אין חגיגה בלי עוגה, ואם כבר עוגה אז גם כמה סוכריות ואיזה קרמבו, העיקר שיהיה להם טוב.

כאילו לא היה לנו קמפיין השמנה (חסר טאקט ורגישות) שכל המדינה דיברה עליו. הרי כולם כבר יודעים, או לפחות חלקם שאחד מכל שלושה ילדים בישראל שמן. וילד שמן הוא ילד שיסבול בעתיד מבעיות בריאות וסובל בהווה, במרבית המקרים, מבעיות חברתיות ומדימוי עצמי שלילי. ילדים מושפעים מלחץ חברתי ומהדמויות שהם רואים בטלוויזיה. לא זכור לי שראיתי מנחה בערוץ הילדים שמנה וגם לא אף אחד מכוכבי "השמינייה".

ילדים הם כמו פלסטלינה

אז נכון שזה מה שהורגלנו אליו, וגם אנחנו בתור ילדים לקחנו חטיפים וחיסלנו אותם בספסל האחורי של האוטובוס עוד לפני שהגענו למקום עצירה הראשון בטיול, אבל השתנו זמנים ויש היום מודעות גבוהה יותר. גם אנחנו לקחנו את הסנדוויצ'ים שלנו בשקיות והיום אין ילד שיעז לבוא עם שקית לבית-ספר. למה? כי שמירה על איכות הסביבה נשמעת טוב יותר משמירה על בריאות הילדים? או שהכול מתחיל ונגמר באינטרסים של חברות ענק שרוצות שהילדים שלנו יאכלו עוד ועוד שטויות.

ופה, איך לא, ההורים נכנסים לתמונה. הורים שצריכים להיות מספיק חזקים להגיד לא. אמנם הדבר הנכון ביותר היה שמראש היו אומרים לתלמידים לא להביא חטיפים או להביא חטיף אחד, אבל לא כל מה שכתוב שחור על גבי לבן צריך להתבצע, גם אם זה מגיע מבית-ספר.

חסכתי מהילדה שלי את המבוכה ולא שלחתי אותה עם בננה ומלפפון (למרות שלרגע המחשבה הזאת חלפה בראשי). היא קיבלה את החטיף שלה ואני מקווה שלא תחזור מבואסת שהיה לה רק חטיף אחד. אבל ברור לגמרי שהשינוי צריך להגיע דרך שטיפת מוח או במילים יפות יותר - שילוב של חינוך בבתי הספר וחינוך בבית. ילדים הם כמו פלסטלינה, מה שמסבירים להם טוב, הם מבינים מצוין.

הנאה ופינוק לא חייבים לעלות ישר אסוציאציות של ממתקים. לא צריך להיות פאנטים וזה בסדר לאכול חטיפים מדי פעם וליהנות מאיזה שוקלד טעים, אבל שלושה חטיפים? אני מקווה שהם יספיקו לטייל בין כל הפסקות האוכל שיהיו להם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה