10 טיפים להתמודדות עם מתבגרת

איך לגדל ילדה עם ביטחון עצמי גבוה? מה יגרום לה לדימוי עצמי חיובי? ואיך נדע שהיא באמת מאושרת? קבלו טיפים לתקשורת טובה עם המתבגרת, זו שצמודה לאחד המסכים בבית

09/02/2014
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS
» לא להיבהל מהתגובות. צילום: Shutterstock

לאור הפרשיות האחרונות, הורים רבים מודאגים בנוגע לנערות שלהם. איך לטפח קשר חיובי עם המתבגרת? איך נדע מה עובר עליה ואיך נלמד אותה לשמור על עצמה ולהימנע ממצבי סיכון?

הורות היא מקצוע לא פשוט, זו משימת חיינו. כולנו מסכימים שמבחינתנו הילדים הם הכי חשובים והמשפחה מעל לכל. בפועל, כמה זמן אנחנו באמת מבלים בחיק המשפחה? כמה זמן אנו מקדישים לחשוב על ההורות שלנו?

הורים היום מבולבלים מאד וגם הילדים. אנחנו מתמודדים עם טכנולוגיות וסוגיות שלא היו פעם. אין לנו מודל ואנחנו שואלים את עצמנו איך מתמודדים?

הנה כמה טיפים להורות מיטיבה:

1. לפתח קשר - קשר שבו הנערה המתבגרת תרגיש בנוח לבוא אליכם ולספר לכם מה עובר עליה מה קורה בעולמה. שתפו אותה בחיים שלכם ותיזכרו תמיד למתן את התגובות שלכם, כך שהיא תרגיש בנוח לבוא אליכם בשעת צרה.

2. לא לשחרר יותר מדי את החבל – "לא כל דבר אנחנו מרשים אצלנו בבית", "זה לא מקובל", "בשעות כאלה את תהיי בבית", וכו'. לא להיבהל מהתגובות שלהן.

3. בניית דימוי עצמי חיובי - אם אנו רוצים לגדל נערות עם דימוי עצמי חיובי חשוב שלא נבקר אותן ולא נשפוט אותן בחומרה. חשוב שתהיה גישה מקבלת המחזקת תכונות חיוביות. עידוד וחיזוקים חיוביים יאפשרו לנערה לפתח דימוי עצמי חיובי, תחושת ערך ובטחון עצמי שיעזרו לה בהתמודדות בסיטואציות.

4. אל תהיו חברים של הילדה - כשאני מצהיר שאני חבר של הילדה אני מטשטש את התפקידים ומוריד מהסמכות שלי. ילד הוא לא חבר שלנו והיחסים ביננו לא שיוויוניים. עדיין אני ההורה שמקבל החלטות וקובע כי זה התפקיד שלי. אפשר להיות בקשר מצוין עם הילדים ועדיין להיות ההורה הסמכותי. ילד זקוק להורה ששם את הקו האדום שלו ומגן על הילד.

5. להסביר להן גם מה שנראה ברור כדאי להגיד לנערות היקרות: שימרו על עצמכן. הגוף שלכן הוא שלכן בלבד. אל תעשו משהו שאתן לא מרגישות איתו בנוח או על מנת למצוא חן או להתקבל על ידי חברה מסוימת. הימנעו מסיטואציות ומגברים שעלולים להפעיל עליכן לחץ לקיים יחסים ולספק את רצונם. גבר שלא מחכה לכן ולא מכבד את הקצב שלכן וגילכן הצעיר לא שווה את זה, וכנראה שיפרד מכן מהר מאד אחרי שיקבל את מבוקשו.

6. לדבר, לשתף ולשוחח על דברים שקורים בתקשורת ולהשתמש בזה כדי להנחות, ללמד ולהקשיב. חשוב לפתח אווירה טובה בבית ותחושה שכל אחד חשוב ולכל אחד יש ערך.

7. לדעת מה קורה - אם אתם חושדים שמשהו קורה עם הנערה המתבגרת שלכם והיא מסתירה או מתנהגת מוזר, נסו בכל דרך לברר מה קורה לה, אם דרך חברות או בכל דרך שנראה לכם. זה לא חיטוט או פגיעה בפרטיות, כי אם זה יאפשר לכם לעזור לה זה חשוב מאוד.

8. ארוחות משפחתיות - נסו להנהיג מסורת של ארוחה משפחתית יחד. זה עוזר לתחושת השייכות ותחושת הביחד המשפחתי. כדאי לכבות טלוויזיה ולהנהיג חוק שבשולחן אין פלאפונים. אולי סוף סוף תתקיים שיחה.

9. אסיפה משפחתית - מאד מומלץ להנהיג שיחה שבה מתכנסים כל בני הבית פעם בשבוע או שבועיים ומשוחחים. כל אחד מוזמן להעלות נושאים שחשובים לו. מה מטריד, מה חשוב לו, מה היה רוצה לעשות. זה זמן לפתור עניינים, להציע רעיונות חדשים, ולתכנן ביחד פעילויות כמשפחה.

10. נוכחות הורית חשובה בכל גיל - מחקרים הראו שעצם הנוכחות של ההורים בבית מנעה התנהגויות סיכוניות של הילדים. לפנות זמן להיות בבית, לקחת חלק פעיל בחיי הנערות, להיות ערניים, להכיר את החברות, להסיע למקומות ולפקוח עין.

אני רוצה להרגיע אתכם ולומר לכם שהחדשות הטובות שאפשר ללמוד הורות. אפשר לשפר וללמוד דרכי תקשורת אפקטיביים ואפשר ללמוד איך לגדל ילדים מאושרים ובטוחים בעצמם. יש קורסים להורים בהם לומדים את כל המיומנויות הללו.

*****

נגה בירן היא אמא לארבעה ילדים ומנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה