אייל גולן - אתה לא הקורבן

הקורבנות כדרך חיים פירושה לא לקחת אחריות על מעשים, להאשים את כולם ובסוף לתקוף. אם הייתה באייל גולן קצת יושרה הוא היה מודה בטעויות שעשה ומבקש סליחה מהנפגעות

05/02/2014
שני אלוני קבלו עדכונים משני אלוני
  • RSS
» טעות בשיקול דעת. צילום מסך מתוך יוטיוב

התנהלותו של אייל גולן בימים האחרונים מציגה היטב את ההבדל התהומי שבין נפגע/ת לקורבן. בשנים האחרונות כבר לא מקובל להשתמש במונח "קורבן" בכל הנוגע לתקיפות מיניות, יש במילה הזו מסר מקטין ומבזה לנפגעת העבירה. אבל האמת היא שקורבנות איננה אירוע, אלא דרך חיים, כפי שמלמד אותנו בימים האחרונים גולן.

הקורבנות כדרך חיים פירושה לא לקחת אחריות על מה שקרה לך, להאשים את כל הסובבים אותך מלבד את עצמך, וכשכל אלה לא עובדים, לתקוף את כל מי שסביבך בדרך הכואבת ביותר כדי להסיט את תשומת הלב ממך.

במסגרת הפרשה הצטברו עדויות נגד "הזמר המפורסם" ואף נחשפה עדותו האישית במשטרה שבה הוא הודה שקיים מגע מיני ביודעין עם מישהי צעירה ממנו ביותר מ-20 שנים (בין אם הוא ידע שהיא בת 17 ובין אם לאו) כשבחדר ליד מבצע אביו את זממו באחרת.

אקט נואש

אחרי שהתברר שהביקורת הציבורית הולכת וגוברת הוא בחר להשתמש בכלי התוקפני ביותר שעמד ברשותו - הגשת תביעות משפטיות נגד מי שהעיזו לבקר אותו, ובהם גם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל.

היום כשגם הגשת התביעות המשפטיות לא השתיקו את הביקורת נגדו הוא יוצא באקט הנואש האחרון ומדבר אל הציבור - לא אני אשם בהתנהלות הבזויה שלי. "אולי הייתה טעות בשיקול דעתי בבחירת האנשים הקרובים אלי, בכמיהה שלי ליחסים טובים עם אבא שלי שנטש אותי בגיל צעיר, אבל לא יותר מכך". גולן מלמד אותנו את השיעור האחרון בקורבנות, כולם אשמים במה שקרה, מלבדי.

הן בעיקר שותקות

לעומתו את הנפגעות והנפגעים אנחנו פוגשות מדי יום ביומו. הם מלאי רגשות אשמה, הן לוקחות אחריות גם על אירועים שלא היתה להן כל שליטה עליהם, הן מגנות בחירוף נפש על משפחות פוגעות ונוטשות, הם נמנעים מלהגיש תלונה במשטרה כדי שלא לפגוע בתוקף שלהם, הם לא מספרים את מה שקרה להם כדי לא לפגוע בסובבים אותם – הן בעיקר שותקות.

כששמעתי את הקלטתו של גולן, הצטערתי שאני לא שומעת יותר נפגעות תקיפה מינית מדברות כמוהו. הייתי רוצה לשמוע אותן אומרות "זה לא אני אשמה במה שקרה לי, אבא שלי שפגע בי הוא האשם". כמה רציתי שתתקשר לקו הסיוע שלנו מישהי ותגיד "הטעות היחידה שלי הייתה בשיקול הדעת שלי אבל על כל מה שקרה אחרי כן, לא הייתה לי שליטה".

אז בואו נעשה סדר בדברים - גולן ואביו ניצלו, על פי הפרסומים, צעירות שהעריצו אותו. אם היו בו קצת יושרה ורגישות הוא כנראה היה לוקח אחריות על הטעויות שעשה ומבקש סליחה ממי שהוא אולי פגע בהן. אבל אייל גולן הוא בסופו של דבר רק "קורבן".

*****

שני אלוני היא מנהלת מרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית חיפה והצפון.

קווי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית: לנשים 1202, לגברים 1203.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה