למה אין פיקוח על גנים פרטיים?

על-פי חשדות, סייעת בגן הורתה לילדים להכות ילד כדי "לחנך" אותו. עד שלא יהיה פיקוח על גנים פרטיים, הדיווחים על מקרים קיצוניים ימשיכו והילדים ישלמו את המחיר הנפשי

04/02/2014
יעל דרליך קבלו עדכונים מיעל דרליך
  • RSS
» אין הגנה על הילדים. צילום: Shutterstock

דמיינו לעצמכם תסריט בו ילדכם הקטן עומד באמצע חדר הגן וחבריו לגן ניגשים אליו ומכים אותו בזה אחר זה, לאחר שקיבלו הוראה מדמות ״חינוכית״ - הסייעת. עכשיו הפסיקו לדמיין כי במציאות של שנות ה-2000 זה קרה! הורים לפעוט כבן שלוש מקריית אתא נדהמו לשמוע מבנם שהוא נאלץ לעמוד במרכז הגן ולספוג מכות מחבריו בהוראתה של הסייעת, לאחר שלטענתה אותו פעוט השתולל במהלך יום הלימודים וסירב להירגע.

הורי הפעוט שבאו לקחת אותו בסוף היום שמו לב שהוא נסער וכששאלו אותו מה קרה הוא סיפר להם שהוכה בגן. כמובן שהוריו המבוהלים ניגשו למשטרה, הגישו תלונה והסייעת הושעתה מהגן וישנה חקירה בעניין. איזה טירוף זה שאותה סייעת בחרה להעניש בדרך הזו והשתמשה בידיים של ילדים אחרים, תוך עידוד אלימות כנגד אותו פעוט, ועוד איימה עליו כי אסור לו לבכות.

מקרה נוסף שקרה לפני כשבועיים התרחש בגן פרטי בתל אביב, בו בעלת הגן אליס נכנסה לחובות נעלמה, סגרה את שערי הגן והעבירה את תשלומי ההורים לחברת נכיון צ'קים, שהתחילה לדרוש מהם כספים.

מידור הורים

בדצמבר 2013 משרד החינוך ייצא בהחלטה חד משמעית, בה הוא יאסור על הצבת מצלמות בגני ילדים. מסתבר שמשרד החינוך דוגל בסוג של אג׳נדה של מידור הורים, וכמה שפחות מידע שייצא החוצה כך יש להם יותר שקט. הטענה העיקרית הייתה הביטוי של ״זכות לפרטיות הילד״, אך מה עם הזכויות הבסיסיות יותר כמו מניעת אלימות ויחס מכבד מצד הצוות המטפל? רק הידיעה שיש מצלמה מביאה אוטומטית לשינוי בהתנהלות הצוות ולשקט ובטחון של ההורים.

גם אני אמא ששני ילדיה נפגעו בגן פרטי לפני כשנתיים בידי הצוות המטפל ברמה הרגשית והפיזית. לאחר שחשפתי את הסיפור האישי שלי במדיה והבנתי שישנם סיפורים רבים מסביבי בהם ילדים נפגעים, החלטתי להרים את הכפפה ולמנף את הכאב העצום שחשתי לצורך מאבק ומהלך חקיקתי, שמטרתו לשנות את התנהלות התחום הרגיש הזה.

ישנו חוק משנת 2010 שלא מקודם ועיקרו פיקוח על מסגרות פרטיות מגיל 0 ועד 3. העובדה ששיקולים כספיים הם אלו שמעכבים הגנה על ילדינו מכאיבה לי. המציאות כיום לפיה נדרשים שני בני הזוג לצאת לעבוד בכדי לפרנס את המשפחה, מחייבת את מרבית ההורים להפקיד את ילדהם בידיים זרות, אך אין לנו ההורים כל הבטחה מספקת שהילדים הללו הנמצאים בשלבים קריטים לחייהם יקבלו יחס ראוי.

מזה כשנה אני מובילה מאבק פעיל ברשת בקבוצה שנקראת "הגננת להורים - לבחור גן בלב שקט", הקוראת להסדרת החוק הנ״ל, ואליי הצטרפו מעל 3,500 הורים המעוניינים לקחת חלק בשינוי למען ילדיי המדינה. אני מזמינה גם אתכם להצטרף למען הילדים של כולנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה