סובלים מיובש בעיניים?

יובש בעיניים הוא תופעה מציקה שמתרחשת לכל אורך השנה, אבל מתגברת בחורף. מדוע זה קורה, מהן הדרכים לטפל ביובש בעיניים ומה יש לרפואה הסינית להציע?

04/02/2014
איתי שרף קבלו עדכונים מאיתי שרף
  • RSS

החורף מביא עמו ברכה של משקעים וחיים חדשים לטבע, אבל כולנו יודעים שהוא נושא גם לא מעט תופעות שמעמיסות התמודדויות על הגוף שלנו, בכל גיל. אחת התופעות הפיזיות שעלולות להתעצם בשל מזג האוויר היא היובש בעיניים. רוחות חזקות, מעברים חדים בין אחוזי לחות שונים באוויר - כל אלה מעצימים את התופעה אצל מי שממילא לוקים בה, ועשויים לגרום לתחושת אי-נוחות בקרב מי שלא חווים את הבעיה בדרך כלל. למעשה, מדובר באחת הסיבות הנפוצות ביותר שבגינן פונים מטופלים לרופא העיניים.

מיובש בעיניים

כאילו העיניים מלאות חול

מדובר במצב שבו יש הפחתה בייצור נוזל הדמעות או הפרעה בפיזורן על פני העין החיצוניים, באמצעות "פילם הדמעות" הבנוי משלוש שכבות: שכבה דקה המסייעת לנוזל להתפשט באופן שווה על שטח העין, השכבה האמצעית והגדולה ביותר שתפקידה לשמור על לחות העין וניקיונה - והיא מכילה בעיקר מים, מלחים ו-60 סוגי חלבונים, והשכבה החיצונית הכוללת שומנים שתפקידם להפחית את אידוי הלחות.

גם כשאנחנו לא בוכים - נוזל הדמעות שומר על לחות המשטח החיצוני של העין ועל ניקיונו. אם אין מספיק לחות - מתחילים הצרות והתסמינים, שכוללים את התחושות הבאות: גירוד, צריבה, אודם, תחושה כאילו העיניים מלאות בחול, ועוד.

בגלל גיל, עישון, שימוש במחשב

יובש בעיניים יכול להיגרם משלל סיבות, חלקן קשורות במחלות נוספות שבהן היובש מהווה רק אחד התסמינים. היובש עשוי להתהוות בקרב מי שסובל בבעיות במערכת העיכול או ממחלה אוטואימונית כלשהי (למשל - דלקת מפרקים שגרונית, לופוס ותסמונת סיוגרן). עם זאת, מי שחש ביובש בעיניים לא בהכרח לוקה במחלה מקיפה יותר, שכן יש לתופעה מספר סיבות אפשריות ודי שכיחות בחיי היומיום: גיל מבוגר, בעיות בעפעפיים, שימוש ממושך בעדשות מגע או במחשב, עישון, חשיפה לאלרגנים סביבתיים, או תופעות לוואי עקב שימוש בתרופות.

יש כמה דרכים מקובלות לאבחון יובש בעיניים. רופא העיניים יכול לבדוק את איכות הדמעות, שכן יש חשיבות רבה להרכב הנוזל בשלוש השכבות - אם אין מספיק שומנים בשכבה החיצונית, ייתכן שאידוי הדמעות מואץ בשל העדר ההגנה. עוד בדיקה נפוצה היא מידת הפיזור של הדמעות על שטח העין, באמצעות איתור אזורים יבשים. הבדיקה הנפוצה ביותר מכונה מבחן שירמר (Schirmer's Test) שנועד למדוד את כמות הדמעות. הדבר נעשה על ידי הנחת סרט על העפעף התחתון ועצימת עיניי המטופל. לאחר כמה דקות נמדדת הלחות שהצטברה על הסרט, ומאפשרת אומדן כמותי של הדמעות.

יובש בעיניים

איך מטפלים?

הטיפול המקובל ביובש הוא באמצעות נוזל דמעות מלאכותי (טיפות). במקרים רבים יעילות הטיפול אינה מספקת, והשיפור הוא למשך זמן קצר בדרך כלל. שימוש ממושך בנוזל המלאכותי עלול לגרום במקרים קיצוניים לפגיעה בקרנית. אך כיצד מתמודדים עם היובש? יש כמה דרכים למניעה וטיפול בתופעה:

  • בעיקר בחורף - מומלץ להימנע ככל שניתן מחשיפה ישירה לרוחות חזקות ושינויים קיצוניים באחוזי הלחות.
  • טיפות להקלה על תחושת הצריבה עשויות ליצור שיפור משמעותי בהרגשת המטופל, אך יש להקפיד לטפל גם בסיבות ליובש.
  • שימוש במכשיר אדים מגביר את הלחות בחדר, ויכול להאט את קצב אידוי הדמעות.
  • שינויים מוגברים בתנועת האוויר - גם בתוך הבית - מגבירים את היובש, לכן מומלץ להקטין את עוצמת "זורקי האוויר" (מפזרי חום, מזגנים) אם נעשה בהם שימוש ביתי.
  • כמות גדולה של אבק עלולה להחמיר את הבעיה, לכן מומלץ להימנע משהייה בחדרים מאובקים, או להיעזר במסנני אוויר מיוחדים המונעים אבק.
  • קומפרסים חמים ו/או עיסוי קל של העפעפיים עם שמפו של תינוקות (אל-דמע). הדבר עוזר בעיקר למצבי יובש שמלווים בדלקות עפעפיים.
  • שימוש במשחות ליובש בעיניים בזמן השינה ולא בטיפות (המשחות מחזיקות זמן ארוך יותר). עם זאת, הטיפות עלולות לטשטש מעט את הראייה, ולכן פחות מומלצות לשימוש במשך היום.
  • קריאה ממושכת, צפייה לאורך זמן בטלויזיה או במחשב - עלולות להחמיר את היובש. מומלץ לעשות הפסקות לעיתים קרובות ולתת לעיניים לנוח.
  • הרפואה הסינית משלבת בטיפול ביובש בעיניים גם צמחי מרפא, שמסייעים לטפל בסיבות ליובש. חלק מהטיפול עשוי לכלול שטיפה וחיטוי או אינהלציה בעזרת צמחי-מרפא.

.

הטיפ החשוב ביותר הוא לא להתעלם מתחושת העין שלך. אם אתם חשים גירוי בעיניים או את אחת התופעות שתיארנו כאן - פנו בהקדם לבדיקה אצל רופא העיניים.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הכותב איתי שרף הוא מומחה ברפואת עיניים סינית ובטיפול ביובש בעיניים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה