שילוב מעניין: רבקה זוהר ולירון לב

לירון לב, בוגר "כוכב נולד", פנה לרבקה זוהר וביקש ממנה לבצע שיר שכתב והלחין. החיבור המוצלח יצר מופע חדש של שניהם ועבודה על אלבום משותף

26/01/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

גם מי שלא נולד בתקופה שבה נבחרה לזמרת השנה, או זכתה בפרס כינור דוד, וגם מי שלא מכיר את סיפור חייה הסוער ורב התהפוכות של רבקה זוהר, יכול לזהות עד היום את קול הפעמונים הייחודי, הצלול והחזק שלה בקלאסיקות כמו - "מה אברך", "רבי עקיבא", "זמר שלוש התשובות", "אוריאנה", "הדרך אל הכפר" או "על כפיו יביא".

על המלים והלחנים של השירים ששרה היו אמונים טובי הכותבים והמלחינים של ישראל: רחל שפירא, דליה רביקוביץ, אהוד מנור, נתן אלתרמן, אריה לבנון, משה וילנסקי יאיר רוזנבלום ונורית הירש. והיא מצידה בקולה המיוחד הפכה אותם לקלאסיקות.

היא גם זכורה במדים הלבנים של חיל הים, כחברה בהרכב המיתולוגי של להקת חיל הים, יחד עם שלמה ארצי וריקי גל, ממש אז בתקופה של ישראל האופורית אי שם אחרי מלחמת ששת הימים ולפני מלחמת יום הכיפורים.

גמילה מסמים

ואז הגיעה הקריסה הגדולה. זוהר נסעה עם בעלה האמריקני ובתה לארה"ב, ואחרי משבר ופרידה מצאה את עצמה בניו יורק מכורה להרואין. ניו יורק כמעט הרגה אותה בשילוב של סמים קשים ודיכאון. אבל היא נחלצה כנגד כל הסיכויים, עברה גמילה וחזרה לישראל לאחר 12 שנות היעדרות. חזרה באמצע שנות השמונים, וקצת אחר כך הצטרפה לחבורה שהתגבשה סביב דמותו ומנהיגותו של המורה רוחני והגורו שלמה קאלו. קאלו הוא גם זה שתמך בה לאורך כל הדרך בגמילה מוחלטת מסמים והפכה לאשתו.

זוהר התנתקה מעולם הזמר, למרות שקול הפעמונים שלה נשאר צלול למרות שנות הסמים הכבדים, ולבד מביצועים מעטים של שירים שכתב קאלו, היא נטשה כמעט לחלוטין את הקריירה המוזיקלית.

שוב על הבמה

הכול השתנה כשלפני כשנה וחודשיים נגש אליה הזמר לירון לב במהלך מופע הצדעה למלחין אריה לבנון. לב (בוגר "כוכב נולד") מופיע על במות מגיל צעיר, וסומן כאחד מהכישרונות הבולטים שיצאו מכוכב נולד, בעיקר הוא זכור בזכות הקאבר שביצע ל"נבראתי לך" של שלמה ארצי שזכה להצלחה.

רבקה זוהר ולירון לב. צילום: יח"צ

לב בן ה-32, ניגש לזוהר בת ה-65 ואחרי חיזור קצר שיכנע אותה לשיר שיר שכתב והלחין, "תיקון כללי". למרבה השמחה, גילו השניים שיש התאמה קולית ביניהם. מה עוד שהעבודה על השיר, כך מסתבר, שחררה אצל זוהר את הכמיהה שהייתה חבויה בה במהלך השנים לעמוד שוב על הבמה, מול קהל, לשיר שירים חדשים.

יחד יצרו השניים עוד שבעה שירים משותפים. היא אמונה על המלים העוצמתיות, ולב על הלחנים. התוצאה אלבום משותף "לא כמו אתמול" שיצא בדצמבר 2013 ומהווה שיתוף פעולה על דורי שהפיק מוזיקלית לב וייעץ לו משה לוי.

האלבום משלב שירים חדשים של השניים, לצד ביצועים מחודשים לקלאסיקות של רבקה  כמו זמר שלוש התשובות, אוריאנה, על כפיו יביא, ובדרך אל הכפר.

כעת בעקבות האלבום יוצאים השנים, מלווים בהרכב, לסיבוב הופעות משותף. מופע שבנוי אמנם גם על השירים המשותפים אבל בעיקר סוג של מחווה של לב לקריירה העשירה של זוהר.

תאריכי המופעים בפברואר:

4.2 - תיאטרון ירושלים, 20:30

7/2- חמדת ימים

12/2- תיאטרון תמונע, 21:30
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה