חיפוש עבודה: כל הדרכים לעבור את התקופה

כשרוצים למצוא עבודה חדשה לא מספיק לשלוח קורות חיים ולהצטייד בגישה אופטימית. כל מה שצריך לדעת כדי לעבור את התקופה כמה שיותר מהר ואפילו בהצלחה

26/01/2014
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS

זה קשה להתמודד עם מציאות חדשה, שבה המשכורת הרגילה כבר לא נכנסת לחשבון הבנק, ולהתמודדות הזו השלכות רבות על החיים. מציאות נוספת איתה צריכים להתמודד היא אורך תקופת החיפוש של עבודה חדשה - בשנים האחרונות לוקח זמן רב יותר למצוא עבודה ראויה.

כל כך הרבה אנשים מתמודדים עם המציאות הזו: לאורך כל שנת 2013 פוטרו מעל 139 אלף עובדים, ובכל חודש מצטרפים למעגל המפוטרים עוד כ-12 אלף נוספים. למספרים אלה יש להוסיף את כל העובדים שמיוזמתם עזבו את עבודתם.

חיפוש עבודה. צילום: Shutterstock

הדרך למשרה הנחשקת

הזמן הטוב ביותר למצוא עבודה הוא עכשיו - מינואר ועד יוני. תקופה זו היא התקופה הפורה ביותר של משרות נדרשות במשק. חברות רבות מחליטות לגייס עובדים לאחר סיום הדו"חות של השנה שחלפה, ולאחר בחינת צפי הפעילות העתידית. הגיוס יכול להיות כתוצאה מתהליך של חסכון והתייעלות באמצעות פיטורי עובדים יקרים, וגיוס של עובדים ברמת שכר המקובלת במשק.

זוהי התקופה שכדאי לכל מי שמחפשת עבודה לנסות ולהגיע לכמה שיותר הזדמנויות תעסוקתיות - שכן זו הדרך להגדיל את הסיכויים למצוא עבודה.

איך למצוא עבודה?

1. כלים מחודדים - הכלים הנדרשים למציאת עבודה הינם "נאום מעלית" קצר וקורות חיים ברורים ופותחי דלתות.

2. לירות לכל הכוונים - תפיצי את היותך מחפשת עבודה לכמה שיותר אנשים. נצלי אירועים משפחתיים/חברתיים, שיחות בגני השעשועים ואפילו את התור הארוך בסופרמרקט או אצל הרופא. אך לפני כל זה - הצטיידי ב"נאום מעלית", שמטרתו להסביר בקצרה ובבהירות מה את מציעה, מה את מחפשת, והכי חשוב - לרתום את האנשים איתם מדברים.

המשמעות של "לירות לכל הכוונים" היא לפעול בכל דרכי ההפצה (אנשי הקשר, פניות יזומות לחברות, חברות השמה ומודעות דרושים), גם אם חלק מהדרכים אפקטיביות פחות. הכי חשוב למנף כל הזדמנות תוך שימוש בכל דרכי ההפצה, לדוגמא, התפרסמה מודעת דרושים - אפשרות ראשונה היא לשלוח קורות חיים, אפשרות שנייה ומומלצת יותר היא לנסות להגיע למגייסים לאותה משרה על ידי השימוש באנשי הקשר, בפניה יזומה. מומלץ להיעזר ברשתות החברתיות לאיסוף מידע נוסף, שיקדם אותך.

3. אם לא חוזרים אליך - אם כל מה שאת עושה לא מייצר תוצאות, אל תניחי ותתייאשי. בדקי מה ניתן לשנות, שני ופעלי שוב. אספי מידע על ניהול נכון של התהליך, על יצירת כלים מחודדים ומשובחים כי זו הדרך לקצר תהליך ולמצוא מהר יותר עבודה.

הערכות כלכלית

לדברי דבי קצב, יועצת לכלכלת המשפחה, כשנפסקת המשכורת כדאי להיערך כלכלית:

זכאות לדמי אבטלה - הדבר הראשון והדחוף ביותר שיש לעשותו בתקופה זו מבחינה כלכלית הוא לברר זכאות לאבטלה, להגיש בזריזות את מסמכי התביעה ולהירשם בלשכת התעסוקה.

ביטוח המנהלים או קרן הפנסיה - מומלץ לא לפדות את מרכיב הפיצויים (כי זה מקטין מאד את הסכום שנצבר לפנסיה) ולהמשיך את תשלומי ביטוח המנהלים/קרן הפנסיה בהסדר ריסק זמני (בפרמיה מינימאלית) לפני שימלאו שלושה חודשים מסיום העבודה - כך נשמרות רצף הזכויות שלך ותמשיכי להיות מכוסה במקרה של נכות או מוות.

ביטוח בריאות פרטי קבוצתי - מומלץ להמשיך את הפוליסה באופן פרטי, בדרך כלל ניתנת הנחה משמעותית ומיוחדת לפורשים.

בניית תקציב - מומלץ להשקיע זמן לבניית תקציב מיוחד לתקופה בה אינך מועסקת, לפי גובה ההכנסה בתקופה זו (תמיד ניתן לעדכן שוב את התקציב לאחר מציאת עבודה ובהתאם לרמת ההכנסה החדשה). אחרי בניית התקציב, בצעי מעקב אחר ההוצאות באופן שבועי כדי שתוכלי לשלוט בתקציב (במיוחד על סעיפי הוצאות משתנות) עוד במהלך החודש כדי לא להצטער בדיעבד.

שימור מאגרי האנרגיה

הקדישי לעשייה שממלאת אותך באנרגיה, לפחות שעה שעתיים ביום. הקדישי זמן לאנשים, שהשהייה איתם ממלאת אותך באנרגיה, והשתדלי להקטין חיכוך עם אנשים שגוזלים ממך אנרגיה.

לאורך תהליך של מציאת עבודה חווים מחפשי עבודה רבים תהומות מרוקני אנרגיות (לדוגמא, כשמקבלים תשובה שלילית, כששום דבר לא מתקדם וכו'), ופסגות אנרגיה (כשיש תפקיד נכסף באופק, וככול שמתקדמים בתהליך, האנרגיה והחיוניות עולות ועולות).

כשאת בפסגת האנרגיה - המשיכי לפעול למציאת עבודה. על פי רוב, במצב זה מחפשי העבודה מניחים לתהליך החיפוש ומקווים להתקבל לעבודה המוצעת. במקרים כאלה, אם מתקבלת תשובה שלילית עומק התהום גדול יותר מהפסגה בה היית קודם. לכן, דווקא כשיש תפקיד נכסף בפתח, תקדישי זמן רב יותר למציאת עבודה, שכן החינניות והביטחון שאת מקרינה עשויים לשפר את האטרקטיביות שלך ואת סיכוייך למול מתחרייך.

ולסיום תזכרי, שהחיים הם אפקט של זברה וכשנמצאים בפס הלבן לא מאמינים שהפס השחור יגיע, וכשמגיע הפס השחור לא מאמינים שהפס הלבן יגיע. והוא מגיע.

תפעלי נכון על מנת להגיע מהר יותר לפס הלבן.

*****

נירית גלר ג'מילי (MA) -  יועצת ומאמנת למציאת עבודה ומחברת הספר "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה".

אני מזמינה אותך לקבל מדריך מקוצר למציאת עבודה.

לכתבות נוספות - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה